Geleneksel Dopamin Kaynaklarımız; Semt Pazarları

HABERLER

Yazar: Berat Karaduman

Modanın kalbinin attığı, hem yaratıcılığını geliştirip hem de aklına hiç gelmeyecek harika ürünleri bulabileceğin ülkenin gelenekselleşmiş dopamin kaynakları; pazarlar. 

Modunu hızlıca yükseltme kapasitesine sahip bu pazarlarda neleri bulabileceğini, neler yapabileceğini ve İstanbul’da bulunan birkaç tanesini senin için derledik. 

Hadi başlayalım!


Yaratıcılığını öne çıkart!

Gözünden kaçmasının imkansız olduğu, her yeri renk cümbüşüne çeviren kumaş balyaları pazar denilince akla ilk gelenlerden. Bir alışveriş merkezinden diğerine koşup aradığın modelleri ya da renkleri bulamıyorsan istediğin kumaşları seçip uçsuz bucaksız tasarım dünyasına girmek senin için harika bir fikir olabilir. Yaratıcılığını geliştirirken aynı zamanda istediğin kıyafetlere sahip olabilirsin. Yalnızca kıyafet de değil binbir türlü kumaşla yapabileceklerin sınırsız. Yastıktan tut aksesuarlarını düzenlemeye kadar fikirlerini yaratman için birebir!


Harika kombinler yaratmak için bir fırsat.

Kumaş balyalarının yanısıra hazır kıyafetler de akla geliyor pek tabii. Belki de başka bir mağazada bulamayacağın harika bir elbiseyi pazarda bulman oldukça mümkün. Ya da çok beğendiğin bir kıyafetin reprodüksiyonunu da pazarda bulabilir çok daha uygun fiyata alabilirsin.

Kıyafet seçiminden sonra ise geriye aksesuarlar kalıyor. Binbir çeşit takının arasından seçim yapmak her ne kadar zor olsa da eğer biraz vakit harcarsan sana uyan mükemmel şeyler bulacağın kesin. En güzeli ise bütün bulduklarının diğer çoğu yerden daha uygun fiyata olması!


Antika cennetine hoşgeldin.

İkinci el pazarlarını gezersen fark edeceksin ki aslında bir antika cennetindesin. Pikaplardan ve radyolardan tut lambalara ve çeşitli ev aletlerine kadar harika eşyaları gördükçe eski zamanları bi nebze de olsa gözünde canlandırabilir, bizimkiler zamanında neler dinleyip, ne eşyalar kullanıyormuş sorusunun cevabını bulabilirsin!


İstanbul'da gidebileceğin birkaç semt pazarını aşağıda bulabilirsin.


Feriköy Antika Pazarı

Pazar günleri Feriköy’de kurulan bu pazarda analog fotoğraf makinelerinden kasetlere, ayakkabı ve çantadan mutfak eşyalarına binlerce antikayı bir arada bulabilirsin.


Dolapdere Bit Pazarı

Yine çeşit çeşit antika eşya içeren bu pazar ucuzluğuyla da oldukça ünlü. Cüzdanının dostu olacak bu pazar da harika eşyalar bulup eğlenceli bir gün geçirmek için güzel bir yol. Bu dopamin kaynağımız ise her pazar günü Dolapdere Feylesof Sokak’ta kuruluyor.


Kadıköy Salı Pazarı

Kadıköy’ün en ünlüsü olan bu pazarda favori markalarının ikinci el ürünlerini ve çeşit çeşit kumaş bulabilirsin. Olabildiğince ucuz olmasıyla gönüllerimizi kazanan bu salı pazarına vakit ayırıp gezersen pişman olmayacağın kesin.


Göztepe Pazarı

Kumaşların, hem markaların ihraç fazlası olan hem de ikinci el kıyafetlerin bulunduğu bu pazar gelenekselleşmiş şekilde meyve ve sebzeleri de barındırıyor. Gezerken çeşit çeşit aksesuar ve antika eşyayla da karşılaşman mümkün. Pazarın içinde aynı zamanda yemek yiyebileceğin yerler de var, yemek yemek için ara verip biraz da dinlendikten sonra gezmeye devam!


Ulus Sosyete Pazarı

Özellikle giyim ürünleriyle ve ünlü markaların taklitleriyle ön plana çıkan bu pazarda hiç tahmin etmediğin şeyler de var; vale hizmeti, mobil tuvalet ve kabinler! Yine envai çeşit aksesuar ve giyim ürününü bulabileceğin ve diğerlerinden pahalı sayılabilecek bu dopamin kaynağımız ise Ortaköy’de kuruluyor.


Fatih Çarşamba Pazarı

El oyaları, danteller ve ev eşyaları bulabileceğin bu pazar tamamen dikip biçme üzerine kurulu ve neredeyse her tezgahında envai çeşit kumaş var. Bu kadar fazla kumaşı bir arada görmenin bir şeyler yaratma isteğini açığa çıkaracağı ise kesin!