Erişilebilir ve Sıfır Atık Bir Festival: Bozcaada Caz Festivali

ETKİNLİKLER, KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Bozcaada da insan elinin değdiği yeri dönüştürmesinden payını alanlardan. Uzun yıllar boyunca sessizliğiyle, farklı kültürlerin sevgiyle birleşebileceğine örnek oluşuyla, doğasıyla, deniziyle ve kendine has daha nice güzellikleriyle misafirlerini mütevazı biçimde ağırlamış ve sonraki yıllarda tekrar görüşmek üzere uğurlamıştır.

Bir şekilde haberdar olduktan sonra böyle bir kucaklamayı kaçırmak istemeyen başka başka insanlar da Ada’ya akın edip o sıcaklığı yaşamış, fakat geri dönmeyi istememeye başlamışlardır. İnsanoğlu bu ya, Ada’yı olduğu gibi de kabul etmemiştir. Kendisiyle birlikte peşi sıra kendi eğlence anlayışını, kendi yemek zevkini de getirmeye başlamıştır. Bozcaada herkese kucağını açmaya çalışırken insanoğlu fazlasını istemiş ve tesisleşmeye, Ada’nın doğasını yok edip değiştirmeye başlamıştır.

Bu durum can sıkmaya devam ederken, tam 3 sene önce insana dair değişebilecek şeyler olduğunu bize gösteren bir müzik yükseldi Ada’nın kalbinden: Caz. Bozcaada’nın ekosistemine karışarak tam kalbine yerleşti Bozcaada Caz Festivali. Bunu yaparken de doğaya karşı saygısıyla büyük alkış topladı. Kuş seslerini bastırmadan, ağaçları ve çiçekleri rahatsız etmeden bunu yapmaya niyetliydi. Festival katılımcıları da aynı bilinç etrafında kolektif hareket ederek bunu başardılar. En güzeli de insanın zarar vermeden de doğanın bir parçası olabileceğini gösterebilmeleriydi. Kısacası, Ada’yı bozmadan ve tesisleşmeden ona dahil olunabileceğini ispatladılar.

Festivalin ilk yılından bu yana gerçekleşen tüm fiziki üretimler ‘upcycle’ olarak üretiliyordu. Upcycle, yaratıcı geri dönüşüm olarak adlandırılıyor. Yani, elde olan eski ürünleri kullanılabilir yeni ürünlere dönüştürmek diyebiliriz. Festivalin 3. yılı olan 2019’da da en az atık seviyesine inmek için çözümler üreten etkinlik ekibi, öncelikli olarak plastik tüketimini ortadan kaldırmak için ürettikleri fikirler ile misafirlerini karşılayacak.

19 – 20 – 21 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan Bozcaada Caz Festivali, “erişilebilir caz” projesiyle de bu yıl farklı bir deneyime imza atmaya hazırlanıyor. Görme ve işitme engelli bireylerin de festival deneyimini en üst seviyeye çıkarmak isteyen Bozcaada Caz Festivali, Erişilebilir Her Şey ekibinden aldığı danışmanlık ile fikirler üretiyor. Tüm engelli grupların festivale katılımını sağlayabilmek için fiziki çözümler üreten festival ekibi aynı zamanda festival alanına gelen engelli gruplarına nasıl yardımcı olabilecekleri üzerine de eğitim desteği alıyor. Ayrıca tüm engelli grupların sosyal medya üzerinden festivali takip edebilmeleri için iletişimlerine alternatif metinler ve çözümler ekleniyor.

19 – 20 – 21 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek Bozcaada Caz Festivali, müzik dışındaki disiplinler ile de festival katılımcılarını, Ada halkını ve ziyaretçilerini farklı deneyimlere davet ediyor. ‘Keşif’ olarak adlandırılan bu bölümde, beden odaklı doğaya dönüş atölyeleri, gastronomi etkinlikleri, söyleşiler, gösterimler ve keşif rotaları gibi geniş bir aktivite seçkisi sunuluyor.

Bozcaada Ayazma Manastırı ve Pavli Bozcaada’ya yayılarak gerçekleşecek etkinlikler dışında Ada’nın her yerinde festivalin parçası olan aktiviteler karşımıza çıkacak.

İnsana rağmen insanla, saygıyla ve cazla doğaya karışmak için hafta sonu Bozcaada Caz Festival’inde görüşelim!

Kaynak: Kampüste Ne Var