GPA önemli değil!

EĞİTİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Son üniversite yıllarımda, not ortalamama sadece iki olayda önem verdim. Birincisi, son sınıfın ilk döneminde yüksek lisans başvuruları içindi. İkincisi ise sonraki dönemdi. Bu dönemde okul ikinciliği için bir çaba gösteriyordum. Neyse ki bunu başaramadım, çünkü ikinciliği ortalamadan 0.025 bir farkla kaçırmıştım. Böylece mezuniyette konuşma yapma stresinden kurtulmuş oldum. Bu anlattığım olaylar dışında, ben ve not ortalamam farklı hayatlar yaşadık. İkimiz de birbirimizi tanımak için bir çaba göstermedik ve size tavsiyem, bunu denemeniz. İşte nedenleri;

GPA stresi tetikler

Not ortalamanı bilmen sana çok bir şey sağlamaz. Sana sadece bir amaç için hizmet eder, o da strestir. Eğer ortalamana takıntılıysan, sınavlara çalışırken sınıfta diğerlerinin alacağı notun senin genel not ortalamana nasıl etki edeceğini düşünürsün. Bu düşünce de seni strese sokar. Strese girince de istediğin notu alamama ihtimalin büyür ve daha çok üzülürsün. Ayrıca odağın elindeki materyalleri kavramak olması gerekirken, ortalamanı bozacaksın diye girdiğin bir paranoya, seni sağlıklı düşünmekten uzaklaştırır. 

Cehalet saadettir

Yapman gereken tek bir şey var: Ortalamayı çok takmamak! Çoğu derste, hocalar zaten sana ortalamanı söyler. Ama bunun dışında sen zaten ben takip ediyorum diyorsan bu düşünceni tekrar bir elden geçirmeni tavsiye ediyoruz. Mesela ben ortalamamı çok umursadığım için hocalarımın GPA dosyamda benim için yazdıkları notları görmemiştim ve emin ol ki onların notları hayatta bana daha çok şey kattılar.  

Performansa odaklan

Zeki öğrenciler her dersi ayrı bir meydan okuma olarak görürler. Asıl hedefin, elindeki konu ve materyalleri kavramak için en doğru yolu bulmak olmalı. Bulduğun yol her zaman doğru olmayacaktır. Vizelerde ve finallerde hatalar yapıp, raporlarında yanlış makale konusunu seçebilirsin. Bunların çok büyük bir mahsuru yok. Eğer bunların zaten farkındaysan ve bunun için çaba gösteriyorsan, zaten notların kendiliğinden yükselecek ve sen bu artışı fark edip, çok iyi hissedeceksin.

 Sen farkında olmasan bile hocaların da belli bir oranı böyle düşünmektedir. Üniversitede sevdiğim bir hocamla sohbet ederken kendisi bana şöyle demiştir: “Notları salla. Notlar en fazla öğrencinin hocanın kendi kafa yapısına göre verdiği kitap ve materyalleri ne kadar kavradığını ölçer. Hocaların aynı zamanda öğrencilerin davranış ve yaratıcılıklarına da dikkat çekmesi lazım.” Not ortalamanı çok düşünmeyerek, yük ve stresin getirdiği baskıdan kurtulmuş olacaksın! 


Kaynak: calnewport