KFC'nin hikayesi

KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Harland David Sanders, 9 Eylül 1890'da Amerika’nın Henryville kentinde doğdu. Sanders’ın çocukluğu pek kolay geçmedi. Orta halli bir ailenin 3 çocuğundan biriydi. Babası yarı zamanlı olarak Henryville'de bazı çiftçilerin yanında çalışıyordu. Annesi David’in küçük kardeşleriyle ilgilenmek zorunda olduğu için çalışamıyordu. 1895’te bir yaz günü, öğleden sonra Sanders’ın babası eve yüksek ateşle geldi ve sonraki gün öldü. Bu olay, KFC’nin kurucusu Harland Sanders 6 yaşındayken gerçekleşti. Babasının ölümü, hayatını dramatik bir şekilde değiştirdi. Sander’ın annesi çocuklarına bakabilmek için bir domates konservesi fabrikasında çalışmaya başladı. Kardeşlerine bakma görevi Harland Sanders'a kalmıştı.

Annesi yeniden evlendiğinde, üvey babası onu dövdüğü için evden kaçtı. Sanders, yaşını büyülterek 15 yaşında ABD Ordusu'na gönüllü olarak girdi. Uzun bir dönem askerliğini sürdürdü ve hizmetini Küba'da sona erdirdi. Sanders, ilk yıllarında bir pilot, sigortacı, çiftçi ve benzeri işlerde çalışmak zorunda kaldı. Son olarak, ABD demiryolu şirketinde bir itfaiyeci olarak düzenli bir iş buldu. 1908'de artık düzenli bir gelire sahipti ve Harland Sanders, Josephine King ile evlendi. Sanders’in iki kız çocuğu oldu, bunun dışında erken yaşta ölen bir de erkek çocuğu olmuştu. Bir süre sonra itaatsizlik ve uyum sorunu yüzünden işten kovuldu. Eşi Josephine de çocukları alarak Sanders’ı terk etti. Yıllar boyu birçok işte çalışmayı denedi ancak kendine uygun bir iş bulamadı. Harland 40 yılda düzinelerce meslek değiştirdi. Hatta hukuk derslerine kayıt oldu ama bilinmeyen bir nedenden dolayı kursu da bitiremediği söylenir. 

Harland 40'lı yaşlarındayken, biriktirdiği az miktarda sermayeye sahipti. Hayatının büyük bir kısmı geçmişti, ama hâlâ bir değişiklik yapmayan, zevk içinde yaşayacak kadar parası olmayan bir adamdı. Hayal kırıklığına uğradı. Harland Sanders, Tennessee sınırından yaklaşık 25 mil uzakta olan Kentucky'de motel ve kafe olarak kullanabileceği bir servis istasyonu satın aldı. Harland açacağı bu servis istasyonu için birçok araştırma yaptıktan sonra bu yeri seçtiğini söyledi. İnsanlar kuzey eyaletlerinden Florida'ya ve diğer bölgelere giderken yol üzerinde bu servis istasyonunu kullandı.

Harland Sanders bu istasyonda pişirdiği yemeklerle ön plana çıkıyordu. Özellikle pişirdiği tavuklar çok beğeniliyordu. Kısa zamanda servis istasyonu Kentucky boyunca meşhur oldu. Buna "Harland Sanders'in Kentucky Kızarmış Tavuğu" adı verildi. Müşteriler, 11 farklı baharattan hazırladığı baharat çeşnisini çok sevdi. Hayatı değişmeye başladı. Gelirini artırmak için Sanders bir basınçlı ocak satın aldı. Sanders’in büyük özelliklerinden biri ise düdüklü tencerelerin avantajlarını değerlendiren ilk şeflerden biri olmasıydı. Genellikle tavuk hazırlamak yaklaşık 30 dakika sürerdi, Sanders bu zamanı 9 dakikaya indirdi. Müşteriler yemek için uzun süre beklemek zorunda kalmıyor ve kısa sürede daha fazla sipariş hazırlanıyordu. 

1937'de bağımsız fast food restoranı olan Sanders, Court & Café'yi açtı. Ancak, bu fast food restoranı McDonald's kadar büyük bir yer değildi. Çünkü Albay Sanders bir sipariş hazırlamak için yaklaşık 10-15 dakika harcıyordu. Bu yüzden tam işlevli bir fast food restoran olarak adlandırılamazdı. Harland Sanders, beyaz bir takım elbise ve siyah kravat giymeye başlayarak restoran çalışanının görünümünü değiştirdi. Günümüzde Harland Sanders KFC logolarında yer almaktadır. Bu görüntü, Sanders'ın küçük, sıradan restoranını seven Amerikalıların kalbinde farklı bir yer edindi. Daha önce hiç olmadığı kadar çok müşteri ve değer elde etti. 

Tabii ki, bazen teknik sıkıntılar yaşadı. Hatta bir kez restoranı yanıyordu. Kazadan sonra birkaç ay içinde çabucak yeniden inşa edildi ve işe yeniden başlandı. Buna ek olarak, eyalet hükümeti de bu sırada Harland'a yardım etmeye çalıştı çünkü kızarmış tavukları Kentucky'de bir gurur kaynağıydı. Bu yükselmenin ardından Sanders çöküş dönemi yaşadı. Müşterilerin sayısı önemli ölçüde azaldı. Bir zamanlar başarılı olan iş küçülmeye başlıyordu. Harland borçlarını ödemek için restoranı 75.000 dolara satmak zorunda kaldı. Shelbyville, Kentucky'ye taşınmaya karar verdi. Bir süre sonra tarifi diğer restoranlara satabileceğini düşündü. Kaybedecek bir şeyi olmadan, baharatlarını aldı ve 1946 model Ford'uyla yola çıktı.

Amerika’da restoranları ziyarete başladı. İlk müşterisini bulması uzun zaman aldı. Sonunda yaptığı sözleşmeye göre, Sanders satılan tavukların her biri için sadece 5 cent aldı. Sipariş hacminin istikrarlı bir şekilde büyüdüğü düşünülürse, bu anlaşma kötü değildi ve 4 yıl sonra Kentucky Fried Chicken zafere ulaştı ve Sanders şirketini özel bir yatırımcı John Y. Brown Jr'ye satmaya karar verdi. Anlaşma sonunda 2 milyon dolarlık nakit para aldı ve markanın resmi yüzü olmaya devam etti. 

Harland Sanders 1980'de, 90 yaşındayken öldü. Son yıllarını seyahat ederek, golf oynayarak ve karısıyla birlikte geçirdi. Fakat Sanders öldükten sonra hikayesi bitmedi.1986'da KFC, Pepsi Co tarafından satın alındı. 39.000 restoran ile dünya çapında 50'den fazla ülkede faaliyet gösterdi. Kızarmış tavuk, tavuk burgerleri, patates kızartması, alkolsüz içecekler, salatalar, tatlılar, kahvaltı ve benzeri yiyecek çeşitlerini kendi bünyesinde barındırdı.