Güneşimiz nasıl ölecek?

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Yazar: Ömer Çıtak

Bundan yaklaşık 10 milyar yıl sonra -her ne kadar biz göremeyecek olsak da- güneşimiz bir gün ölecek. Peki ama nasıl? Bu yazıda; güneşsiz bir gezegenden, beraberinde gelebilecek felaketlerden ya da teorilerden bahsetmeyeceğiz. Güneş öldüğünde ona ne olabileceği konusunda yapılan bir araştırmayı ele alıyoruz.


Nature Astronomi dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmada uzmanlar, güneşin hayatının nasıl sona ereceği konusunda yeni bir bakış açısı geliştirdiler.

Yapılan bu çalışma güneşin, gezegensel bir nebula*, bir gaz ve toz kütlesi haline gelebileceğini öne sürüyor.

Nebula, bulutsuz, parlak ve yıldızlı gecelerde, gökyüzüne serpilmiş ışık lekelerini ve toz zerrelerini andıran sık yıldız kümeleri, gaz ve toz bulutlarına verilen isimdir. Yıldız kümeleri, uçsuz bucaksız gökyüzünde yaygın ışık lekeleri olarak göze çarparlar. Birbirine çok yakın görülen bu yıldız kümeleri, çıplak gözle ayırdedilemez.

Güneş, hayatının sonuna geldiğinde hepimiz bu evrenden gidecek olsak da onun gezegensel bulutsusunun göz kamaştıracak kadar güzel olacağını düşünerek ona zihnimizde güzel bir son hazırlayabiliriz.

Gezegensel bulutsu, evrende fotoğraflanabilir en güzel nesnelerden biridir.

Araştırmanın yazarlarından Albert Zijlstr; "Her yıldız ölmeden önce bir gaz ve toz bulutu ortaya çıkartır. Yaşamının son eylemi olan bu hareketi gerçekleştirdikten sonra yakıtını tüketir ve en sonunda söner." diyor ve ekliyor. "Yıldız söndükten 10.000 yıl sonrasına kadar (Bu süre astronomide kısa bir süre olarak nitelendirilir.) açığa çıkan kitle sıcak kalabilir. Bu sıcaklık kitleyi bazen o kadar parlak tutar ki, onu milyonlarca ışık yılı uzaktan bile gürünür kılabilir."

Kedi gözü bulutsusu, NASA GODDARD

Çalışma, güneşin de bir gezegen bulutsusu oluşturabileceğini kanıtlamak için bir model kullanıyor. (Güneşin gezegensel bir bulutsu oluşturacak bir yapısı olup olmadığı, bugüne kadar insanlar için önemli bir soru ve araştırma konusuydu.)

Araştırmada kullanılan model zor da olsa, bir ihtimal güneşin gezegensel bir bulutsu oluşturabileceğini gösteriliyor. 

Bu olayın ihtimallerle anılmasının nedeni güneşin, gezegensel bulutsu oluşturabilecek en düşük kütleli yıldız olması. Buna karşın normal bir yıldıza göre 3 kat daha fazla ısınabilecek olan güneş nisbeten parlak bir bulutsu meydana getirebilir.

Kaynak: Mashable