Girişimiciliği girişimcilerden öğren

GİRİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Öğrencinin galaksi rehberi, seni girişimciliğin en cesur hâllerine görmeye çağırıyor. Girişimcilik hakkında en somut bilgileri edinebilmek, onları liderlerinden dinleyerek olur. Son yıllardaki en değerli çevrimiçi kaynaklardan bazıları TED konuşmalarıdır. Senin için mutlaka izlemen gereken birkaç TED konuşmasını derledik. 

1.Cameron Herold: Let’s Raise Kids To Be Entrepreneurs. 

  (Çocukları Girişimci Olmak İçin Yetiştirelim.)

https://www.ted.com/talks/cameron_herold_let_s_raise_kids_to_be_entrepreneurs?utm_campaign=tedspread--a&utm_medium=referral&utm_source=tedcomshare

Cameron Herold’a göre, COO Alliance’ın kurucusu, geleneksel akademik sistem pek çok genç öğrenci için yeterli değil. Sıkıntıya eğilimli olma, yaşıtlarıyla çatışma ve güven eksikliği gibi sorunların baş gösterdiğini ve bu problemlerin sistemden kaynaklandığını söylüyor. Yenilenme zamanı geldiğini bunun nasıl olacağını anlatıyor. Çocuk ya da yetişkin olsun geleceğin girişimcilerinin doğması için ebeveynlik ve eğitimin gerekli olduğunu söylüyor.

‘Okulda sıkıntıdan patlıyor, derslerini geçemiyor, arkadaşlarıyla kavga edip duruyor: Bu çocuktan girişimci olur.’

2.Maya Penn: Meet a Young Entrepreneur, Cartoonist, Designer, Activist.

 (Bir Genç Girişimci, Karikatürist, Tasarımcı, Aktivist ile Tanışın.)

https://www.ted.com/talks/maya_penn_meet_a_young_entrepreneur_cartoonist_designer_activist 

Maya Penn, ilk işini 8 yaşındayken kurdu ve hem müşterilerine, hem de dünyaya karşı derinden sorumluluk duyuyor. Etkileyici ve sanatsal bir ruha sahip Penn, hikâyesini, biraz animasyon, biraz tasarım ve biraz da bulaşıcı enerjisiyle bu sevimli konuşmasında paylaşıyor.

3. Simon Sinek: How Great Leaders Inspire Action

  (Liderler Hareketleri Nasıl Etkiler?)

https://www.ted.com/talks/simon_sinek_how_great_leaders_inspire_action

Lider, tüm önemli kararları alan ve şirketi başarıya yönlendiren kişidir. Tüm büyük liderlerin ortak bir özelliği vardır: Operasyonlarıyla ilgili sorunlara yaratıcı yollarla yaklaşırlar. Bu konuşmada, Simon Sinek, diğer şirketlerin neden kendi şirketinden daha başarılı olabileceğini değerlendirmede görsel ve karşılaştırmalı bir yaklaşım kullanmayı öneriyor. 

“Altın Çember” ismini verdiği, bir şirketin “neden, nasıl ve ne” ürettiğini gösteren motivasyon teorisini anlatıyor. Sinek’e göre; en önemli olan şey ürün, servis ya da plan değil, önemli olan girişimci olarak ürünün, servisin ya da planın NEDEN önemli olduğunu düşündüğümüz. Gerçek motivasyonunu tanımladığın zaman (tabi ki motivasyonun para kazanmaktan çok daha ötesi olmalı) müşterilerinin ve takımının da dahil etrafındaki insanlara ilham verebilirsin. 

4.Philip Evans: How Data Will Transform Business?

 (Veriler iş Dünyasını Nasıl Değiştirecek?)

https://www.ted.com/talks/philip_evans_how_data_will_transform_business

Gelecekte iş dünyası neye benzeyecek? Philip Evans bu bilgilendirici konuşmasında, stratejideki uzun soluklu iki teorinin kısaca üzerinde duruyor ve aslında neden geçersiz olduklarını düşündüğünü açıklıyor. Stratejinin değişen doğasına ve teknolojiyle olan ilişkisine, teknoloji ile veri analizi uyumunun mevcut iş stratejini etkilediğine değiniyor.

