Mental sağlığın için öneriler

PSİKOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

The Student Housing şirketinin yaptığı bir ankette öğrencilerin yaklaşık yarısı ruhsal problemlerinden bahsetmek istemediklerini, bu konuda konuşmaktan rahatsız olduklarını ve utandıklarını söylediler. Bu nedenle size özel bu dosyayı hazırladık ve ruhsal hastalıklarla baş etmenin pratik yolları hakkında ipuçlarını derledik.

Üniversite zorlu bir süreçtir. Bambaşka bir topluluğa girmenin yanı sıra yeni bir hayatın da başlangıcıdır. Yeni bir ev, arkadaşlar, öğreneceğin yeni konular ve uzmanlaşmak istediğin mesleğine atacağın adımlar... Bu değişiklikler seni boğabilir. Yalnız olduğunu ve sorunlarını konuşacak kimsenin olmadığını hissetmek ve bu duyguyla baş etmek kolay değil. Üniversitedeyken sağlığına ve mutluluğuna yardımcı olabilecek, günlük uygulayabileceğin birkaç küçük ipucunu aşağıda bulabilirsin. Hazırsan başlıyoruz!

Tetikleyicileri yönet

Mental sağlığın üzerinde baskı oluşturan potansiyel tetikleyicileri en aza indirgemek için rutin uyarlamaya çalışman önemlidir. Ruhsal olarak kendinle mücadele ediyorsan ve derslerini etkilediğini düşünüyorsan, üniversitendeki destekleyici ekiple konuş, çalışmalarını sağlık durumuna göre iyileştirmenin yollarını bulmana yardımcı olacaklardır. Üniversite yetkilileri durumunun farkına vardığında geniş başvuru tarihleri, sınavlara yeniden girme fırsatı veya daha uzun sınav süreleri konusunda sana özel şartlar sunabilir.

Bu destek, sınav dönemlerinin baskı ve stresiyle baş etmene ciddi anlamda yardımcı olacaktır.

Hayatını dengele

Doğru dengeyi bulmak önemlidir. Çok çalışmak veya her akşam partilemek seni yorup ruhsal sağlığını etkileyebilir. Kendine bir düzen oluşturup her gününü planlaman işini kolaylaştıracaktır. Tüm gününü derste geçiriyorsan, dersten sonrası için kendine izin ver. Bu arkadaşlarınla dışarı çıkmak da olabilir, spor aktivitelerine katılmak veya evde kalıp Netflix izlemek de olabilir. Tamamen senin isteklerine bağlı!

Kendine zaman ayır

Sosyalleşmek bazen yorucu olabilir, özellikle arkadaşlarınla nasıl hissettiğine dair konuşmuyorsan veya konuşmaktan çekiniyorsan... Önceliğin kendi sağlığın (hem ruhsal hem fiziki) olmalı ve hoşuna gidecek etkinliklere yönelmeni tavsiye ederiz. Negatif düşüncelerden kurtulmak için yürüyüşe çıkmak, bir kitaba derinlemesine dalmak veya en sevdiğin müzikleri dinlemek iyi gelebilir.

Aktif ol

Egzersiz yapmak mental anlamda seni rahatlatacağını muhtemelen düşünmüyorsun ancak birçok araştırmaya göre kesinlikle sana en iyi gelecek aktivitelerden biri bu. Sadece sinirlerini yatıştırmak ve herhangi bir olumsuz düşünceye maruz kalmamak için egzersiz yapmakla kalmaz aynı zamanda vücudunu fiziksel olarak sağlıklı tutacaktır. Ruhsal sağlığına bakmakla fiziksel sağlığına bakmak zamanla el ele gidecektir.

Sosyal medyadan uzaklaş

Sosyal medya arkadaşlarınla iletişim kurmanın ve üniversitede gerçekleşen olayları öğrenmenin harika bir yoludur, ancak sosyal medyada çok fazla vakit harcaman, yalnızlık ve dışlanmışlık duygularını teşvik edebilir. Bazen arkadaşlarını ya da partilerini görmekten hoşlanmayabilirsin ki bu tamamen normaldir. Yalnız veya üzgün hissediyorsan, sosyal aktiviteleri görmek ters etki yapabilir. Arkadaşlarının veya tanıdıklarının sosyal kanallarında ne yaptıklarına bakmak yerine, senin sevdiğin, eğlenceli bir şey yaptığından emin ol.

Ruhsal sağlığını önemse

Hep kötü gidecek değil ya, illa ki iyi günler de olacak. Pozitif düşünmeye çalış, arkadaşlarınla daha fazla dertleşmeyi dene. İçinde tutuyorsun, tutma dedikleri işte tam da bu! Derdini, sıkıntını paylaşmaktan korkma. Ruhsal sağlığın her şeyden önce geliyor bunu sakın unutma. Dersler bekleyebilir, eğlence bekleyebilir ama ruh sağlığın beklemez! Şimdi derin bir nefes al ve kendini önemse!


Kaynak: whatuni