Dünyanın en soğuk başkenti: Yakutsk

HABERLER, KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Dünyanın en soğuk başkenti dediğimizde aklınıza ilk Ankara geliyor olabilir, mağduriyetinizi anlıyoruz ancak cevap Ankara değil! Ayazının meşhur olduğu, okul yollarında burnunuzun sızladığı Ankara'dan daha soğuk bir başkent var; Yakutsk! Montlarınızı giydiyseniz başlıyoruz!

 

http://kampustenevar.com/upload/Yakutsk1_40517.jpg

 

Dondurucu soğuğun hayatı etkilemediği Yakutsk, ‘Dünyanın en soğuk kenti’ unvanına sahip. 1632'de Lena Nehri kıyısında kurulan Yakutsk şehri, Rusya Federasyonu'na bağlı özerk Yakutistan Cumhuriyeti'nin de başkenti. Kentte sıcaklık kışın eksi 64 dereceye kadar düşebiliyor. Yazları ise görülen en yüksek sıcaklık 25 dereceyi bulabiliyor. Dondurucu soğuğa rağmen Yakutsk’ta hayat durmuyor. Okullar ve resmi kurumlar sıcaklık eksi 52 derecenin altına inmediği sürece tatil edilmiyor. Yani valiye tweet atıp "Vali Bey Amca bugün okullar tatil mi" diye sormak mümkün değil zira eksi 51 derecede bile herkes okula gidiyor. 

 

http://kampustenevar.com/upload/Yakutsk5.jpg

 

Bölge mineral açısından ise oldukça zengin. Yakutsk dünyada elmas üretiminin beşte birinin gerçekleştirildiği ve Rusya’da bulunan altın madenlerinin yüzde 40’ının bulunduğu bir şehir. Ayrıca gaz ve petrol rezervleri de bulunmakta. Yakutsk sakinleri bölgede yaşayan her kişinin kendisi için sahiplenebileceği sayıda göl ve nehir bulunduğunu iddia ediyor ve Yakutsk’da 300 bin kişi yaşıyor! 

 

http://kampustenevar.com/upload/Yakutsk6.jpg

 

Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmayı başaran şehir, dünyaca ünlü fotoğrafçıların da sık sık fotoğrafladığı noktalar arasında yer alıyor. Sokaklarda banklar buz tuttuğu için kimse banklara oturmuyor daha doğrusu yapışma tehlikesinden ötürü oturamıyor. Buzdan yapılan heykeller şehrin farklı noktalarında karşınıza çıkabiliyor, sıcaklık Temmuz ayında bile eksi 15 derece olduğu için heykeller hiçbir zaman erimiyor. Yakutsk’da yaşayanlar sadece kürklü çizme giyerek dolaşabiliyor. Isınmak için doğalgaz kullanılan şehirde sıcak su boruları tüm şehre yayılıyor ve şehrin ısısı böyle dengelenebiliyor. Kışın güneşin 3 saat aydınlattığı Yakutsk'da 15 dakikadan fazla dışarda kalırsanız nefes alma zorluğu ve yüzde yanmalar olabiliyor, ancak şehirde yaşayanlar bu koşullara rağmen normal hayatlarını sürdürmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

 

http://kampustenevar.com/upload/Yakutsk4.jpg