Ironman 70.3 Colombo yarışında Bahar Saygılı üçüncü oldu!

HABERLER, KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Sri Lanka’nın başkenti Colombo’da düzenlenen ‘’Ironman 70.3 Colombo’’ yarışında, İstinye Üniversitesi Spor Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi milli triatlet Bahar Saygılı üçüncü oldu. Bir yıl içinde dünyanın 92 farklı şehrinde, toplamda kadın, erkek karışık olarak, yaklaşık 150 bin triatletin katılımıyla gerçekleşen “Ironman 70.3” yarışlarının yeni ayağı Sri Lanka’nın başkenti Colombo’da gerçekleşti.

Yaklaşık 150 bin triatletin katıldığı “Ironman 70.3” yarışlarının yeni ayağı Sri Lanka'nın başkenti Colombo'da gerçekleşti. Dünyanın 92 şehrinde farklı tarihlerde düzenlenen yarışın Colombo ayağında; 1.9 km yüzme, 90 km bisiklet ve 21.1 km koşu etabını başarıyla tamamlayan, İstinye Üniversitesi öğretim üyesi, milli triatletimiz Bahar Saygılı, kürsüye çıkarak, ülkemizi gururlandırdı.

Geleceğin sporu triatlon

Triatlon sporunun önemini vurgulayan Bahar Saygılı; Türkiye’de bu sporun pek bilinmediğini fakat yurt dışında çok popüler olduğunu söyledi. Bahar Saygılı açıklamasında; "Bu yarışlara katılan ilk Türk kadını olmak, 3 tane 70.3 Ironman ve bir tane dünya da bilinen en önemli Ironman yarışı olan Ironman Dünya şampiyonasında ülkemi temsil etmek beni her zaman gururlandırdı ve gururlandıracak. Vücudum el verdiği sürece bu spora ve bu yarışlara katılmaya devam edeceğim. Ama aslında bu spor, kuşaktan kuşağa geçen bir bayrak yarışı gibi algılanmalı. Tam da bu nedenle, sporculuğuma; spor eğitimcisi ve akademisyenlik görevlerimi ekledim. İstinye Üniversitesi Spor Yönetimi bölümünde, öğrencilerimle, genç arkadaşlarımla harika çalışmalar yapıyoruz. Türk sporunun hak ettiği yerlere gelebilmesi, sporcu yetiştirmek kadar, spor yöneticileri ve teknik uzman yetiştirmekle mümkün.”

2011 yılındaki Aux En Provence Half Ironman yarışına katılarak, bu alanda ilk Türk kadını unvanını alan Saygılı, o yıldan bu yana İronman 70.3’te şu sonuçları aldı:

2017 Ironman 70.3 Barcelona İkinciliği

2016 Ironman Dünya Şampiyonası Hawaii Kona’da yarışan tek Türk Kadın sporcu

2016 Ironman 70.3 Lanzarote Üçüncülüğü 

2016 Ironman Güney Afrika Şampiyonası İkinciliği

2015 Ironman 70.3 Lüksemburg Üçüncülüğü 

2014 Ironman 70.3 Kanada Dünya Şampiyonası

2014 Ironman 70.3 Lüksemburg İkinciliği

2013 Ironman 70.3 Norveç Dördüncülüğü

2012 Ironman 70.3 Las Vegas Dünya Şampiyonası Yirminciliği

2012 Wiesbaden 70.3 Avrupa Şampiyonası On birciliği

2012 Abu Dhabi Triathlonu Yaş Grubu Birinciliği ve Genel Kadınlar Klasmanı Altıncılığı

Triatlon nedir?

Triathlon kelimesi eski Yunanca kökenlidir. 3 branş bir arada yapılan bir spor demektir. Bu branşlar sırasıyla yüzme, bisiklet ve koşunun peşi sıra yapılmasıdır. Ferdi bir spordur ve sporcu her bir branşa ait mesafeyi bitirir bitirmez kurallara uygun kıyafetlerini giymek için, belirli kuralara uymak şartı ile, değişim alanına girer ve diğer branşa başlar. Yani sporcu sadece bir branşta başarılı olması yetmez, diğer branşlara ait antrenmanları da yapmak ve kas gruplarını çalıştırmak zorundadır. Ayrıca taktik ve teknik seviyesini en üst düzeyde tutarak hem enerjisini hem de dayanıklılığını korumak zorundadır.