Geleceği yaşatanlarda bugün: Elon Musk

KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Elon Musk, Tesla Motors ve SpaceX’in kurucusu, aynı zamanda PayPal’in kurucu ortaklarından biridir. Gelin hep beraber Güney Afrikalı girişimci ve yatırımcının hayal dünyasına kısa bir yolculuk yapalım... 


Musk, 1971 senesinde Pretoria, Güney Afrika’da doğdu. Annesi Kanadalı, babası Güney Afrikalı Musk’ın iş hayatındaki yolculuğu küçük yaşlarında başladı. 10 yaşında annesi babası ayrıldı, bu dönemde bilgisayarlara olan ilgisi artmaya başladı. Kendi kendine programlamayı öğrenen Musk, 12 yaşında Blastar adında bir bilgisayar oyunu yarattı ve oyun bir magazin tarafından satın alındı. Böylece Elon Musk’ın iş hayatı 12 yaşındayken başlamış oldu. 1987 senesinde askerlik görevinden muaf kalmak için Kanada’ya eğitim amaçlı yerleşti, 1992 senesinde Pennsylvania Üniversitesi’ne ekonomi ve fizik lisansı için transfer oldu. Eğitim hayatını Stanford Üniversitesi’nde sürdüren Musk, burada Fizik doktorasına başladı ama eğitime başlamasının ikinci gününde okulu bıraktı. Musk, toplumu değiştirmek adına internetin fizik biliminden çok daha önemli olduğunu düşündü. Stanford’dan ayrıldığı sene Zip2 adında bir şirket kurdu. Bu şirket web tabanlı gazetelere harita ve işletme rehberleri sunuyordu. Şirket ‘The New York Times’ ve Chicago Tribune gibi büyük gazete ve dergiler tarafından kullanılıyordu. 1999 senesinde Compaq adlı bilgisayar üretim şirketine Zip2’yu 307 milyon dolara sattı ve 30 milyon $ stok opsiyon sağladı. Aynı sene içerisinde Musk, X.com’un kurucu ortağı oldu ve bu site PayPal’ın yaratılmasında büyük rol oynadı. Ekim 2002’de PayPal’ın hisseleri 1.55 milyar dolara eBay’e satıldı. Bu hisselerin 11%‘i Elon Musk’a aitti. 

 Kazandıklarıyla yetinmeyen Musk, 2002’de SpaceX’i (Space Exploration Technologies Corporation) kurdu ve uzayda gezi amaçlı seyahat programlarının ilk adımını atmış oldu. Falcon 6 ve Falcon 9 adında yeni roket dizaynları yaratan SpaceX, kalkış başına maliyeti azaltmayı hedefledi. 2017 senesinde çıkan Falcon Heavy, 53,000 kiloya kadar yük taşıyabilmektedir. En yakın rakibi olan Boeing şirketinin Delta IV Heavy bu kilonun sadece yarısını taşıyabilmekte ve maliyeti Falcon Heavy’nin neredeyse 3 katı kadardır. Aynı zamanda Dragon adlı uzay aracıyla International Space Station’a tedarik sağlayarak bir ilke imza atıldı. Musk’ın bu alanda geliştirmek istediği bir diğer konu ise uzay mekiklerinin fırlatıldığı yere geri dönebilmesini sağlayan ve tamamen tekrar kullanılabilen bir roket üretmek. 2012’de Grasshoper adlı roketle bu alanda küçük uçuşlar düzenlendi. Bunun üstüne Musk Fundation’ı kurdu ve uzayda yapılacak kaynak keşiflerinin önünü açmış oldu. SpaceX’in kurucusu olan Elon Musk aynı zamanda adı geçen roketlerin baş tasarımcısıdır.

2004 senesinde Musk SpaceX’in dışında ikinci büyük yatırımı olan Tesla Motors’un ana yatırımcısı olmuştur.Tesla Motors, fiyatı uygun elektrikli araba üreticisidir. Şirket 2008 senesinde tek şarjla 394 km giden ve 0-100 km-saate 4 saniyeden az sürede çıkan elektirkli spor arabasının ilk modeli olan Roadster’ı piyasaya sürdü. 2013’te çıkan Model S Sedan Motor, Trend dergisi tarafından yılın arabası seçildi. 2017 senesinde General Motors’u geçen Tesla Motors, ABD’nin en değerli araba üreticisi oldu. 

