Global Degree: Dünya öğrencisi olmak

EĞİTİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Hatta evrenin öğrencisi ol, diyelim sana. Üniversite hayatı yoğun bir dönemdir. Yeni sezona başla, derslere git, not al, rapor yaz, sınavlara çalış, strese gir, öğrendiklerinin çoğunu unut… Ve baştan başla. “Neden bunların hepsini yapıyoruz?”, “Ne öğreniyorum ben?”, “Bunların hepsi gerekli mi?” gibi sorular aklına tekrar tekrar, milyon kez gelir.

İşte burada Global Degree devreye girerek, bize resmi üniversite derecelerinin tek seçenek olmadığını söylüyor. Bunun yerine dünyadaki her ülkeyi gezerek eğitim alma şansınız var. Sizce de kulağa çok hoş gelmiyor mu?

Global Degree, 3 sene önce gençler ve öğrenciler tarafından kurulmuş bir girişim. Girişimin amacı dünyayı gezerek, bağlantılardan ve tecrübelerden eğitim almak. Bu programdan mezun olabilmek için öğrencilerin 193 Birleşmiş Milletler ülkesine ziyaret etmeleri gerekiyor.

Peki bu girişim nasıl başladı?

Programın kurucusu Micheal Graziano’nun girişim fikriyle tanışması çok ilginç. Bir Thailand gezisine giderken arkadaşları kendisini son anda ekmiş ve geziye tek başına gitmek zorunda kalmıştır, ama oysaki tek başına olması ona müthiş bir tecrübeler yaşatmıştır.

Bu geziden sonra kendi kendine “Dünyayla alakalı aklımda ne kadar çok yanlış kanılar varmış. Dünya muazzam bir yer ve benim bunla alakalı bildiklerimin çoğu yanlışmış,” demiş Micheal ve bu düşünceden sonra Global Degree fikri aklına gelmiştir. “Gezinin son gününde, yaşadığım tecrübelerden kaynaklanan ilhamla kendime dünyadaki bütün ülkeleri 5 yıl içinde gezeceğime söz verdim. Benim için doğru olan bu diye düşündüm. Sanki yaşam amacımı bulmuş gibiydim, bu nedenle bu fikre çok bağlandım. Bazıları bu fikrimin çok ilham verici olduğunu söyledi ve hayalimi kovalamakta destek oldu.” diyerek motivasyonunu bu şekilde açıklamıştır. 

Global Degree’nin videografiker ve editörü olan Alexander Hennessy bu insanlardan biridir. Bu düşünce aklına geldikten 4 ay sonra, gezisi için 3 sponsor bulmuş olan Micheal, bir de hiç tanımadığı Alexander’ı işinden çıkmaya ve evini kiralamaya ikna ederek kendisiyle iki kıtayı gezmiştir.

Global Degree’ye kabul işlemleri de zor değil. Sadece her üniversitenin istediği prosedürler ve eğitim ücretleri dışında asıl istedikleri; çok açık olman ve karşına çıkan her deneyimi eğitim için bir fırsat olarak görmen. Micheal öğrenciler için şu sözleri söylemiştir: “Eğer etrafınız iyi insanlarla çevriliyse ve doğru tavrı takınırsanız, hiçbir şey sizin önünüzde duramaz.”

Pozitif bir tutum, gezmek hakkındaki yanlış kanıları yıkmak için birebirdir. Micheal, bu yanlış kanılardan en çok rastladığı üç tanesini şöyle sıralamıştır: “Birincisi, yalnız seyahat etmek, gerçekten çok yalnız hissettiriyor. İkincisi, gezmek için zengin olmanız lazım. Sonuncusu ise, dünya kötü bir yer, bu yüzden insanlar sizi kullanabilirler ve bu insanlardan kendinizi korumanız lazım… Hiç alakası yok. Dünya mükemmel bir yer. Yapmanız gereken sadece sağduyulu olmak, suratınıza kocaman bir gülümseme ve pozitif bir tavır takınmaktır.”

Global Degree sadece şahıslara katkı sunmakla kalmayıp, aynı zamanda ziyaret edilen ülkelere de yarar sağlamakta. Örnek olarak Nepal’i gösteren Micheal, orada yaşanan bir depremden 3 hafta sonra bir gezi düzenleyerek 2,000 dolar bağış toplamış ve 20 yeni evin yapılmasına yardımcı olmuşlardır. Bu olayın üstüne Micheal: “Ne kadar çok insan Global Degree ile başka ülkelere giderse, o kadar çok böyle olaylarla karşılaşacaklar. Böylelikle sosyal medyayı üzerinden finansmanı sağlayarak yardım etmek ve iyilik yapmak kolaylaşıyor.”

Global Degree sadece katılımcılardan sağduyu beklemiyor. Aynı zamanda bürokratik yapılardan da bunu talep ediyorlar. Bu konu üstüne Micheal: “Eğer İngiltere vatandaşıysanız vizesiz 177 Birleşmiş Milletler ülkesine girebilirsiniz, ama bazı ülkelerin vatandaşları vizesiz sadece 25 ülkeye giriş yapabilmektedir. Yani kim olduğunuz, dünyadaki dış görüşünüz ve inancınız önemli değil. Sadece hangi topraklarda doğduğunuz önemli ki ben bunu çok doğru bulmuyorum. Herkesin dünyadaki her yere seyahat edebilme şansı olmalı, özellikle genç ve etrafında gelişen olayları öğrenmeye açık bir bireyseniz. Böylece öne çıkacak ve bildiğiniz bütün kavramları geride bırakarak halkınızı daha iyi bir hale sokacaksınız.”

Üniversite amfilerinde alamayacağınız bir derse örnek vermek istersek, Micheal’ın Bangladesh gezisinden bir anısına kulak verebiliriz: “Bizi küçük bir bota aldılar ve bir kafesin ağzını açtılar. Kafesin içinden iki su samuru çıkardılar ve tasmalarla onları dereye bıraktılar. Dereden yukarı doğru giderken balıkçılar suya ağ attılar ve tek seferde yüzlerce balık yakaladılar. Şunu sonradan öğrendik ki, balıklar su samurlarını kokularını alıp tekneyi takip etmişler ve balıkçılar onları derenin yukarısında kıstırmışlar. Bu bana bir hayat dersi gibi geldi. Hayatınızda arzu ettiğiniz bir şeyi almak için yaratabileceğiniz bir sürü yol var. Çok anlamlı bir ders değil ama böyle konuları izole edilmiş yerlerde görüyorsunuz ve ben buna bayılıyorum.”

Global Degree programına başlamak için sadece pozitif bir tavır ve bir inanç sıçramasına ihtiyacınız var. Bu macerada asla yalnız kalmayacaksınız, çünkü bu program ortak bir merak paylaşan insanların oluşturduğu bir topluluk. Burada insanlar deneyimlerini, tavsiyelerini ve kaynaklarını birbiriyle paylaşabilirler. 

Umut ediyoruz ki, bu topluluk gittikçe daha fazla kişiyi içinde barındırır. Böylece bilmediğimiz ülkeler hakkında yanlış kanılar, olumsuz yargılar ve engeller kalkmış olur. Kim bilir, belki günün birinde herkesin dünyadaki bütün ülkelere serbestçe girme hakkı olur.