5. Drew Dudley: Everyday Leadership

 (Olağan Liderlik) 

https://www.ted.com/talks/drew_dudley_everyday_leadership

‘Hepimiz birilerinin hayatını değiştirmişizdir -- hem de genellikle bunu fark etmeden.‘

Bu eğlendirici konuşmada, Drew Dudley hepimizi, liderliği başkalarının hayatlarını her gün değiştirebilen bir eylem olarak görmeye çağırıyor. Drew Dudley’e göre liderlik, sıra dışı insanların sahip olduğu bir karakteristik özellik değil. Dudley, insanlara içlerindeki lideri bulmaları için yardımcı oluyor.

6. Seth Godin: On Sliced Bread

 (Dilimlenmiş Ekmek)

https://www.ted.com/talks/seth_godin_on_sliced_bread

Pazarlama uzmanı Seth Godin dikkatimizi çekmek olduğunda, neden kötü ya da tuhaf fikirlerin sıkıcı olanlardan daha başarılı olduğunu açıklıyor. Herkesin “Ben bunu nasıl düşünemedim?” diye tepki verdiği örnekler sunuyor. 

‘Müşterilerinize en iyi şekilde nasıl ulaşırsınız? Doğru müşteriyi seçmeli ve o kişi üzerinde ısrar etmelisiniz. “Dikkate değer” bir şey söylemeli veya yapmalısınız. Onlara dikkat çekici bir şey sunmalısınız.’

Pazarlamayla ilgili akla gelebilecek tüm sorular seni şaşırtacak, Set Godin’in verdiği ilham verici cevaplar seni birçok şey için ileriye taşıyacaktır. 

7. Nirmalya Kumar: India’s Invisible Innovation.

 (Hindistan'ın Görünmez Yeniliği.)

https://www.ted.com/talks/nirmalya_kumar_india_s_invisible_entrepreneurs

Girişimciliğin ve yenilikçiliğin ilham verici ve evrensel niteliğini genellikle gözden kaçırırız. Nirmalya Kumar bu iki nitelik arasındaki derin ilişkiyi bünyesinde barındırıyor. 

Bu konuşmada, Kumar, Hindistan'ın yenilik merkezi olabileceğini tartışıyor ve Hindistan'da var olan "dörtlü" görünmez yenilik fikrini sunuyor. 

İmalat mesleklerinden yönetim pozisyonlarına kadar değişimi açıkladığı fikir, gelişimsel girişimcilik modeline dayanmaktadır. Hindistan inovasyon konusunda global bir merkez olabilir mi? Nirmalya Kumar'a göre çoktan olmuş durumda. 

8.Ludwick Marishane: A Bath Without Water

 (Susuz Banyo Yapmak)

https://www.ted.com/talks/ludwick_marishane_a_bath_without_water

Eğer milyonlarca insanın yapmakta olduğu gibi bir testi su için bir mil yol yürümek zorunda kalsaydın, bu değerli suyu muhtemelen banyo yapmak için harcamazdın. Genç girişimci Ludwick Marishane bu muhteşem, komik hikayesinde icat ettiği ucuz, temiz ve pratik çözümü anlatıyor: DryBath, dünyada banyo yerine kullanılabilen ilk losyon. 

9) David Kelley: How To Build Your Creative Confidance

 (Yaratıcı Güveninizi Nasıl Kazanabilirsiniz.)

https://www.ted.com/talks/david_kelley_how_to_build_your_creative_confidence

İnsanların yaratıcı ve becerikli insanlar olarak ikiye ayrılmış durumda olduğunu düşünüyorsan, David Kelley bu konuşmasında sana bunun aksini kanıtlayacak.

İş yerin ya da okulun ‘yaratıcılar’ ve ‘becerikli insanlar’ olarak ikiye ayrılmış durumda mı? David Kelley yaratıcılığın sadece az sayıda insanda bulunan bir özellik olmadığını söylüyor. Efsanevi tasarım kariyeri ve kişisel hayatından öyküler eşliğinde, yaratmak için güven oluşturmanın yollarını anlatıyor.

10.Majora Carter: 3 Stories of Local Eco-Entrepreneurship.

 (Eko-Aktivizm’in 3 Büyük Öyküsü.)

https://www.ted.com/talks/majora_carter_3_stories_of_local_ecoactivism?language=tr

Yeşilliğin geleceği, yereldir.

Majora Carter, bize, gezegeni korurken, kendi toplumlarını da koruyan üç insanın hikayesini getiriyor.

‘Ona ''ülke güvencesi'' deyin.’

