Hafta Sonu Gidilebilecek Kamp Yerleri

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Mehmet Semih İpek

Şehirden bir an olsun uzaklaşıp doğayla buluşmanın, toprağın kokusunu alarak zaman geçirmenin ve en çok da doğada başının çaresine bakmanın keyfi hiçbir şeye değişilmez. Hele İstanbul gibi bir yerde metrobüste boş koltuk için mücadelelerin verildiği bir yerde yaşıyorsan... Tatilin küçüğü, pikniğin büyüğü olan kampın en güzel yanı en sevdiğin arkadaşlarınla bir arada unutulmaz anılar bırakması. 

“Bir gün hiç unutmam arkadaşla kafede oturuyoruz…” diye başlayan anı bulmak ne kadar zorsa “Bir gün arkadaşlarla kamptayız...” diye başlayan anı işitmek de o kadar kolay. Çadır, hamak, mangal, “Su neredee, sabunu kim aldı en son?” sorularının ve gece karanlığında ortada yanan ateşin arasında koca tatil kadar ruhunu hafifletir insanın. “Yaşasın kamp yapmak!” diyerek İstanbul’a yakın lokasyonlara bir göz atalım.

1. İğneada

İstanbul’a iki buçuk-üç saat mesafedeki İğneada Kırıkkale’de. Denizi tertemiz, çarşaf gibi. Yani giderken denize girecek şekilde hazırlan. Yerleşimin içinde yer alan köfteciler tek kelimeyle “mükemmel”. İstersen kampta yemek için malzemelerini alırsın, dilersen merkezde de oturup yersin.  On-on beş dakikalık araba yolculuğundan sonra longoz ormanları başlıyor. Longoz ağaçlarının yüksekliği, havanın temizliği ve toprak kokusu arasında yürümenin keyfini çıkartabilirsin. Yalnız, orman korunan bir bölge olduğu için bu alanda kamp yasak. Bu coğrafyanın bir diğer özelliği de bir denizle akarsuyun birbirine en yakın olduğu orman alanlarından biri olması.

http://kampustenevar.com/upload/iğneada.jpg

2. Şile-Sahilköy

İstanbul’a en yakın kamp alanlarından biri olması nedeniyle en çok tercih edilen yerlerden bir tanesi. Yaklaşık 2 saat sürüyor. İstanbul’da Üsküdar’dan kalkan 139A numaralı Şile/Ağva otobüsüyle de gidilebilir. Şile’den de Sahilköy’e belirli aralıklarla giden araçlar var. Doğasının ve orman güzelliğinin yanı sıra burada hazır kurulu çadırların, bungalovların bulunduğu kamp alanları da yer alıyor.  Sahilköy plajı ve deniziyle ilgili yorumlar ve puanlar da çok iyi. Genel kanı “İstanbul’a bu kadar yakın mesafede kafa dinlenebilecek en iyi yer.” şeklinde.

http://kampustenevar.com/upload/şile sahilköy.jpg

3. Ağva

“Çadırları nereye kursak?” sorusuna çok çabuk cevap bulabileceğin, alternatifi bol özel kamp tesisleri olan bir yer. Yemyeşil ormanı ve koyları ile İstanbul’da en çok tercih edilen yerlerden biri. Yazları serinlemek için birebir. Plajı da bir o kadar güzel. Göksu, Yeşilçay ve Karadeniz’in suları burada. 139A otobüsüyle Üsküdar’dan gidilebiliyor. Ağva merkezden 20dk-yarım saatlik yürüyüşle kamp alanına gidiliyor.

http://kampustenevar.com/upload/ağva.jpg

4. Pürenli Yaylası

Düzce’ye bağlı, henüz çok keşfedilmemiş kamp alanlarından bir tanesi diyebiliriz. Gölyaka’ya 20-30km mesafede. Sadece arabayla ulaşım ve çadırla konaklamak mümkün, yani tamamen doğayla baş başa. Güzelliği ve serinliğiyle Karadeniz’in yaylalarını aratmayan Pürenli yaylası etrafında yiyecek ve su alabileceğin yer yok. Hazırlıklı gitmek şart. Hatta kamp deneyimi isteyen bakir alanlardan bir tanesi.

