Elon Musk açıkladı: Tesla başlangıç!

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Dahi mi, deli mi sorusunu birçok kişiye sordurtan Elon Musk, sahibi olduğu SpaceX şirketinin neden uzaya kırmızı bir Tesla Roadster gönderdiğini açıkladı. Musk'ın açıklamaları, başarılı bir mucidin egosunu tatmin etmesinden daha ötede görünüyor.

Dahi mi, deli mi? Elon Musk uzaya araba göndereceğini söylediğinde herkes bu soruyu sordu. Çoğu kişi ona inanmadı, inansa bile sebebini merak etti. Sonunda Elon Musk dediğini yaptı ve kırmızı bir Tesla'yı uzaya gönderdi. Herkesin gözü önünde kırmızı Tesla Mars'a doğru direksiyonu kırdı, günlerce bu konu konuşuldu. 6 Şubat'ta fırlatılan Falcon Heavy roketi Elon Musk'ın hayalini gerçeğe dönüştürdü. 

http://kampustenevar.com/upload/Elon-Musk-Mars.jpg

Bu sefer de hayalini gerçekleştiren Elon Musk'a "egolarını tatmin ediyor, Tesla'nın PR'ını yapıyor" dendi. Ancak Musk, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, bunun bir başlangıç olduğunu, niyetinin çok daha büyük bir şeyin parçası olmak olduğunu dile getirdi. Elon Musk, "Hayat sadece bir hüzün problemini birbiri ardına çözmekle ilgili olamaz." dedi ve "Size ilham veren şey, sabah uyanmanız ve insanlığın bir parçası olduğunuz için sizi mutlu eden şeyler olmalı. Bu yüzden yaptık. Senin için yaptık." diye de ekledi.

Twitter hesabından yukardaki açıklamaları yapan Musk, Starman'ın görüş açısından lansmanın kısa bir videosunu da paylaştı. Bununla birlikte SXSW festivalinde konuşan Musk, Tesla Roadster'i neden uzaya gönderdiğiyle ilgili sorulara daha geniş bir açıklamayla yanıt vermiş oldu. Musk; "Bunun amacı, size ilham vermek ve tekrar inanmanızı sağlamaktı, tıpkı insanların Apollo döneminde inandıkları gibi." ifadelerini kullandı.

Kısaca Musk'ın gözünde uzaya gönderilmiş bir Tesla, insanlık için bir başlangıç. Salondaki konuklardan gelen sorulara da cevap veren Musk, "Mars ve gezegenler arası yolculuk için" yaklaşık 50 metrelik bir uzay aracı inşa ettiğini ve aşağı yukarı 2019 gibi test uçuşlarına başlayacaklarını da açıkladı. İnsanların kendisine zaman tahminlerinin çok iyimser olduğu yönünde eleştiriler sunduğunu söyleyen Musk, o yüzden yaptığı açıklamada kesin bir şey söylemediğini belirtti.