Görsel Şölen: Waitomo Glowworms Mağarası

Yazar: Kampüste Ne Var?

Mağara; karbondioksit ile birleşen yağmur sularının yer altına sızması ile oluşuyor. Yeraltına sızan bu asidik su, kireç taşı ile etkileşime girerek bozunma yaratıyor. Bu işlemin uzun yıllar boyunca tekrarlanması sonucunda mağarada sarkıt ve dikitler meydana geliyor. Sadece bu bölgeye özel bulunan ateş böcekleri (Arachnocampa luminosa) larva dönemleri boyunca ışık yayıyor. Larvalar mağaranın çatısında ipek yuvalarına dönüşüyor ve ipek parçaları tavandan sarkarken parlak, etkileyici bir görüntü oluşturuyor. Ateş böceklerinin yarattığı ışık sayesinde gökyüzünü andıran mağara yapay ışık kaynağına ihtiyaç duyulmaksızın gezilebiliyor.

http://kampustenevar.com/upload/Waitomo-Mağaralar-9.jpg

Güneybatı Pasifik Okyanusu’nda bir ada ülkesi olan ve North & South Island gibi birçok adadan oluşan Yeni Zelanda’da Yıldız Kurdu Mağaraları (Waitomo) her biri sivrisinek boyutunda olan özel bir türe ev sahipliği yapıyor. Karanlıkta parlayan bu özel türü görmek ve fotoğraflamak için her yıl binlerce turist Waitomo Mağarası'na geliyor. 

Waitomo Glowworms Mağarası dünyada doğal ışığın yaşandığı tek mağara diyebiliriz. 1887'de İngiliz kaşif Fred Mays tarafından keşfedilen mağara, bilim adamlarına göre bu gezegenin en yaşlılarından biri; mağaranın yaşı birkaç milyon yıl!

http://kampustenevar.com/upload/11.-Glowworm-11--600x338.jpg

Bu arada ateş böcekleri neden ışık yayar sorusu aklınıza gelmiştir, hemen cevap verelim; ateş böceğinin karnı adeta küçük bir kimya laboratuvarı gibi çalışıyor. Vücuduna giren oksijen, sinir sisteminde bir reaksiyon meydana getiriyor. Karnındaki kimyevi maddeler, uyanan sinir sistemi tarafından birleştiriliyor ve birleşmeden de ışık çıkıyor.