Hugh Herr’ın imkansızı başarması

KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Hugh Herr, dünyanın en gelişmiş protez kollarının yaratıcısı olarak bilinmeden önce, dünyadaki en iyi kaya tırmanıcılarından biri olacağına inanılan çocuklardan biriydi. 8 yaşına geldiğinde, Boston Dergisi'nde Eric Adelson, "Hugh Güney Alberta’daki 11.627 adımlı dağ tapınağını geçti’’ diye yazmıştı. Daha sonra, hiçbir yetişkinin şimdiye kadar denemediği zorlu tırmanma rotalarından biri olan Alberta’ya ipsiz tırmanmaya başladı. Rock and Ice dergisine göre genç yaşındayken Herr,  Doğu Sahili'nde en başarılı kaya tırmanıcılarından biriydi.


Ocak 1982'de Herr, 17 yaşındaydı ve arkadaşı Jeff Batzer, 20 yaşındaydı. Washington Dağı'na tırmanmak için yola çıktılar. Adelson, uygun bir havada tırmanış başlamıştı ki aniden bastıran şiddetli  -110 Fahrenheit ve saatte 100 mil hızındaki rüzgârla bir felakete dönüştü.

Herr, Jothy Rosenberg'e ‘Kim Yapamazsın Diyebilir! İsimli programında şöyle söylemişti; nehre düştükten sonra Washington Dağı'ndaki "vahşi doğa"nın merhametine emanettik. Kar mağaraları inşa edip sıcak kalmak için birbirimize sarıldık"

Bir süre sonra soğuk bastırmıştı. Herr, Rosenberg'e "Hipotermik olduğunuzda, net bir şekilde düşünemiyorsunuz. Dolayısıyla dört güne yaklaşıyor olmamıza rağmen, aynı günde olduğumuzu düşünüyorduk" dedi.

Herr, Rosenberg'e verdiği röportajda, "Artık yürümeyi bıraktık, umutlarımızdan vazgeçtik, sıcak kalmak için birbirimize sarılmayı da bıraktık" dedi ve ekledi  "Daha erken ölmemiz daha iyi".

Bir gezginci tarafından kayıkla bulundular ve o akşam havaalanından hastaneye kaldırıldılar. Birkaç hafta sonra, Herr soğuktan kaynaklı donmadan dolayı bacaklarını kaybetti. Bacaklarının kaybı travmatik olmasına rağmen Herr, onları aramak için yola koyulan gönüllülerin çığla beraber ölümelerine daha çok üzülüyordu.

Kız kardeşi Rosenberg'e "Bu, onun farklı bir iş yaratmaya tutukluyla bağlanmasını sağladı." dedi. Andelson Herr için, ameliyattan sonra uyandığında 7 kilo kadar hafif, her iki bacağını dizden itibaren kaybettiğini yazdı. Herr, "Bir hemşire bana suni bacaklar denilen şeylerle yürüyebileceğimi söyledi," diyor Ascent belgeselinde. Ona ‘Yürüyün, tırmanmayın, dediler’. Herr sözlerine şöyle devam ediyor:  ‘Umduğumdan daha ilkeldiler ve ben de onlara sadece bu kadar mı, bu bir şaka mı" dedim.

Ama Herr doktorların söylediklerine rağmen dağlardan kopmak istemiyordu ve oraya gitti!

Vücudunun tırmandığında daha soğuk ve daha hassaslaştığını fark etti ama bacakları öyle değildi. Kilo kaybından dolayı daha hızlı hareket edebiliyordu. O gün dağda, Herr hayatını değiştiren bir sıçrama yaptı ve bir gün başkalarının hayatını değiştirecek soruyu sordu: "Neden suni bacaklar gerçekler gibi hareket edemiyor"

Herr "Tırmanan meslektaşlarım beni önce" cesur "olarak nitelendiriyorlardı ki bu her zaman çok aşağılayıcıydı" dedi.

Rosenberg'e göre bir yıl sonra, Herr’in tırmanışı "her zamankinden daha iyi" oldu.


Herr ‘Daha önce tırmanırken yükselemediğim yerlere biyolojik bacaklarla daha kolay yükselebildiğimi fark ettim.’ diye ekledi.

Herr’in herkes iyi olduğunu düşünüyordu ancak bu ona yeterli değildi ve rekabetçi tarafı bir tehdit haline gelmişti. Başarısı çevresindeki insanların kendi bacaklarını feda edip suni bacaklara özenmesine neden olduğunu söylüyor.

Eğitim Dönemi

Herr her zaman meraklı bir çocuk olduğunu söylüyor. Saatlerce gökyüzünü izlediğini ve düşünme konusunda çok yetenekli olduğunu ve lisede her zaman çok iyi bir öğrenci olmadığını savunuyor. "Kazadan önce benim hedefim dünyadaki en iyi dağcı olmaktı, üniversiteye gitmekle hiç ilgilenmedim" diyen Herr tırmanışındaki başarısından sonra üniversiteye matematik ve bilim derslerini almak için kayıt oldu. Ve bunun amacı olarak teknolojiyi sadece kendisi için değil herkes için ilerletmek istediğini söyledi.

Üniversitede Herr'ın "entelektüel doğum fiziği" dersine âşık olduğunun altını çizdi. Ardından, Herr protez bacakların nasıl takıldığını geliştirmek için yerel bir protezci ile çalışmaya başladığını ekledi. Herr, Harvard'da biyofizik alanındaki yüksek lisansını tamamladı ardından doktora derecesini MIT'den makine mühendisliği üzerinde yaptı. Doktora sonra araştırmalarına MIT’de devam etti. Herr, diz, ayak bileği ve kalça gibi vücut protezleri üzerine yoğunlaşan Extreme Bionics Merkezi'ni kurduğu MIT'deki biyomekatronikin de direktörü oldu. Herr, en son TED konferansında; "Merkezin misyonu, insanların biyomekatronik ve rejeneratif olarak onarılmasına olanak tanıyan temel bilimsel ve teknolojik yeteneğini bir beynin ve vücut özrünün genişçe çözümlerini ortaya koymaktır "dedi.

Bu konferansta, BiOM protezinin bir çiftini gösteren "sinirsel komuta altındaki koşu yürüyüşünün ilk gösterisini" verdi. Protezler en doğal şekilde hem vücut hem de çevre ile etkileşime girebilir. Merkez "insanların yürümesini arttıran tarihteki ilk dış iskelet" de dâhil olmak üzere biyolojik eklemlerin hareketlerini geliştiren ürünler tasarlıyor. Cihaz hareket enerjisine olan ihtiyacı azaltıyor ve sağlıklı bir bireyin 40 dakika kullandıktan sonra kendi biyolojik bacakları gülünç derecede ağır ve garip geldiğini söylüyor.

Ancak Herr ve ekibi sondan çok uzaklar; "Bir adım daha ileri gitmek istiyoruz" diyorlar. İnsan ve makine arasındaki boşluğu tamamen kapatmak istiyorlar, kemiklerle aynı hareketleri yapabilecek ve bunu hissettirebilecek suni iskeletler yapmak için daha çok çalışıyorlar. Bugün protezlerin yapabileceklerini zorlamaya devam ediyorlar.


Herr, insanların sınırlarını kabullenmesini istemiyor aksine teknolojik gelişmelerin engelleri kaldırdığını düşünüyor. Sözlerine şunları ekliyor; ‘Bu yüzyılda biyoniklerin köklü ilerlemeleri sayesinde gelişmiş bir insan deneyimi için teknolojik gelişmeleri belirleyeceğiz ve özürlülüğe son vereceğiz.’ 

Kaynak: businessinsider