Kaş Caz Festivali'ne Gitmek İçin 7 Neden

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Festivale diye evden çık; kendini, doğayı, müziği, maviyi, insanı yeniden keşfedip dön. Kendine has bir doğası olan Kaş’ı seven çok sever. Sevmeyene ya da orta mesafeli olanına biz daha rastlamadık.

Peki sen hiç gitmiş miydin? Aaa! Yine mi gitmeyi düşünüyorsun?
O zaman bilene, bilmeyene; Kendine Has desteğiyle gerçekleşen Kaş Caz Festivali’ne diye evden çıkıp yeni keşiflerle geri dönmenin ne olabileceğini birazcık özetleyelim.


1. Habesos’a Hoş Geldiniz!

Kaş’ın bilinen en eski adı Habesos’tur. Tarihi Likya Yolu ve Karina Yolu’nun kesişim noktasında yer alan Kaş’a gittiğinizde kendinizi bu zamandan biraz soyutlamayı başarabilirseniz ve Likya Yolu’nda kısa mesafeli de olsa bir yürüyüşe çıkarsanız hissettiklerinizi bir yere not alın.

2. Bir Tarafında Yunan Adaları, Bir Tarafında Toros Dağları

Kaş’a gittiğinde müzik kulaklarında hafifçe dans ederken şöyle bir kafanı kaldırıp baktığında, bir tarafında Toros Dağı’nın etekleri, karşında ise alabildiğine uzanan mavilik ve Yunanistan’ın sana göz kırpan ışıkları sana yaşadığını hissettirecek. Caz müziğe bir de Kaş’ın kendine has atmosferi eklendiğinde mest olacaksın.

3. Samimiyet

Hem Kaş’ta yaşayanlar hem de Kaş’a gelenlerin yarattığı doğal bir duygu var: samimiyet. İlk gittiğiniz andan itibaren sizi güler yüzle karşılayan sevecen insanların yaydığı sıcaklığa teslim oluyorsunuz. Siz de insanlardan aldığınız bu hisleri başkalarına yansıtmak istiyorsunuz ve kendinizi bir sıcaklık sarmalının parçası olarak buluyorsunuz. Caz müzik de samimiyeti ve huzuru sever. Paylaşmak değerlidir, bazen müziği bazen ise duyguları...

4. Yukarıdan Bak

Kaş’ta yapılan en güzel aktivitelerden bir tanesi de yamaç paraşütü. Kendinizi Toros Dağları’nın eteklerinden maviliğe doğru bıraktığınızda bir tarihi, bir şehri kuş misali izleme şansına sahip oluyorsunuz. Evet, bir süre rüzgarı vücudunuzda hissederek uçabiliyorsunuz ve bu nadiren olur. Ne dersin, denemeye değmez mi? Festivale diye çıkıp keşfetmeye gitmez miyiz?

5. Maviliğe Karış

Bu kadar mavilerden bahsetmişken Kaş’ın eşsiz denizine artık sıra gelmeli diye düşünüyoruz. Kaş’ta popüler olan ve kesinlikle pişman olmayacağınız bir diğer aktivite de tekne turları. Sabahın erken saatlerinde sizi kıyıdan alan teknelerle koy koy gezebilirsiniz. Bu tekne turlarında yüzmenin yanı sıra dalış da yapabiliyorsunuz ve bizce en güzel yanı da bu! Çünkü bu mavilik suyun altında tarihi şehirleri gizliyor. Bu yolculukta Carettalar ve çeşitli balık türleri de size eşlik ediyor. Büyülenmeye hazır olsanız iyi edersiniz.

6. Kendini Yeniden Keşfet

Kaş atmosferiyle adrenalin tutkunlarını da dinginliği arayanı da tam olarak tatmin ediyor. Kaş Caz Festivali’nde de elbette sadece müzik olmayacak. Günün erken saatlerinde başlayacak olan gastronomi atölyeleri ile lezzet yolculuğu yaparken yoga ve yürüyüş programları ile kendinizle ve doğayla buluşabileceksiniz.

7. Herkes Kendine Has

En güzelini aslında en başında söylemiştik. Bu yolculukta herkes yanına önce kendini alacak. Paylaşacağız, konuşacağız, şarkılar söyleyeceğiz, keşfedeceğiz. Dönüşümüz de kendimize has olacak.

Eee, festivale diye evden çıkıp kendini, doğayı, müziği, maviyi, insanı yeniden keşfedip dönmeye var mısın? Biz varız, Kaş Caz Festival’inde yerimizi önceden ayırttık. 

Orada görüşürüz!

Kaynak: Kampüste Ne Var