http://kampustenevar.com/upload/pürenli.jpg

5. Polonezköy

İstanbul’a en yakın tatil köyü diyebiliriz. Bunun için de piknik için en çok tercih edilen alanlarından bir tanesi. Onun için hafta sonları kalabalık olabiliyor fakat hafta içi gidilebilir. Üsküdar’dan kalkan D1 otobüsleriyle gidilebilir ama otobüsler sadece hafta sonları çalışıyor. Polonezköy doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, özel köy kahvaltısı, tek günlük gezi ve benzer birçok etkinlik seçeneğiyle seçilebilir bir yer.  

http://kampustenevar.com/upload/polonezköy.jpg

6. Cunda ve Ortunç Koyu

İstanbul’dan biraz daha uzaklaşmak istersen Cunda’ya gitmenin birkaç yolu var: Feribotla Yenikapı’dan Bandırma’ya ve oradan Cunda’ya geçiş bunlardan biri. Diğer seçenek otobüsle Tekirdağ üzerinden Ayvalık, oradan Cunda. Diğeri de arabayla (Tekirdağ’dan daha kısa sürüyor.)

Adanın yeşili, denizi ve ormanı İstanbul’da biriken tüm yorgunluğunu götürecek cinsten. Ayrıca Cunda’nın merkezinde gezebileceğin manastır, kilise; tadabileceğin sakızlı dondurma, kahve ve birçok mekan var. Hafta sonunun bir gününü bunlara ayırabilirsin. 

Ortunç Koy’u ise Midilli’ye bakan manzarasıyla gün doğumunu ve batımını izleyebileceğin, çam ağaçlarıyla dolu bir yer.

http://kampustenevar.com/upload/cunda.jpg

7. Bozcaada

Çanakkale’ye bağlı olan Bozcaada’ya gitmek için Yenikapı’dan kalkan Bandırma feribotunu kullanabilirsin. Diğer seçenek Çanakkale Geyikli iskelesine kadar gelip ordan devam etmek. Arabayla gelişte ise Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’ne gelip, feribotla adaya ulaşmak. 

Bozcaada’da Ada Camping alanı, Pikamp adlı bir kamp alanı ve Beylik Koyu hazır kamp için harika yerler. Mavinin, yeşilin, sıcak havalarda serin rüzgarların keyfini çıkarabileceğin bir yer. Bu alanlarda kamp malzelemeri bulmak, kiralamak, bungalovlarda kalmak mümkün. Plajda sakin denizin ve ormanın tadını çıkarabilirsin. 

http://kampustenevar.com/upload/bozcaada.jpg

8. Acarlar Longoz Ormanı

Dünyanın en büyük ikinci longoz ormanı olan Acarlar Longoz Ormanı. Bu arada longozun kelime anlamı TDK’ya göre: Deniz ve ırmaklarda birdenbire derinleşen yer. Daha ayrıntılı bilgiyi ise burayı tıklayarak öğrenebilirsin. 

Ruhunu dinlendiren bir tabiat mucizesi, ruhunu dinlendirerek İstanbul’la ilgili her şeyden uzaklaştıracak özelliklere sahip. Oksijene doyacağın bu ormanda fotoğrafçılık için de çok güzel açılar bulabilirsin. Nilüfer çiçeklerine doyabilirsin.

İstanbul’dan iki buçuk saat mesafede, Sakarya Karasu’da.

http://kampustenevar.com/upload/acarlar.jpg

9. Uçmakdere

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı olan Uçmakdere İstanbul’a 2 buçuk 3 saatlik mesafede. Üzümleriyle meşhur olan bu köy mükemmel doğa manzaralarıyla dolu. Berrak ve sonsuz bir deniz tatil fotoğraflarına eşlik edecek. Uçmakdere’de kamp yapmak için çadır kiralanabilecek kamp alanları da yer alıyor. Yol üstünde meşhur köftecilerle ve lezzetlerle kendine bir güzellik yapabilirsin.

http://kampustenevar.com/upload/uçmakdere.jpg

10. Sapanca-Soğucak Yaylası

İstanbul’dan 1 buçuk 2 saatte gidilebilir tertemiz yayla havası. Orman, yürüyüş yapmak için tertemiz yollar. Genellikle sakin olan bu kamp alanında kamp yapmak için tedarikli olmak gerekiyor. Biraz da kamp tecrübesi faydalı olabilir çünkü kamping alanları, elektrik gibi imkanlar yok. Tamamen doğa. :) 

http://kampustenevar.com/upload/sapanca soğucak.jpg

Görsel kaynak:
http://www.tekbasinadaolur.com/sogucak-yaylasi-sapanca/ 

Kaynak: Kampüste Ne Var