Küçük girişimleri kurmanın 10 yolu

GİRİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Kendi işini açmayı düşünüyorsan, tavsiyelere ihtiyacın olacak. Girişimcilerden derlememize göre küçük bir iş kurmak için mükemmel bir formüle ihtiyacın yok. En iyi iş tavsiyesinin genellikle seni yeni bir şekilde düşünmeye zorladığını söyleyebiliriz. Bu yüzden, kendi işine başlaman için daha önce duymamış olabileceğin ip uçlarının bir listesini senin için hazırladık. Kendi işini kurmak genellikle zamanla öğrenme sürecidir. Ancak girişiminle alakalı ne kadar erken doğru kararları verirsen kurduğun iş o kadar kısa sürede başarıya ulaşacaktır demektir. Girişimcilik fikrin varsa, bu on ipucunu görmezden gelme!

1. Mazeretlerini belirle

Sayısız kişi girişimci olmayı hayal eder, ancak asla yapmaz. Mazeretler ve başarısız olma korkularından dolayı hiçbir düşünceyi hayata geçiremezler. Kabul edelim ki kendi işinin sahibi olmak ve bunun vereceği sorumluluk herkesi korkutabilir. Çoğu girişimci başlarken inancını kaybedebilir ve başarısız olacağını düşünebilir. Bu konuda alacağı riski düşünmesi çok normaldir. 

Ancak bahaneler seni amacından saptırmaktan başka bir şey değildir. Eğer bir işe giriyorsan, seni geri koyacak tüm bahanelerden kurtul. Bunun yerine çözümler üret ve daha ilerisini hayal et.

2. Her şeyi özümse 

Başkalarının söylediklerine kulak ver - arkadaşların, ailen, uzmanlar ve hatta kendinin bile - Girişim hedeflerinle alakalı şeyler söz konusu olduğunda, bir sünger gibi her şeyi öğrenmeye açık ol. Öğrenirken, kafandaki girişim fikrini çözümlemeye başla. Birkaç fikri kendince bir kenara not al. Ayrıntılı bir plan geliştirmek için karşına çıkan tüm kaynaklardan olabildiğince yararlan. Fikrinden çevrene bahsettiğinde, onların vücut dillerinden veya tepkilerinden kendine cevap çıkar. Hoşlarına gitti mi? Beğendiler mi? Yoksa kibarca sana yanlış yolda olduğunu mu söylüyorlar?

Karşındakilerinin sana dürüst olmaları için cesaretlendir. Çevrenden aldığın geri dönüşler, potansiyel olacak tüketicilerin nasıl tepki vereceğinin bir yansıması olacaktır. Uzmanlardan ve deneyimli iş sahiplerinden gelen tavsiyeleri görmezden gelme. Onlar neyin işe yarayıp yaramayacağını birinci elden biliyorlar. Unutma, akıllı girişimciler diğer başarılı kişilerin hatalarından kendilerine ders çıkarırlar.

3. Çözüm odaklı ol

Fikrini satmaktan ziyade problemlere nasıl çözüm geliştireceğine odaklanmaya çalış. Bir çözüm geliştirdiğinde müşteri veri tabanlarını daha kolay elde edeceksin.  Başlangıçta düşüncen pazardaki boşluğu doldurmak olmalı. 

Örneğin, sadece yazılım tutkusu olduğu için Patriot Yazılımı yaratılmadı. Başlangıçta herkes gibi küçük işletme sahiplerinin karşılaştığı bir sorunu çözmek istedi ve biraz araştırma yaptıktan sonra, kullanımı kolay ve uygun fiyatlı bordro ve muhasebe yazılımları sağlayabileceğini fark etti. Kendi işini neden açmak istediğini iyice kavra. Seni motive eden davranışları belirlemen, bir marka yaratmana ve şirketini pazarlamana yardımcı olacaktır. Önce hedef müşterilerinin hangi problemlerle yüzleştiğini ve bunları nasıl çözebileceğini öğren.

4. Her şeyi olabildiğince basit tut 

Çoğu girişimci gibi, bir fikrin vardır ve onu hayata geçirmeye hazır hissedersin. Kafandaki düzenin kartopu gibi karmaşık şekilde büyüyerek değişmesine izin verme. Kimsenin mantıklı bulmadığı bir ürün haline gelebilir.Yeni başlayan biri olarak, küçükten başla. İş fikrini nasıl test edeceğini öğren. Basit, kaliteli bir servis vermeye odaklan. Başarılı bir iş fikri, müşterilere verilen vaatleri yerine getirmeli ve beklentilerin üzerinde olmalıdır.

Maliyete mal olan tüm gereksiz giderlerinden kurtul. Küçük ve yeni başlamış bir işletme olarak iş birliklerine de ihtiyacın yok. İşin zamanla büyüdükçe bunları düşünebilirsin.

5. Maliyetlerini hesapla

İş fikrini geliştirmeye başladıktan sonra, bunun yanında hesaplamalarına maliyetinin ne kadar olacağını ekle. İşini başlatabilmek ve işletmek için gerekli her iş masrafını hesaba katman gerekecek. Bazı maliyetler hep aklındadır; bulunduğun yerin kirasını, malzemelerini, pazarlamasını ve daha fazlasını içerir. Olabilecek en yüksek değerleri hesapla. Ardından da, dolar miktarında hesapla. Her durumda karşına beklenmedik maliyetler çıkacaktır. Faturalar çoğalmadan hazırlıklı olmak önemlidir.

