Gençler tarafsız haber istiyor

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Yale Üniversitesi Psikoloji Bölümü doktora öğrencileri Michael Lopez-Brau ile Stefan Uddenberg, California Teknoloji Enstitüsü'nde lisans eğitimi alan Alex Cui ve Waterloo Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi öğrencisi Jeff An geliştirdikleri web tarayacı eklentisiyle gençlerin yalan ve yanlı haber okumak istemediklerini bir kez daha kanıtladı!


Özgür basın ve tarafsız haberciliğin tüm dünyada konuşulduğu bugünlerde, Pontyer Gazetecilik Bursu Programı tarafından düzenlenen, internette uydurma ve taraflı haberlerle mücadele konulu 36 saatlik dijital problem çözme yarışmasına (hackathon) katılan ekip geliştirdikleri Google Chrome üzerinde çalışan eklentiyle kullanıcıları uydurma haberler yayan internet sitelerine karşı uyarıyor ve taraflı haberlere karşı farklı görüşlerden alternatifler öneriyor.


Enformasyon aktarımındaki öznelliği ve duygu durumlarını tespit etmeye ve sınıflandırmaya yönelik duyarlılık analizi teknolojisini kullanan eklenti, internette karşılaşılan haber içeriklerini ana faktörlere ve siyasi eğilimlere göre sınıflandırıyor, okuyucuya aynı konuda farklı görüş açılarını sunuyor. 
Waterloo Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi öğrencisi Jeff An, eklentinin işleyişini şöyle açıklıyor:


"Diyelim ki bir konuda çok fazla Trump yanlısı makaleler okuyorsunuz. Bu durumda size daha merkeze veya sola eğilimli görüşler sunmaya çalışıyoruz. İnternette bu konuda alternatif içerikler bulup size öneriyoruz.”


Eklenti, kullanıcının Google Chrome ile dolaştığı tüm sitelerle ilgili veri topluyor, hem siyasi yelpazenin daha çok hangi tarafındaki içerikleri okuduğuna dair bilgilendiriyor, hem de kullanıcıya alternatif haber içerikleri sunarak farklı perspektifleri görmesini de sağlıyor.


Ekip üyelerinden Michael Lopez-Brau, "Sosyal medya siteleri insanları kozalara hapsediyor. Onları yalnızca kendileriyle aynı fikirlere sahip kişileri takip etmeye yönlendiriyor. Böyle olunca fikirlerin karşıt bir görüşün sınamasından geçmesi mümkün olmuyor. Sosyal medya insanları bir torbaya koyup kendinden uzaklaştırmanın aracına dönüşüyor" diyor ve insanların sosyal medyada daha çok aynı görüşteki insanlarla etkileşim kurduklarını ve karşı görüşün paylaşımlarını ya da fikirlerini görmezden geldiğini, bu durumun kutuplaşmayı daha çok artırdığına dikkat çekiyor.


Yarışmanın sponsoru olan Facebook kendi platformunda uydurma haberlere karşı sürdürdüğü mücadele konusunda ekip üyelerinin de görüşüne başvuracak ayrıca bahar aylarında projelerini anlatmak üzere ABD Kongresi'ne katılacak. 

Kaynak: npr