Harry Potter Serisi'nin unutulmaz alıntıları

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Rowling en yaratıcı, ‘büyülü’ ve büyüleyici hikâyesini yazdı.Bu güzel kitap serisi gizli olarak sevgiyi, arkadaşlığı, aileyi, cesareti ve daha ilham verici hayat derslerini kapsayan mesajları içermektedir. Kitapları ve filmleri tüm dünyayı etkiledi. Rowling'in yarattığı güçlü karakterlerin özellikleri; özgürlükçülükten feminizme, sivil haklardan güç mücadelelerine, bağnazlığa ve şiddete karşı seslerini yükseltmek isteyenlere ilham oldu.

J.K Rowling'in zekâsı, mizah anlayışı ve etkileyici basit anlatışlarıyla olayları sunabilmesindeki olağanüstü yeteneği, hayranları arasında son derece popüler olmasında önemli bir rol oynuyor. Bunların içinde en çok dikkat çeken Albus Dumbledore'a ait olan sesi örnek gösterilebilir. Övdüğünüz yeter konuya girin dediğinizi duyar gibiyiz. İşte bu muhteşem seriden derlediğimiz alıntılar!

İşte, farklı konularda hayat dersleriyle ilgili en iyi alıntılardan birkaç tanesi:

Dumbledore, Harry'ye geçmişte ya da hayalindeki gelecekte yaşamaması gerektiğini, bu günü yaşaması gerektiğini hatırlatıyor.

Düşler dünyasına dalıp gerçek dünyayı, yaşamayı unutmak doğru değildir. - Harry Potter ve Felsefe Taşı

Cesaret, sadece Harry, Ron ve Hermione'nin gösterdiği gibi düşmanlarla savaşmak demek değil, aynı zamanda Neville'in hepimize gösterdiği gibi arkadaşlarınızı tehlikeye karşı korumakla da ilgili.

Düşmanlarımıza karşı koymak cesaret ister, ama dostlarımıza karşı koymak daha çok cesaret ister - Harry Potter ve Felsefe Taşı

Dumbledore, Harry'ye ölüm gerçeğini kabul etmesini ve her şeyin sonundan korkmamasını öğütlüyor, aynı zamanda yeni başlangıç için buna bir fırsat olarak bakmasını söylüyor:

Aklı başında olan bir kişi için ölüm ancak bir sonraki güzel maceradır - Harry Potter ve Felsefe Taşı

 

Yaşadığınız hayat, seçimlerinizin sonucudur. Ne kadar yetenekli veya potansiyele sahip olduğunuz önemli değildir, önemli olan dünyada farklı ne yaptığınızdır.

Yeteneklerimizden çok kararlarımız bizim kim olduğumuzu gösterir

Mutluluk kişinin içindedir. Mutlu olmayı biz tercih ederiz ve kalıcı mutluluk düşüncelerimiz sayesinde yakalanabilir. Böyle düşünen insanlar mutluluk konusunda dış koşullardan etkilenmez. En umutsuz anlarda bile herkesin bir ışığı vardır.

Mutluluk, en karanlık zamanlarda bile umudunuzu aydınlatarak bulunabilir.

Hayatta herkese nazikçe davranmak önemlidir. Hayattaki duruşunuz için Sirius Black önemli bir konunun altını çiziyor: 

 Karşındakinin nasıl bir insan olduğunu merak ediyorsan, kendi eş değerindeki insanlara olan davranışlarına değil, kendi altındaki insanlara davranışına bakmalısın!

Hayatınızda bir problemle karşılaştığınızda, en basiti en kolay yolu seçmek olacaktır.

Önümüzde karanlık ve zor zamanlar var. Yakında doğru ve kolay kararlardan birini seçme zorunda kalacağız.

Empati yapmak önemlidir. Kendinizi karşınızdakinin yerine koyun ve onun bakış açısından bakmaya çalışın. 

Senin hassasiyetin çay kaşığı kadar olduğu için, herkesin senin gibi olmasını bekleme

Hepimiz olumlu ve olumsuz düşünceleri, duyguları yaşıyoruz. Fakat, bu olumsuzluklardan etkilenmemek bizim elimizde ve herhangi bir durumda nasıl davranacağımızı, neyin uygun olduğuna biz karar veriyoruz.

İçimizde karanlık ve aydınlık tarafları barındırıyoruz ve önemli olan da bizi biz yapan bu seçimi yapmaktır.

Hayatımızda kötü şeyler yaşanmazsa, iyi şeylerin değerini anlayamazdık. Acılar, kayıplar ve başarısızlıklar yaşamda kaçınılmazdır ve buna izin verirseniz size bir perspektif kazandırıp hayata başka bir pencereden bakmanızı sağlayacaktır.

Harry, bu kadar acıyı kaldırabilmen senin ne kadar güçlü biri olduğunu ispatlıyor! Bu tarz yaşanan kötü olaylar insan olmanın, hayatın bir parçası... Böylesine büyük bir acıyla başa çıkabilmen senin en büyük gücün! - Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

Hayatınızın hep böyle kalacağını mı düşünüyorsunuz? Elbette hayır! Eninde sonunda hayat size güzellikler getirecektir. Eğer böyle olmadığını düşünüyorsanız, hiçbir şey bitmemiş demektir.

"Her zaman umduğumuz bir biçimde olmasa da, kaybettiğimiz şeyler bir şekilde bize geri döner.."

Bizi ölümden korkutan şey bilgi ve deneyim eksikliğidir. Tıpkı çocukların küçüklüğünde gölgelerden korkmaları gibi, büyüdükçe anlamaya başlar ve gölgelerden korkmaz.

Ölüm ve karanlığa baktığımızda korktuğumuz şey bilinmezlik dışında bir şey değildir.


Gerçek aynı zamanda bir yanılsamadır. Dünyada yaşadığımız her şey zihnimizin bir yansımasıdır. Dolayısıyla herkesin algılaması farklıdır, bu nedenle farklı insanlar aynı şeyleri farklı görürler. Bu J.K. Rowling'in en sevdiği seride en sevdiği alıntılardan biridir.

Elbette ki bunlar kafanın içerisinde oluyor Harry, ama bu neden gerçek olmadığı anlamına gelsin ki? -Albus Dumbledore

Kelimeler sizi acıtadabilir, daha iyi de hissettirebilir. Konuşmadan önce her zaman düşünün.

Kelimeler, sahip olduğumuz en güzel sihir çeşididir, hem yaralama hem de telafi edebilme yeteneğine sahiptir. - Harry Potter ve Ölüm Yadigârları
Gerçek sevgi karşılıksız ve sonsuzdur.
Bu kadar zaman sonra hala mı?
Her zaman! dedi Snape. 

Bu alıntı seriden değil. Son filmin gösterimi sırasında J.K Rowling tarafından konuşuluyordu. Serinin sonuna doğru çocukluğunun sonuna yas tutan Potter hayranlarına meraklılarına veda etmek için mükemmel bir yoldu; çoğumuz bu kitaplar ve filmlerle büyüdük. Ancak değişmeyen tek şey, onların bizimle sonsuza kadar kalacakları.

Birisi dinlemek istemediği sürece hiçbir hikâye ayakta kalamaz. En çok sevdiğimiz hikâyeler bizle sonsuza kadar yaşıyor. Kitabı okumuş olsanız veya filmi izlemiş olsanız da, Hogwarts her zaman sizi eviniz gibi ağırlamak üzere orada olacak. - J.K. Rowling

Peki, senin bir favori alıntın var mı ?


Kaynak: lifehack