 

Uzay yolculuğu ve elektrikli araba üretimini yeterli bulmayan Elon Musk Ağustos 2013’te yeni bir projeye başlamıştır. Hyperloop adı altında başlatılan projenin amacı tren yolculuklarını ana şehirler arasında kısaltmaktır. Basitçe açıklamak gerekirse, Musk havalı bir tüpte gidip gelebilen kapsüllerle yolcu taşımayı amaçlamıştır. Bu sistemde yolcular Los Angeles – San Fransico (560 km) arasını sadece 35 dakikada tamamlayabilecekler. Hyperloop’un hızı ise saatte 1220 kilometreye yani neredeyse ses hızına çıkmaktadır. Projenin sadece 6 milyar dolara mal olacağını söyleyen Musk, 2 dakikada bir yolcu alabilecek olan kapsüllerin senede 6 milyon insani taşımasını öngördüğünü söyledi. İlk denemelerini yapan Hyperloop hız rekorunu ise çoktan kırdı!

 Musk son olarak 2016’da ABD'nin en büyük güneş enerjisi firması olan SolarCity adlı şirketin bütün stoklarını satın aldı. 2006’da kurulan bu şirketi, Musk’ın yardımıyla birlikte kuzeni kurmuştur. Bu alımla beraber, iki şirket beraber enerjinin sağlanması, depolanması ve kullanılması bakımından gelişim kaydetmeyi hedeflemektedir.

Musk’ın politik hayatından bahsetmek gerekirse, son başkan Trump’ın dönemi onun için önem kaydetmektedir. Trump, başkan olarak en büyük hedeflerinden birinin ABD’de büyük altyapısal gelişim çalışmalarına başlamak olduğunu birçok kez kamuoyunu sundu ve bu yolda Musk ile çalışmalara başladı. Aralık 2016’da Musk’ın adı, President Trump’s Staretegy and Policy Forum’da geçti ve Ocak ayında Trump’s Manufacturing Jobs Initiative adlı projesine katıldı. Hepimizin bildiği gibi Trump, göç ve ülkede yaşayan yabancı uyruklu vatandaşlar hakkında radikal ve uç açıklamalar vermiş ve uygulamaya geçmeye başlamıştır. Elon Musk için tartışma konusu olan bu iş birliği insanlar tarafından eleştirildi. Ama 2017’de Musk’ın attığı bir tweet ile görüşünü açıkça anlamış olduk. Musk, tweetinde hükümetin göçmenler hakkında yaptığı açıklamalara karşı geldiğini açıkça ifade etmiştir. Aynı zamanda amacının sürdürülebilir enerjinin geliştirilmesiyle birlikte insanlığı çok gezegenli bir uygarlığa taşıyarak binlerce yeni iş olanağını sağlamak ve herkes için çok daha fazla umut vaat eden bir gelecek oluşturmak olduğunu belirtmiştir.  

38 yaşında olan Elon Musk, bugüne kadar değindiğimiz başarıları hayatına sığdırmakla beraber herkes gibi zorlu günler de geçirdi. 2002 yılından beri ABD vatandaşı olan Musk, 2000 yılında Justine Wilson ile evlendi ve birlikte 5 çocuk sahibi oldular. 2002 yılı Elon Musk için zorlu bir sınav oldu, çünkü ilk oğlu SIDS adıyla bilinen ölümcül bir bebek hastalığına yakalandı ve dünyaya geldikten 10 hafta sonra hayata gözünü yumdu. Ama daha sonra eşiyle birlikte ikiz ve üçüzlerden oluşan 5 çocuk yaptılar. İlk karısından boşanan Musk, 2010 yılında aktris Talulah Riley’le evlendi. 2012’de ayrılan çift tekrar 2013’te beraber olmaya karar verdi ancak ilişkileri 2016 senesinde kesin olarak bitti.