Fotoğrafçılık Uzmanlık Dalları

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: İrem Aydoğan

Fotoğrafçılık denince tek dalından bahsetmek mümkün değil. Konusuna göre birçok dala ayrılıyor ve her biri ayrı profesyonellik gerektiriyor. Konular ayrılınca kullanılan teknikler ve dikkat edilmesi gerekenler de değişiyor tabii ki. 


Fotoğrafçılık uzmanlık dallarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Moda Fotoğrafçılığı

Moda fotoğrafçılığının temelinde reklam ve pazarlama olduğunu düşünürüz. Aslında bunun da ötesinde ayrı bir uzmanlık, tecrübe, nitelik isteyen bir meslek. Eğer siz de moda fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız öncelikle iyi bir ekipmana ve stüdyoya ihtiyacınız olacaktır. Dış mekân çekimleri için mekân portfolyosu oluşturmalı ve kullanacağınız mankene, kostümün yansıtmak istediği imajın ruhuna hitap edecek bir konsept oluşturmalısınız. Bunun için de moda sektörünü yakından takip etmelisiniz.


Basın Fotoğrafçılığı

Basın fotoğrafçılığı aslında bir mesajı, güncel olayları, yaşam tarzı hikayelerini kaydetmeye ve yaymaya yönelik fotoğrafçılıktır. Haber fotoğrafçısının hedefi, okuyucunun hızlı algılayabilmesi için mesajı açık bir şekilde iletmektir. Burada önemli olan fotoğrafı haberin özeti şeklinde yakalamaktır.
Bir basın fotoğrafçısı olarak çalışırken güncel olaylar, tasarım, eğlence, yaşam tarzı, spor,savaş gibi alanlarda da uzmanlaşabilirsiniz.


Sualtı Fotoğrafçılığı

Sualtında fotoğraf çekme mesleği ya da işi olarak tanımlayabiliriz. Öncelikle bu fotoğrafçılığın zahmetli, biraz daha maliyetli olduğunu ve ciddi bir eğitim gerektirdiğini söyleyebiliriz. Sualtında zamanınız daha kısıtlı, sabit durmanız zor. Mesleğe yeni başlayalar için havuzda denemeler yapmakta fayda var. Sualtında flaş kullanırken suyun içinde ışığın kırılma yapabileceğini hesaplamalısınız. Burada genellikle uygulanan yöntem flaşın çekimi yapılacak objeye yaklaşık 45 derecelik bir açıyla bakmasıdır. Böylece hem objeden ışığın yansıması hem de objenin daha aydınlık çıkması sağlanır. 


Seyahat Fotoğrafçılığı

Seyahat fotoğrafçılarını “gezerken fotoğraf çekenler” ve “fotoğraf çekmek için gezenler” olarak ikiye ayırabiliriz. Yine de her ne olursa olsun eğer bir seyahat fotoğrafçısıysanız gideceğiniz yerin dilini, kültürünü, yapılarını önceden araştırmanızda fayda var. Hatta hiç bilmediğiniz bir yere seyahat edecekseniz o dile ait birkaç kelime bilmenizin size büyük yardımı olacaktır. Odaklanmak istediğiniz konuyu iyi seçerek objektif seçimini iyi yapın. Örneğin farklı odak uzunluklarına sahip bir zoom objektif, birçok farklı objektifin işini görerek sizi seyahatlerinizde rahatlatacaktır. 
Ziyaret ettiğiniz yerde halktan kişilerle dostluk ilişkisi kurun. Rehberler sizi kendi rotasına göre yönlendirecektir. Oysa halktan biri size diğer güzelliklerle de tanışma imkanı verebilir. Önemli bir nokta ise tekrara düşmeden kareler yakalamaktır. Gittiğiniz yere daha önceden de birileri gitmiş ve fotoğraflamış olacaktır. Siz oraya farklı bir gözle bakmalı ve ortaya farklı açılardan fotoğraflar çıkarmalısınız.


Yemek Fotoğrafçılığı

Bu fotoğrafçılık türünde ürünü tanımak, onu deneyimlemek önemlidir. Öncelikle sizi tatmin etmeli ve gözünüzü doyurmalıdır. Ürününüzün sıcaklık/soğukluğuna göre ortam oluşturmalı ve zamanı kullanmalısınız.
Işık: Eğer yemek fotoğrafçılığı yapmak istiyorsanız ışığı kesinlikle doğru kullanmalısınız. Işığın hangi açıyla nereden, nasıl geldiği, ne kadar şiddetle geldiği, kompozisyonda yarattığı ışık ve gölgeler çok önemlidir. Çok sert ışıklar veya yetersiz ışıklar yemeğinizi kötü gösterebilir. Eğer daha iyi kareler yakalamak istiyorsanız bir tepe flaşı ve tetikleyiciyle çekim yapmanız, ışığı yansıtarak veya yumuşatarak yemeğinize ulaştırmanız daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. 
Fon Kullanımı: Yemek fotoğrafçılığı yaparken beyaz bir fon kullanmak sık kullanılan bir tekniktir. Biraz daha profesyonel görünmek için masa örtüsü, belli bir rengin üzerine odaklanmış şekilde kullanılmalıdır. 
Çekim Açısı: Yemeğinizin türüne, büyüklüğüne, şekline, vurgulamak istediğiniz özelliğine göre açınızı ayarlamalısınız. Tek bir açıdan değil de birçok açıdan almalı ve yemeğinize göre alan derinliği uygulayabilirsiniz. Eğer kompozisyonunuz renksizse alan derinliğini aza indirgeyip yemeğinizi ön plana çıkarabilirsiniz.


Siyah- Beyaz Fotoğrafçılık

Fotoğraf: İrem Aydoğan

Siyah beyaz fotoğrafın en önemli özelliği çok farklı bir duygu atmosferi oluşturmasıdır. Günümüzde filmler JPEG veya RAW format olarak çekilmekte sonraki dönemde siyah beyaza dönüştürülmektedir. Ancak siyah beyaz fotoğraflar çekim sırasında planlanmalı ve siyah beyaz düşünülerek çekilmelidir. Aksi takdirde siyah beyaz fotoğrafçılığın nostaljik duygusunu vermemiş ve fotoğraftaki vuruculuğu yok etmiş olursunuz.


Sokak Fotoğrafçılığı

Fotoğraf: İrem Aydoğan

Sokak fotoğrafçısı olabilmek için öncelikle hayata karışmanız gerekir. Sokaktaki, caddedeki anları doğal olarak yakalayabilmeniz için onlardan biri gibi olmalısınız. Bu anları yakalarken çabuk hareket etmeli, bunun içinde kılık kıyafetiniz ve görünüşünüz dikkat çekmemeli, rahat olmalısınız. 
Sokak fotoğrafı çekerken SLR sisteme bile ihtiyaç olmayacaktır. Sokak fotoğrafı demek her zaman arkası bulanık insan portreleri demek değildir. Aksine anlık sokak yaşamını fotoğraflamaktır. Bunun için de telefonumuzun kamerası, basçek bir makine dahi işimizi görecektir. Unutmayın önemli olan doğru anda doğru yerde olup doğru tuşa basmaktır.
SLR sistemlerinin yoğun olarak kullanıldığını düşünürsek lens seçiminde geniş açı tercih etmek yerinde olacaktır.  24, 28 ve 35mm en ideal aralıktır. Diyafram seçimi kısık olmalı, 5.6 ve 8 arası diyafram aralıkları sokak fotoğrafı için idealdir.

Kaynak: Kampüste Ne Var