11. Regina Hartley: Why The Best Hire Might Not Have The Perfect Resume.

     (Neden İşe Alınacak En Doğru Kişi, En İyi Özgeçmişe Sahip Olmayan Kişi Olabilir?)

https://www.ted.com/talks/regina_hartley_why_the_best_hire_might_not_have_the_perfect_resume

Regina Hartley'nin özgeçmişlerindeki dolandırıcılık konusunda durur. Başvuranın işe uygunluğunun yazılı olmayan kısımlarıyla da ele alınması gerektiğini vurgular. Hartley'e göre, tutku, amaç ve metanete sahipse başvuran, sizi gelecek açısından şaşırtabilir. Mükemmel özgeçmişe sahip bir aday ile zorluklarla savaşmış bir kişinin arasında seçim yapmak hakkında, "Kavgacı"lara bir şans veriyor. Sıkıntılı koşullarda gelişim gösteren kişilerin sürekli değişen iş ortamına daha iyi adapte olabildiklerini düşünüyor. 

"Hafife alınan adayı seçin, gizli silahları tutku ve amaç olan kişiyi" diyor. "Kavgacıyı işe alın."

12. Josh Luber: Why Sneakers Are A Great İnvestment

   (Neden Spor Ayakkabıları Büyük Bir Yatırımdır?)

https://www.ted.com/talks/josh_luber_why_sneakers_are_a_great_investment

Luber'in uzun vadeli yatırım konusundaki bakış açısı ve araştırma uzmanlığı, girişimcinin sahip olabileceği en temel tutumlardan bazılarını temsil ediyor. Onun tavsiyesi, pazar analitiği şirketi Campless'in başarısı ile vurgulanmaktadır. Campless, koleksiyoncular ve yatırımcılar için bu pazar hakkında veri toplayıp analiz ediyor. Josh Luber ender bulunan ya da sınırlı sayıda üretilen spor ayakkabılarının koleksiyoncusu olan bir spor ayakkabısı tutkunu. Bu konuşmada Josh, seni bu düzensiz ve karmaşık pazarda bir yolculuğa çıkarıyor ve bunun ticaret ve borsa için nasıl bir model olabileceğini tasavvur ediyor.

13. Dan Cobley: What Physics Taught Me About Marketing.

(Fizik Bana Pazarlama Hakkında Ne Öğretti.)

https://www.ted.com/talks/dan_cobley_what_physics_taught_me_about_marketing

Dan Cobley, bu konuşmada, pazarlamanın öncelikli olarak bir sayı oyunu olduğunu belirtti. Fizik ve pazarlama aralarında çok ortak bir şey varmış gibi görünmüyor, fakat Cobley ikisi içinde tutkulu. O birbirine benzemeyen arkadaşı Newton'un ikinci yasası, Heisenberg'in belirsizlik prensibi, bilimsel metod ve termodinamiğin ikinci yasasını bir araya getirerek markalaşmanın temel teorilerini açıklamaya çalışıyor.

14. Richard St. John: Success Is A Continuous Journey 

  (Başarı Devamlı Bir Serüvendir.)

https://www.ted.com/talks/richard_st_john_success_is_a_continuous_journey?

Samimi tavrıyla Richard St. John bize basarinin tek yönlü bir yol olmadığını devamlı bir serüven olduğunu hatırlatıyor. Bize iyi bir örnek verebilmek için kendi şirketinin yükselişini ve tekrar düşüşünü kullanıyor.

‘Durduğumuzda, kaybederiz.’

“İlginç olan şey, bir şeyi tutkuyla yaparsanız, zaten para bir şekilde gelecektir.” 

15.Bill Gross : The Single Biggest Reason Why Startups Succeed     

  (Startup’ların Başarılı Olmasının En Büyük Nedeni)

Bill Gross, konuşmasında bir startup’ın diğerlerinden daha başarılı olmasının ardında yatan tüm nedenleri sayıyor. Bill Gross, genç şirketlerin çoğunun neden başarısız olduğuna dikkat çekerken bir yandan da başarılı bir iş modeli oluşturmanın adımlarını anlatıyor. Daha ortaokul yıllarındayken şeker satma işi ile girişimci ruhunu sergilediğini söyleyen Bill Gross, Mike Tyson‘ın “Herkesin bir planı vardır, ta ki suratına yumruğu yiyene kadar.” sözüne dikkat çekerek fikrin önemli olduğunu fakat yeterli olmadığını dile getiriyor.