Mark Zuckerberg özür diledi

BİLİM VE TEKNOLOJİ, HABERLER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Veri güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu tüm dünyanın anlamasını sağlayan son Facebook skandalının ardından cephelerde sular durulmuyor. Cambridge Analytica'nın 50 milyon kullancıya ait bilgileri kullanarak seçimlerde yapılan kişiye özel kampanyaların detayları cidden korkutucu. Uzmanların "hiçbir şey sizin dışardan gördüğünüz gibi değil, sanal bir dünyada yaşıyorsunuz" açıklamaları her yeni skandalla tescillenirken, skandalda adı geçen dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook 60 milyar dolar zarar etti. Mark Zuckerberg, tam sayfalık bir gazete ilanıyla kullanıcılarından özür diledi. Zuckerberg, iki gün önce İngiliz gazetelerinde yayınlanan ilanda ise şu cümleleri kullandı;

"Bilgilerinizi korumak bizim sorumluluğumuz. Bunu yapamazsak, bu bilgileri hak etmiyoruz. Bir araştırmacı tarafından hazırlanan ve 2014’te milyonlarca insanın Facebook bilgilerinin çalınmasına neden olan test uygulamasından haberiniz vardır. Bu bir güven ihlaliydi ve bu ihlal ile ilgili daha fazla bir şey yapamadığım için üzgünüm. Böyle bir olayın tekrar yaşanmaması için önlemler alıyoruz"

http://kampustenevar.com/upload/facebook gazete.jpeg

Mark Zuckerberg ayrıca Facebook'un bundan sonra daha şeffaf davranacağını ve kullanıcılara verilerine kimlerin erişebildiği konusunda da bilgilendireceğini söyledi.

Almanya’nın en büyük ikinci bankası olan Commerzbank, Mozilla Facebook reklamlarını durdururken Elon Musk ise SpaceX Facebook sayfasını sildi.