Elon Musk'ın destek verdiği yapay zeka belgeseli: Do You Trust This Computer?

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Şu anda bu yazıyı okuduğunuz bilgisayarınıza, mobil telefonunuza ne kadar güveniyorsunuz? Son yaşanan facebook skandalının ardından sadece dijital aygıtlara değil, platformlara dahi olan güvenimiz sarsıldı. Ancak hayatımızda kimileri için korkutucu, kimileri içinse heyecan verici başka bir gerçek daha var: Yapay zeka.

Yapay zeka birkaç yıldır gündemimizden hiç eksik olmuyor. Kimi bilim insanları yapay zekadan korkmamamız gerektiğini, kimi bilim insanları ise yapay zekanın belli bir süre sonra tehlikeli bir hal alacağını söylüyor. Facebook'un yapay zeka robotlarından iki tanesi kendi dillerini icat ettiğini sanırım hatırlarsınız ve bu icatlarının hemen ardından da fişlerinin çekildiğini... Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz çoğu sahnenin gerçek yaşamda da karşımıza çıktığı bu günlerde yapımcı Chris Paine'in çektiği belgesel, yapay zekanın tehlikelerini ön plana çıkarıyor. Belgeselde son yıllarda adından sıkça söz ettiren ve neredeyse her hafta bir gündem yaratan Elon Musk da yer alıyor.

Musk tarafından son dönemlerde tweetlerle teşvik edilen bir belgesel bulunuyor. "Do You Trust This Computer?" adı verilen belgesel, yapay zekanın tehlikelerini  oldukça usta bir şekilde izleyici ile buluşturuyor. Yapım, “Bizi izleyen, hakkımızda her şeyi bilen ağa bağlı bir zeka var” söylemiyle son yaşanan facebook skandalını da anlamamızı sağlayan bir mesaj veriyor. Belgesel, bir açıdan bakıldığında oldukça distopik bir bilim kurguyu da andırıyor.

2006 yılında Who Killed the Electric Car? adlı yapımı ortaya çıkartan Paine, yapay zekanın kötü yanlarını öne çıkarmayı kendine misyon edinmiş gibi duruyor. Ancak yeterli ayrıntıyı sunmaktan biraz imtina ediyor. Örnek verecek olursak filmde, süper kıyamet senaryolarından yapay zekayla ilgili olanı ele alırsak; bilgisayarları insanlardan daha akıllı bir hale getirdiğimizde, zekası katlanarak büyüyecek ve insanlık için büyük bir tehdit olacaktır savı kendini gösteriyor. Eğer yapay zekayı uygun ahlak kurallarıyla programlamıyorsak, teoriye göre, sonunda kötülük, bizi yok edecektir. Filmde konuşan Musk da bu konuyla ilgili olarak, böyle bir sistemin “asla kaçamayacağımız bir ölümsüz diktatör” olacağı konusunda uyarılarda bulunuyor. 

Kaynak: Webtekno