Erken kalkan yol alır!

KİŞİSEL GELİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Yaratıcı ve mutlu insanların çoğunun erken kalktığını biliyorsunuzdur. Sabah 11’de uyandığında düşünürsün, nasıl erken uyanabiliyorlar diye. Belki de daha erken kalkarsan daha enerjik olacağını ve her şeyin düzeleceğini aklından geçirirsin. İşte seni hem daha iyi hissettirecek ve erken kalkmanı sağlayacak birkaç ipucu:

 • Erken yat

Bu cümleyi kaç kere duyduğunu tahmin edebiliyoruz. Ancak haklılık payı fazlasıyla olduğunu bilmelisin. Muhtemelen geç uyanmana neden olan şey uykunu yeterli miktarda alamaman. Ne kadar geç saatte uyursan, erken kalkman daha da zorlaşacağını bilmek için dahi olmaya gerek yok. Bütün gece ayakta kalmak için iyi bir nedenin var mı? Gerçeği konuşalım, kesinlikle işe yarar bir nedenin yok. Televizyon ve sosyal medya hayatında hep olacak ve seni orda bekleyebilir. Vaktini boşa harcama! Düzenli uyumayla ve erken kalkmayla kendini ne kadar iyi hissedeceğini anlatamayız!

 • Uyku düzeni belirle

Vücudun bir rutine girdiğinde daha iyiye gider. Belirli saatlerde acıkmanın nedeni de budur yani vücudunu bu yönde alıştırmışsındır. Uyku düzeni belirlemekte tıpkı bunun gibidir. Daha fazlası, bunu rutine dökmek senin erken kalkmanı daha da kolaylaştıracaktır. Bunu yapabilmenin kötü tarafı ise her gün aynı saatte kalkman gerekiyor, buna hafta sonları da dâhil! Biliyoruz ki bu zor bir şey ancak bunu yapmazsan, hafta için tahmin ettiğinden daha da zor olacak.

 • Uyumadan önce sakın yemek yeme

Uyumadan önce bir şeyler atıştırmanın cazip geldiğini kimse inkar edemez. Ancak erken kalkabilmek ve kalktığında iyi hissetmek için çok kötü bir fikir. Uyku vücudunun dinlenebilmesi, daha iyi hissedebilmen ve yeni güne hazır olabilmen içindir, midenin çalışması için değil. Yemek yediğinde tekrardan enerji almış olursun ve uyuman zorlaşır. Uykudan önce yediklerin, uykuda kazanman gereken tüm enerjini alır. 8 saat uymuş ve uykunu almış bir şekilde uyansan bile, kendini yorgun ve kötü hissedeceksin. Kesinlikle güzel kalkmayacaksın. Uzun lafın kısası: O keki bırak. 

 • Kafein tüketimini azalt

Bu madde neredeyse aralarında en önemlilerden biri diyebiliriz. Daha az kafein tüketimi seni akşam 23.30 sularına kadar ayakta tutmayı sağlar. İşe, öğleden sonraki kafein içeren içecekleri azaltmakla başla. Öğleden sonraki kahveni bırakmak zor olacaktır ancak bunu yapmak zorundasın. Erken yatıp, uykunu alarak uyandığında zaten gün içinde bir kahveye ihtiyacın olmayacak. Kendini bir bardak kahve içmek zorunda hissedersen, enerji verici atıştırmalıklar yemeyi dene.

 • Uyumadan önce asla içme

Öğle kahveni kesmediysen, akşam yatmadan önce uyumak için birkaç yudum bir şeyler içmek güzel bir fikir gözükebilir. Söylenenlerin aksine, alkol uyumana yardımcı olmaz. Seni uyumak yerine, tabir-i caizse kendinden geçirir. Yaptığı tek etki derin uyku evresi olan REM döngüsünü uzatmaktan başka bir şey değildir. Uyanmakta güçlük çekmeni, yorgun hissetmeni arttıracak ve saatin ‘ertele’ tuşuna binlerce kez basmana neden olacaktır. Aynı zamanda REM evresi öğrenme yeteneğini ve hafızanı doğrudan etkilemektedir. Yani yeterli REM uykusu almadığında başa çıkman gereken sadece uyku problemin olmayacaktır.

 • Erken kalkman için güzel bir nedenin olsun

Erken kalkabilmek motivasyon ister, en azından içinden gelmesi gerekir. Bunu yapabilmek için kendine güzel bir gerekçe sun. Bir görev koymaktan, yapmak istediğin bir şeye kadar olabilir. Önerimiz ikisinin bir derlemesi olabilir. Erken uyanın ve işlerini hallet, aynı zamanda bu yaptığından dolayı kendini ödüllendirmeyi de unutma. Belirli bir zaman televizyon izlemek veya tempolu bir yürüyüş yapmayı kendine hediye et. 

 • Bahanelerini kendine meydan okuyarak kullan

Artık kalkmak için bahane yerine tatlı bir savaşın var. Sakın rutini bozmaya müsaade etme! Her gün kalktığında kendine koyduğun görevleri artık hobi haline getirmelisin. Bunun arkasında sadece sen durabilirsin, yani bozmakta devam etmek de senin elinde!

 • Egzersizlere başla

Egzersiz erken uyanman için harika bir aktivitedir. Sabahları güzelce yaptığın spor, akşam üstü seni daha erken uykuya dalmana ve dinlenmene yardımcı olacaktır. Diğer yandan, tüm gün enerjik hissetmeni ve gününü kazandığın hissi yaratacaktır. Bu iki fikir uzak görünse de, her ikisinin de doğru sonuçlar olduğunu denediğinde anlayacaksın.

 • Çalar saatinin ulaşılabilir olmadığından emin ol

Kitaplardaki en eski aynı zamanda en etkili numaralardan biri olan durum. Odanın en uzak, en sinir bozucu köşesine alarmını koy. Tabii bu durum sabah sesten rahatsız olanlar için geçerli, kimisinin çalan saat umurunda olmayacak ve uyumaya devam edecektir. Kendine şantaj yapmak zor gözükse de, bunu bir kere yaptıktan sonra kurtulamayacaksın.

 • Yatağına git ve dinlen

Yatağa yatmadan önce kendini rahatlat, aksi takdirde ne kadar yorgun olursan ol, uyuyamazsın. Sakinleşmeyi ve rahatlamayı dene. Bunu yoga, meditasyon veya rahatlatıcı çaylarla (papatya çayı gibi) deneyebilirsin.

 • Kendine heyecanla sabahı beklediğin bir kahvaltı planla

Ne olursa olsun, yemek her şeyin ilacıdır. Sabahları yiyecek güzel bir kahvaltı düşüncesi, yataktan daha rahat çıkmana neden olacaktır. Meyve mixlerinin yeni ismi olan Smoothie’ler sana farklı bir seçenek olabilir. Eğer içecekler tarzın değilse sevdiğin bir kahvaltı yeterli olacaktır.