Hasan Yalçın inceledi: Manhunt Unabomber

KÜLTÜR VE SANAT, PSİKOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Dizi tadında belgesel izlemek isteyenler için iyi bir seçim olabileceğine inandığımız Manhunt Unabomber; FBI'ın en uzun açık kalan dosyalarından birini inceleme fırsatını sunarken, suçluların profilini çıkarırken FBI birimlerinin nasıl bir yol izledikleri hakkında da izleyiciye fikir veriyor. Manhunt Unabomber'ı Hasan Yalçın'ın sizin için inceledi.

Amerikan tarihinin en önemli zanlılarından biri olan Ted Kaczynski'nin posta yoluyla gönderdiği bombalar, medya kuruluşlarına gönderdiği ilginç mektuplar ve onu yakalamaya çalışan FBI'ın suçluyu yakalamaya çalışırken izlediği yolları anlatan, "Manhunt: Unabomber" dizi tadında bir belgesel diyebiliriz. Ted Kaczynski, eylemlerini üniversitelerde ve uçaklarda gerçekleştirdiği için University ve Airline kelimelerinden gelen "UN ve A" kısaltmaları ile birlikte bombacı anlamına gelen "bomber" kelimesinin birleşmesinden oluşan Unabomber takma adını alıyor. 

Harvard mezunu ABD’li matematikçi Ted Kaczynski, Berkeley Üniversitesi'ndeki yardımcı profesörlük görevinden istifa ettikten sonra Montana’ya yerleşerek ormanın içinde bir kulübede yaşamaya başlıyor, hayatını doğadaki koşullara uyum sağlayarak yaşamayı planlıyor. Ancak endüstriyel gelişmenin yaşam alanını gittikçe daha çok daralttığına ve çevresindeki doğanın sürekli olarak tahrip edildiğine inanan Ted Kaczynski, önce ufak tefek sabotaj eylemlerine, daha sonra ise kararlı ve planlı bombalamalar yapmaya başlıyor. 1995 yılında yazdığı manifesto yayınlandığı takdirde bombalama eylemlerini bırakma vaadiyle Washington Post ve NewYork Times gazetelerinde yayınlatmayı başarıyor. Yakalanan bombacı Ted Kaczynski ise ömür boyu hapis alıyor ve hala cezaevinde yatmakta. 

Keyifli seyirler!