Mars’a İlk Kez Ayak Basmaya Hazırlanan Kişi 17 Yaşında

BİLİM VE TEKNOLOJİ, EĞİTİM, HABERLER, KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

“Her zaman hayallerinizin peşinden gidin ve kimsenin sizi vazgeçirmesine izin vermeyin.”

Bu sözün arkasındaki öykü, 17 yaşındaki astronot adayı Alyssa Carson’a ait. Alyssa aynı zamanda 2033 yılında Mars’a gidecek en genç insan. Harekete geçtiğinizde hayallerinizin gerçeğe çok daha hızlı dönüşebileceğinin en güzel örneklerinden biri. Alyssa’yı tanıdıktan sonra kaybettiğiniz cesareti kendinizde tekrar bulabilirsiniz.  

Kızıl Gezegenin İlk Hayali 

Allysa ilk kez astronot olmak istediğini söylediğinde 3 yaşındaydı. O an için dünya üzerinde bunu söyleyen binlerce çocuktan sadece biriydi belki de. Allysa o dönemde izlediği çizgi film serisinden etkilenmişti. The Backyardigans’ın Mars görevini konu alan bölümünü izlediğinde bunu gerçeğe dönüştürmek istediğine karar vermişti. 

Alyssa astronot olma yolundaki ilk başarısını 12 yaşındayken elde etti. Mars’a yapılacak keşiflerin tartışıldığı MER 10 paneline katılımcı olarak seçilmesiyle astronotlar dünyasına ilk adımını attı. Panelde birçok doktora düzeyinde astronot adayı ve astronotla tanışma imkanı buldu. Panelde yaptığı konuşmada Mars’tan söz ederken ‘evim’ olarak tarif etmesi hayaline olan bağlılığını da ortaya koyuyordu. 


En Genç Astronot Adayı 

16 yaşına geldiğinde astronot yetiştiren Advanced Possum Academy’e en genç giren ve akademiden en genç mezun olan kişi olmuştu. Programın yürütücüsü Dr. Jason Reimuller, Alyssa’nın yaşındaki biri için eğitimin riskli olduğunu ancak Alyssa’nın yetenek ve becerilerini geliştirmesiyle başarıyla üstesinden geldiğini söylüyor. Alyssa’nın ilklerinden bir tanesi de NASA’nın 2013 yılında başlattığı NASA Passport Program’ını tamamlayan ilk kişi olması oldu. Programı tamamlayabilmek için NASA’nın 14 ziyaretçi merkezine gitti ve buralarda görevlerde bulundu. 

Alyssa’nın başarılarının ardında yoğun ve disiplinli bir çalışma yatıyor. Teorik derslerini dört farklı dilde çalışıyor ve yoğun bir fiziksel dayanım eğitiminden geçiyor. Yaşıtlarına kıyasla oldukça yoğun bir hayat geçiriyor. 2033’te gerçekleşecek Mars görevi için tam gaz hazırlanıyor. 

Eğitimsel zorlukların yanında, erken yaşta özel hayatıyla ilgili vermesi gereken önemli kararlar da olmuş. Örneğin, Mars görevinden dönene kadar aile kuramayacak. Görev başarı ile tamamlanırsa büyük bir kayıp değil aslında, çünkü Alysson dünyaya döndüğünde 30 yaşında olacak. Görevin başarılı olamama ihtimali de var ve uzun süre orada kaldıktan sonra dünyaya döndüğünde vücut sisteminde bazı aksaklıklar yaşayabilir. 


Yarınları İnşa Etmek İçin Küçük Fedakarlıklar

Alyssa her şeye rağmen mesleğini büyük bir aşkla yapıyor. Ne görevin zorluğu ne de olası kötü ihtimaller onu yolundan vazgeçirmemiş. Bu gücü sahip olduğu motivasyonda buluyor ve yaptığı konuşmalarla herkesi hayallerinin peşinden koşması için cesaretlendiriyor. 

Mars görevi Alyssa’ya göre varlığımızı sürdürebilmek için sahip olduğumuz tek şans olabilir. Hepimiz gelecek nesillere ister dünyada isterse uzayda olsun daha iyi bir yaşam alanı bırakmakla sorumluyuz. Alyssa yaptığımız işlerde evrensel faydayı gözetmenin en önemli motivasyonumuz olması gerektiğini savunuyor.
 

Kaynak: Kampüste Ne Var