İşlerini Nasıl Verimli Hale Getirirsin?

KİŞİSEL GELİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

1. İşin son teslim tarihlerini sen belirle

Günümüzdeki okul sistemlerinde öğrenciler son teslim tarihlerine uymak zorundadır. Bu sistem, bizi son tarihi olmayan bir iş karşısında zor bir duruma düşürmektedir. Aciliyet olmadığı için tembellik yapman olasıdır. Bu yüzden okulda çok başarılı olanların geneli gerçek hayatta bu kadar başarılı olamazlar çünkü son teslim tarihleri o kadar önemli olmayacaktır. 

Başarılı insanlar beklemezler, son teslim tarihlerini kendileri belirlerler. Dışarıdan size verilen teslim tarihleri, odağını o görevden uzaklaştırmana neden olur ve minimum efor gösterirsin. Ancak bu tarihi kendin belirlersen görevini en iyi şekilde yapmak için kendini zorlarsın. Önemli olan pasif değil proaktif olmak.

2. Hayatını banka hesabını takip edermiş gibi takip et

Kendimizi iyi tanıdığımızı zannederiz. Ancak kendine geçen hafta bu saatlerde ne yaptığını sorarsan sorunun cevabı direkt aklına gelmez. Zaman elimizdeki en değerli kaynaktır. Büyüklerimizin dediği gibi vakit nakittir ve bu yüzden zamanını banka hesabını takip ederken gösterdiğin titizlikle ayarlamalısın.

Günlük yaşantında hangi saatte neler yaptığını gösteren bir zaman çizelgesi hazırla. Bazı şeylere ne kadar çok zaman harcadığını fark edeceksin. 

3. Zayıf noktalarına değil güçlü yanlarına odaklan

http://kampustenevar.com/upload/3. zayıf nokta.jpg

Zayıf noktaları geliştirmek yaygın bir kişisel gelişim yöntemidir. Ancak bu senin ana odağın olmasın. Asıl önemli olan güçlü yönlerini geliştirmektir. Bir konuda iyi olmak demek o konu hakkında bilgin olduğu ve gerekli becerilere sahip olduğun anlamına gelir. Yeni bir şeye baştan başlamak yerine, iyi olduğun konuya odaklan ve hızlı bir şekilde kendini geliştir.

Zayıflıklar kısıtlamalara neden olur çünkü en baştan başlarsın. Her şey çok yenidir ve neyin doğru olduğunu kestirmek zordur. Ancak zayıf noktalarını bulduktan sonra güçlü yönlerinden yararlanarak onları değerli bir hale getirebilirsin.

4. İşlerini verilme tarihine göre değil önemine göre sırala

Her iş senin için aynı önemi taşımaz. Kendine sor: Neyin hemen yapılması lazım? Görevlerini bu soruya göre sırala ve hayati önemli taşıyanları listenin başına koy. Genellikle bu sıralamayı tarihe göre yaptığımız için hata yapmış oluruz. Bazı aktiviteler sonradan gelse bile sırf önemleri yüzünden öncelik verilmesi lazımdır.

Örnek: Sunum becerilerini geliştirmek için 20 tane konuyla ilgili kişisel gelişim kitabı okumayı planlıyorsun. Bunları okuduktan sonra hızlı okumanı geliştirmek istediğini hatırlayıp onla alakalı kitapları alıyorsun. Burada yanlış yapılan şey hızlı kitap okumayı sırf aklına sonradan geldi diye sonraya atmaktır. Halbuki hızlı okumayı daha önce yapmak diğer 20 tane kitabı okumaktan daha mantıklıdır.

5. Yutamayacağın lokmayı ağzına alma

Bazen inanılmaz zor görevleri kendi başına yapabileceğini düşünmek hatadır. Böyle görevleri yapmayı başaramazsan motivasyonun düşer ve hevesin kırılır.

Çözüm: Büyük işleri böl ki böylece o işi yapabilme olasılığın artsın. 

6. Zeki insanlar gerektiğinde yardım alacakları zamanı bilirler

Hayatındaki her küçük detayı kendine yükleme. Daha fazla iş yapman seni başarılı yapmaz. Tam tersine kendine çok görev yüklersen hata yapma olasılığın artar çünkü tek seferde bir sürü şey yapmaya çalışırsın. Devredebileceğin işleri belirle ve daha önemli olan işlere odaklan.

7. Beynini hatırlamak için değil düşünmek için kullan

Bilgi sınırsızdır ve her şeyi hatırlaman mümkün değildir. Hani sınavlara çalışırken çalışmayı abartıp son saatlerde ‘Bildiklerimi de unuttum’ deriz ya, işte bunla aynı mantık. Kendine kapasitenden daha fazla bilgi yüklersen bu bilgileri saklamak çok zorlaşır. Bunun için bilgisayarlarını, akıllı telefonlarını veya defterini kullanarak olabildiğince yükünü azalt.

