Gelmiş geçmiş en iyi 5 startup hikayesi

GİRİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

1)Tessemae (Brian Vetter, Greg Vetter)

Annen yaptığı salata sosuna aşerdiğini ve dolabı açtığında her zaman orada olan sostan eser olmadığını düşün. Kafan karışıyor ve aklına bin bir türlü senaryo geliyor. Ve sonuç olarak arkadaşın eve girip sosu çaldığını öğreniyorsun. Birden aklına inanılmaz bir iş fikri geliyor. ’Şu an olduğu gibi insanların benim gibi salata sosundan mahrum kalmamaları lazım’ diye düşünüyorsun. İşte o, Brian. Ve dünyanın en büyük besin zincirlerinden biri olan Whole Foods’un en çok tercih edilen ürünlerinden Tessemae’nin hikayesi böyle başladı. Marka, ev yapımı ürünler, aile şirketi, eğlence aşığı, son derece dürüst bir yapı gibi özelliklere sahip olup dünyanın en büyük taze sos üreticisi olmayı amaçlamış.

Ders: Büyük bir girişime mi imzanı atmak istiyorsun? O zaman çevrende neler olup bittiğine dikkat et çünkü muhteşem bir iş fikri hemen gözünün önünde duruyor olabilir. (Ya da buzdolabında)

 

2)Honest Tea (Seth Goldman, Barry Nalebuff)

Aktif bir yüksek öğrenim öğrencisi olan Seth, çok sıvı tüketiyordu. Profesörü olan Barry’le bir Pepsi-Cola durum çalışmasında ikisi de ortak yönlerinin, içeceklerin daha az şekerli ama tadının daha canlı olma fikrine sahip olduğunu fark etti. Seth böyle bir içeceği bulmak için çok uğraşmış, ama bir türlü istediği tadı keşfedememişti. Bir gün aramaktan o kadar sıkılmış ki işini bırakıp mutfağa atılmıştır. 5 hafta sonunda termoslara (evet termos) koyduğu yeni formülünü bir önceki maddede bahsettiğimiz Whole Foods Market’e yollamıştır. Şirket Seth’den tam tamına 15,000 şişe yapmasını istemiştir. Yale’den hocası olan Barry’le beraber 15,000 şişeyi nasıl yapacaklarını bilememişler, fakat sonrasında bunu başardılar. 2011 senesinde Coca-Cola’ya hisselerinin %40’ını satmışlardır. Şuan şirket 15,000 den çok daha fazla şişe içecek yapmaktadır. 

Ders: Eğer Pazar sizin ihtiyaç ve tercihlerinizi karşılamıyorsa, demek ki daha doygun bir ortam yok demektir. Sizi tatmin edecek ürünü yaratın ve özgüvenle yola çıkın. 

 

3)The Muse (Katherine Minshew)

Katherine, dünyada şu an çok ünlü olan iş arama ve kariyer danışmanlığı sitesini 2011’de 3,000$ dolar ve birkaç yazarla açmıştır. Günümüzde site, ayda bir milyondan fazla kullanıcı ziyareti almaktadır. The Muse’dan önceki işine dair her şeyi (hayat yatırımı, şirketinin bütün varlıkları ve hatta kendine olan özgüveni) kaybetmiştir. Ama yılmayıp dünyanın en çok ziyaret edilen iş arama sitelerinden birini kurmuştur. Küçükken yaşadığı bir olaydan etkilenip her zaman imkansızı başarmaya çalışmıştır. Küçükken okulda düzenlenecek bir oyunda kostümcünün hastalanmasıyla beraber bir kriz ortamına girmiştir. Öğrencilerin ceplerinde toplamda sadece 170$ vardı ve tasarım hakkında hiçbir fikirleri yoktu. Bu yüzden Katherine kendini sokaklara atıp marketlerden bütçesinin yettiği kadar eşya topladı. Koli bandı gibi basit araçlarla kostümleri arkadaşlarıyla beraber tamamlamış ve gösteri çok başarılı olmuştur. Bu hırsı The Muse’ı kurarken de benimseyen Katherine, takdire şayan bir başarıya sahiptir.

 

 

4)AirBnB (Brian Chesky, Joe Gebbia)

Şirketin asıl ismi Airbed and Breakfast’dır ve aslında ilk kurulduğunda ismi şirketin misyonunu tam anlamıyla açıklıyordu. Tanımadığınız birinin evinde bir döşekte kalıp, onlardan kahvaltı servisi alıyordunuz. Duyduğunuz gibi AirBnb bu zamanlarda dışarıdan çok büyük veya vizyon sahibi bir şirket gibi gözükmüyordu. Girişimden bir sene sonra, ortakların toplamda 40,000$ kart borcu bulunmaktaydı. Ama Brian ve Joe’nun aklına inanılmaz bir reklam fikri gelmiştir. Firma ismini tanıtmak için o dönemki başkanlık yarışını kullanmışlardır. Obama ve McCain’in karikatürlerinin bulunduğu mısır gevrekleri tasarlamışlardır. Bunların reklamını yaparak ve aynı zamanda satarak isimlerini duyuran şirket, şu an hepimizin bildiği global bir konaklama sitesi olmuştur.

Ders: REKLAMIN GÜCÜNÜ HİSSEDİN…

5)Reddit (Alexis Ohanian)

‘İnternetin baş sayfası’ lakabına sahip olan Reddit çoğumuz tarafından en az bir kere duyulmuştur. 2005’te site ilk çıktığında çok ziyaretçisi yoktu. Bunun için Reddit bir sürü bot hesabı açarak siteye çok ziyaret ediliyormuş gibi göstermiştir. Bütün bu sahte hesaplara, sitenin kurucuları sahipti. Bu sayede kendileri sitenin tarzını ve içerik tipini belirlemiş oldular. Bu strateji sayesinde istedikleri gibi büyüyüp, kullandıkları sahte hesaplara artık ihtiyaçları kalmamıştır. Site 2013 senesinde 731 milyon ziyaretçi tarafından tıklanmıştır.

Ders: Bazen kısa yol kullanmakta hiçbir sakınca yoktur.

Kaynaklar:

 

Kaynak: airbnb