Kendine Has Karadeniz: Dünyayı Bulutların Üzerinden Görmek

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: İrem Aydoğan

Karadeniz’i her zaman kendine has doğasıyla, dumanlı dağlarıyla, benzersiz yaylaları ile anarız. Peki bu doğayı yaşamak için Karadeniz’de nerelere gitmeli? Bu içeriğimizde size güzel bir görsel şölen hazırladık ve bu görsel şölene en güzel şekilde nasıl ulaşabileceğinizi yazdık.

Doğu Karadeniz Yaylaları

Doğu Karadeniz deyince yaylaları ziyaret etmeden olmaz. Manzarası ile büyüleyen Gito, Sal&Pokut Yaylaları, Sal Yaylası, Elevit Yaylası’nı rotanıza ekleyebilirsiniz.

Artvin Yaylaları

Keşfedilmeyi bekleyen Cittaslow ünvanlı Şavşat, tabiat harikaları Şavşat Karagöl ve Şirata gölleri, eşsiz doğasıyla Maçahel’i turunuza ekleyebilirsiniz.

Popüler Gezi Noktaları

Instagram’da denk geldiğiniz ve o an orada olmak istediğiniz yerleri de unutmamak lazım. Manzarası ile nefes kesen Sal&Pokut Yaylaları ile ufkunuzu genişletebilir, Huser veya Gito Yaylası'nda günbatımını izleyebilir, Karadeniz'in en yüksek debili şelalesi Palovit’i keşfedebilirsiniz. Dünyanın en büyük 2. şimşir ormanı, salıncak furyasının başlangıç noktaları Gito&Huser, mükemmel peyzajıyla Çeçeva çay bahçelerini de ziyaret ederek turunuza devam edebilirsiniz.

Kaçkar Turu ve Kamp

Eğer aklınızda Kaçkar Dağı ziyareti varsa tavsiyemiz, birkaç günlük bir kamp planı yapıp Kaçkar’ın zirvesine bir yürüyüş düzenlemeniz olur. Dilberdüzü Ana Kampı’nda size eşlik edecek diğer ziyaretçilerle birlikte keyifli günler geçirebilirsiniz. Sonrasında Karadeniz Gölü, Çeymakçur Yaylası, Fırtına Vadisi, Zil Kale ve Çinçiva Köyü’ne uğrayarak turunuzu tamamlayabilirsiniz.

Doğu Karadeniz: Gürcistan Turu

  • Doğu Karadeniz’i keşfederken Gürcistan’ı da ziyaret edebilir ve kültür sentezi yaşayabilirsiniz. Daha önce karşılaşmadığınız bir mutfak kültürünü ve hikayeleri Svaneti’yi keşfederek öğrenebilirsiniz.
  • Hopa, Batum, Mestia ve Zuruldı Dağı’nı ziyaret ederek Kafkaslar’ın mükemmel panoramasının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.
  • Avrupa’da yıl boyunca yaşamın olduğu en yüksek köy olan Ushguli’ye ve Gürcistan’ın en yüksek noktası Shkhara Dağı’nın buzulu görmeyi de rotanıza ekleyebilirsiniz.
  • Batum şehrinde bulunan, görülmeye değer Batum Limanı, Astronomik Saat, Chacha Kulesi, Batum Fener Kulesi, Piazza Meydanı, Tiyatro Meydanı, Avrupa Meydanı, Aşk Heykeli (Ali ve Nino Heykeli), Alfabe Kulesi, Virgin Mary Kilisesi, Ermeni Apostolik Kilisesi, St. Nicholas Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.
  • Batum’a geçiş için yalnızca yeni kimlik kartınızın yanında bulunması gerekiyor.

Doğu Karadeniz ve Yoga

Hayatın akışından yorulduğunuzda dinlenmek için bir yer arıyorsanız yine Doğu Karadeniz’i tercih edebilirsiniz. Yoga eğitmenleriyle birlikte doğa içinde ruh dinginliğinizi sağlayabilir; Elevit Yayları, Çat Köyü, Hemşin köylerini gezerek turunuza farklı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Eğer Karadeniz’e doğru bir tur yapmak istiyorsanız ve rotanızı henüz belirlemediyseniz sizin için en ideal turlara Bukla Tur‘dan ulaşabilirsiniz!