8. Gün sonunda kendini değerlendir.

http://kampustenevar.com/upload/KNV_verimlilik_770x420v01_68264.jpg

Kendine şu soruları sor:

Neyi iyi yaptım?

Neyi kötü yaptım?

Neden bazı şeyler planlandığım gibi olmadı?

Yarın nasıl daha iyi olabilirim?

Eğer bunları tespit etmezsek kendimizi doğal büyümeye bırakmış oluruz. Başarılı insanlar, geliştirilmesi gereken noktaları saptayıp bunları geliştirmek adına planlı egzersize odaklanırlar. Bir işi yaptığını düşünsen bile her zaman daha iyi nasıl olabilirdi diye kendine sor. 

9. Bazen görev atmak almaktan daha iyidir

Kendine uygun olmayan görevleri temizlemeyi alışkanlık haline getir. Bunlar hayatındaki işler ve ilişkiler hatta kullandığın araçlar hakkında olabilir. Bir düşün, masanın ihtiyacın olmayan şeylerle dolu olması senin performansını düşürür çünkü bu fiziksel karışıklık gözünü fazla doldurup konsantrasyonunu bozar. Kendimden örnek vermek gerekirse eğer benim masam temiz ve düzenli olmazsa asla etkili bir şekilde çalışamam.

Etrafımızı toplamamız gerektiği gibi aynı zamanda bu temizliği görevlerini topladığın dijital ortamda da yapman lazım. Eğer düzenli olarak bu temizliği yaparsan hem bilgisayarının veya akıllı telefonunun performansı yükselir hem de kendini bin bir farklı dosyanın içinde kaybolmuş bir şekilde bulmazsın.

10. İşinin ne kadar süreceğini tahmin et

Bir işe başlarken o işin ne kadar süreceğini düşünmemek çoğumuzun yaptığı bir hatadır. Bunu düzeltmek için 2 dakika kuralını uygula. Eğer yapmayı düşündüğün iş iki dakika içinde yapılabiliyorsa, onu bir kenara koyup daha önemli işleri belirle. 

Bu tahmini yapmazsan çok zaman kaybedersin. Çünkü kafanda belirli bir hedef veya son teslim tarihi yoktur. Kendine bir standart koymazsan, neyin geliştirilip ince ayar yapılacağına karar veremezsin. 

11. Her işinde yaratıcılığını kullan

http://kampustenevar.com/upload/2. farklı düşün.jpg

Görevin ne kadar olağan olursa olsun bitirmeye çalıştığın her işi yaratıcılığını konuşturarak yap. Yaratıcılık her zaman bir doğal yetenek olmayıp aynı zamanda geliştirilebilen bir kastır. Dönemin Rönesans insanı olmasan bile biraz kendini zorlayarak norm dışı fikirler bulabilirsin. Verimini arttırmak için bu gerekli bir husustur.

12. İşin zaman geçtikçe değer kaybediyorsa durmasını bil.

Eğer yaptığın iş veya proje çok vakit alıp zaman ilerledikçe değerini kaybediyorsa bu duruma dur diyebilmen lazım. Çünkü işler zaman geçtikçe gerçekten değerini kaybederler. Bir görev ne kadar uzun sürüyorsa o kadar başarılı olma ihtimali azalır. İlerleyişte bir sıkıntı görüyorsan o işi hemen bırak ve kaybedilen zamana ekleme yapmayarak planını değiştir.

13. Ne kadar iyi bilirsen bil, bilmediğini farz et

Dünyada neredeyse her konu hakkında sınırsız bilgi vardır. Asla tatmin olma ve her zaman kendini geliştirmek için yer aç. İyi bir şeye sahip olman daha iyisine sahip olamayacağın anlamına gelmez. Her zaman daha fazlası için çabala ve yeni bilgilere açık ol. Eğer gelişmek için her daim yeni yollar arıyorsan en iyi sen olursun. Tabii bu dediklerimi uygularken kibirli olmaktan kaçın. Eğer mütevazı kalırsan en iyi olmakla beraber aynı zamanda insanların saygısını da kazanırsın.

14. Kendi zevklerinin esiri olma

Herkesin esir olduğu zevkleri vardır. Bu zevklere çalışman gerekmez ve sana özgüven verirler. Ancak bu konulara çalışmadığın ve bunlardan zevk alıp çok zaman harcadığın için üretkenliğin azalır. Peki seninkiler nedir? Bunları belirleyip bir kenara bırak.

15. Büyük resimden başla

Elindeki nihai görevi belirle ve baştan başla. Sonra bu hedefe ulaşmak için her görevi sıralarına göre ayır ve bunları tek tek yapmaya başla. Görevleri iki kere kontrol edip büyük resme uyup uymadıklarına bak. Eğer bunlar gereksizse kendini boşuna yorma. Her zaman büyük resmi düşün ve hareketlerini buna göre ayarla.

 

Kaynak: lifehack