İTÜ Magnet İleri Aşama Girişimcilik Merkezi, birinci yılını tamamladı

BİLİM VE TEKNOLOJİ, GİRİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Bünyesindeki teknokentler ve destek programlarıyla girişimcilik ekosistemini destekleyen en önemli kurumlardan biri olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nin geçen sene hayata geçirdiği İleri Aşama Girişimcilik Merkezi İTÜ Magnet birinci yılını tamamladı. 1 yıl içinde bünyesindeki 60 girişime toplam 20 milyon TL ciroya ulaştıran İleri Aşama Girişimcilik Merkezi İTÜ Magnet, başlangıç yatırımını almış veya ürettiği gelir ile kaynak yaratan, büyümek için VC seviyesinde yatırım almak isteyen girişimci firmaların ileri aşama merkezi olarak çalışmaya devam ediyor.

 

160 kişiye istihdam sağlandı

 

Geçtiğimiz bir yıl içinde teknoloji tabanlı, ürünü hazır olan ve bu ürününü en azından bir müşteriye satabilmiş; ürün henüz gelişim aşamasında olsa da gelir modeli, hedef kitle, satış kanalları gibi konularda stratejileri belli olan; ölçeklenebilirlik, çok sayıda müşteri edinme ve büyüme konularında gelişime açık 60 firmaya kapılarını açan İTÜ Magnet, Teknoloji alanında faaliyet gösteren bu firmalar toplamda 20 milyon TL’lik ciroya ulaştı ve bu firmalar 160’ı aşkın kişiye istihdam da sağladı.

 

İTÜ Magnet’in birinci yılı ile ilgili bir açıklama da yapan İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Tunçalp, girişimcilik ekosisteminin çekim merkezi olan İTÜ Magnet’in iş geliştirme çalışmalarını 2016 yılında tamamlandıklarını belirtti. 2 bin metrekare üzerine kurulu İTÜ Magnet’in ABD’deki benzer ortak çalışma alanları gibi içinde yer alan farklı disiplinlerden profesyonellerin “know-how” paylaşımıyla ekosisteme katkı sunduğunu da dile getiren Tunçalp, İTÜ Magnet’in bu anlamda Türkiye’nin gerçek anlamda ilk ileri aşama girişimcilik ekosistemi olduğunu da paylaştı.

 

Bir yıl içinde İTÜ Magnet’te 41 etkinlik ve eğitim gerçekleştirilirken, bu etkinlik ve eğitimlere katılanlar girişimcilik dünyasının birçok önemli ismiyle bir araya gelme fırsatı da yakaladı. İTÜ Magnet yeni dönemde ayrıca İTÜ ARI Teknokent bünyesinde İstanbul Kalkınma Ajansı iş birliğiyle yürütülen Innogate programı kapsamında 2018 yılında hayata geçecek ve en son teknoloji ile donatılacak prototipleme laboratuvarı ile de girişimcilerin prototiplerinin tasarım ve üretim süreçlerine yönelik destek olacağını da hatırlatalım.

Kaynak: Webrazzi