İşe başlama maliyetini düşündüğünde kişisel bütçeni de unutma. Kiran, yemek, sağlık hizmetleri vb. dahil olmak üzere ne kadar çok giderin olduğuna bak. Bu masrafları, paran bittiğinde öncelikli olarak sırala. Mesela dışarıya çıkıp eğlenmektense önceliğin ev kirası veya kredini ödemek olsun.Tüm harcamalarını belirlediğinde, bir işletme bütçesi oluşturmaya başla. İlk başta, küçük bir işletme kredisi gibi, amaçları karşılamak için dışarıdan sermaye elde etmen gerekebilir. Paranı başlangıç aşamasına koymadan önce tüm seçeneklerini gözden geçir.

6. Hiç paran olmadığını düşün

Ciddi anlamda hiç olmadığını düşün. Bu herkesin hayatında olabilecek bir durum. Birkaç iş kurup, iş yapmadıktan sonra batan bir sürü isim vardır. Başarısız bir iş fikrinin ortaya çıkması birçok girişimci için olasıdır. Yeni işletmelerin yarısından fazlası açılışın ilk beş yılı içerisinde başarısız oluyor. Paran olmasaydı nasıl başarırdın?

Her zaman en kötü plan için hazırlıklı olmak daha iyidir. İş bulman veya giderlerini minimuma indirmen gerekebilir. Alıştığın düzen dışında daha farklı bir yaşantı sürmen de gerekebilir. Şu anki durumuna bak. Şimdi çalıştığın yerden ne kazanıyorsun? İşe başlayana kadar ne kadar para biriktirmen gerek? Planını beklenmedik şeyler mahvedebilir. İşin beklediğin gibi gitmezse olabilecek her türlü durum için kendini hazırla. 

7. Büyürken kazan

İş fikrini hayata geçirmek için düzenli hayatından belli bir süre sonra vazgeçeceksin. Başarılı bir projeyi hayata geçirmek zorlu bir yoldur. Projeni kademeli olarak kur ve bir çalışandan girişimciliğe yavaş yavaş geçiş yap.Yeni bir işletme sahibi olarak, istikrarlı bir gelir elde etmen biraz zaman alacaktır. Sabırlı ol. Dokuz- beş çalışacak çalışanlarını tut. İlk zamanlarda kazanabilmen için kapalı saatlerde iş yerinde çalış. Şirketinde sağlıklı bir nakit döngüsünden sonra, işletme sahipliğini tam zamanlı olarak uygulayabilirsin. 

8. Yeni işinle ilgili sesini duyur

Birçok işletme sahibinin karşılaştığı bir zorluk işi nasıl yürüteceğini bilmiyor olmalarıdır. İşini dünyayla paylaşmak gözünü korkutabilir, özellikle de yeni olduğun zamanlarda. İnsanların işin hakkında ne düşüneceğinden endişeleniyorsan bundan kurtulman gerek. Tüketicilerini senle iş yapmaya ve şirketini desteklemeye ikna edemiyorsan, para kazanman zordur. Girişken biri değil misin? İşin olana kadar girişken biriymişsin gibi göster. Gerçekten iş başarısı istiyorsan, utangaç olmayı göze alamazsın.

Bir örnek olarak bir girişimciden bahsedelim. İlk günlerinde ilk kez toplumda konuşma yapmak zorundaydı. O zamana kadar, büyük bir grup insanla konuşurken hiç eğitimi ya da tecrübesi yoktu, en büyük korkularından biriyle yüzleşmeye hazır değildi. Ancak, genç şirketinin başarılı olmasını istediği için, rahatlık alanından çıktı. Ne kadar korktuğunu ne kadar anlatsak az kalır. Sonuç olarak, insanlarla işler yapa yapa, onların önünde çok daha rahatladı. Dışa dönük olmaktan çok içe dönük olsa da, işi uğruna "kendini orada bırakmayı" öğrendi.Seni rahatsız etse bile, işin hakkında güvenle konuşmaya hazır olmalısın. Yeni bir işletme sahibi olarak pazarlamaya ve sürekli ağ kurmaya ihtiyaç duyacaksın. Müşterilerinle ilişkinden tut ödeme planlarına kadar her şeyi konuşabilmelisin.

9. Küçük bir işletmenin yasal gerekliliklerini bilmek

Yeni iş kurmak heyecan vericidir. Ancak yasalar için maalesef aynı şeyi söyleyemeyiz. Ancak, bir işletmeyi açmanın kurallarını detaylıca kavraman gerekir. Devlet düzenlemelerine uymazsan, ağır cezalarla karşı karşıya kalabilirsin. 

Bir yasal yapı oluşturmadan, bir muhasebe sistemi kurmaya kadar, yasalara iyice uyman gerekir. İşletmeyi devlet sistemlerine kaydettirmen gerekir. İşe özgü vergi yükümlülüklerine de dikkat etmen gerekir. Çalışanların için işveren yasalarına da uymalısın. Senin için geçerli yasalar,  iş yapına bağlıdır. Şirketini kurarken, bir muhasebeci ile bunları konuşmayı dene. 

10. Tutkunu ve aklını dengele

Başarılı bir iş fikrinin en önemli gerekçelerinden biri, tutku. Tutku, daha fazla çalışmanı sağlar ve sonucunda işinizi büyütmek için adım atmış olursun. Ancak tutkunun tüm kararlarını devralmasına izin verme. Tutku seni ileri götürecektir, ancak bilgi doğru yönde olmanı sağlayacaktır.İşini düzene oturtmak araba kullanmaya benzer. Tutkunun gaz pedalına basmasına ve zihninin direksiyonu kontrol etmesine izin ver. Böylece gideceğin yer anlamında kendine güvenebilir ve aynı zamanda varış noktan için hızını ayarlayabilirsin. 

Kaynak: forbes