Gezgin Teyze: Ayşe Kurucu

KİŞİSEL GELİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

60 yaşında bir genç kız Ayşe Kurucu. İzmir’de eşinin kıskançlıkları nedeniyle kapının önüne bile çıkamazken, eşinden ayrıldıktan sonra yollara düşen bir seyyah. İnsanı sadece insan olduğu için, kendi deyimiyle ”öteleştirmeden, değiştirmeden, yargılamadan” seven biri. En büyük sermayesinin hayat olduğunu ve bu sermayeyi doğru kullanmanın yolunun; yeni insanlar tanımak, hiç görmediği yerler görmek, hiç yaşamadığı deneyimler yaşamak olduğunu söylüyor. Bu yolda 10 yıllık süreçte 25 farklı ülke ve binlerce anı biriktirmiş. Sadece yetim maaşı, sevgi ve biraz hayalle bize bir insanın bütün duvarları yıkıp neler yapabileceğini gösteren Ayşe teyzemiz, gün geçtikçe daha büyük kitlelere hayat enerjisi vermeye devam ediyor. Gittiği yerlerden en çok Singapur ve Dubai’yi sevmiş. Bundan sonraki süreçte ise en çok İspanya, Çin ve Japonya’ya seyahat etmek istiyor.

Gezgin Teyze’nin herkes tarafından tanınmasının da ilginç bir hikayesi var. Ayder Yaylası’nda ayağı burkulduğu için Tülin-Emre Öztemel çiftinin aracına otostop çeken Ayşe Kurucu, fotoğraf makinesini araçta unutuyor. Makinenin içindeki fotoğraflara bakan çift, arabalarına aldıkları kadının tek başına dünya turunda çekildiği fotoğrafları görünce sosyal medyada paylaşıyor ve böylece Ayşe Teyze herkes tarafından tanınan biri haline geliyor. Çift, uzun uğraşlar sonucunda Ayşe Teyze’yi buluyor ve İzmir’e gelerek fotoğraf makinesini teslim ediyor.

Gezgin Teyze'nin TEDx konuşması ise insanın içini ısıtıyor, ona bakıp "bu teyze mi gezmiş" dediklerinde gülmeyi, bunu da hayatın bir getirisi olarak görmeyi başarıyor.

Gezgin Teyze bugüne kadar 25 ülke gezmiş. Yeni rotasını merakla bekliyoruz! Ayşe Kurucu'nun Instagram'dan takip edebilirsiniz.

Kaynak: Gezgin Teyze