Dünyanın en güzel kütüphaneleri

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Trinity College Kütüphanesi

Geçmişi 1592 yılına dayanan ve Kraliçe Elizabeth tarafından kurulan Trinity College, hiç şüphesiz Avrupa’nın en prestijli ve köklü üniversitelerinden biri. Oldukça geniş bir alana yayılan bu üniversitenin mezunları arasında Oscar Wilde’dan, Johnatan Swift’te ve Samuel Beckett’a kadar daha birçok ünlü yazar, sanatçı ve önemli isim bulunuyor. Dünyanın en büyük kütüphanesine sahip olan Trinity College Kütüphanesi; görkemli mimarisi ve içerisinde barındığı paha biçilmez eserleri ile ziyaretçilerine benzersiz bir atmosfer sunuyor.

http://kampustenevar.com/upload/1_56_33989.jpg

Stuttgart Şehir Kütüphanesi

Stuttgart Şehir Kütüphanesi’nin göz alıcı bir mimarisi var. Dışı yalın bir bilgi kalesi olarak tasarlanan kütüphanenin içi aydınlık bir kitap diyarı. En önemlisi de, binanın bu dijitalleşme çağında kütüphaneyi somut bir mekân olarak öne çıkarması. 9 katlı yapının son 5 katı ise göz alıcı. Beyaz rengin hakim olduğu modern kütüphane birçok kültüre ev sahipliği yapıyor.

http://kampustenevar.com/upload/10_35.jpg

New York Halk Kütüphanesi

1895 yılında kurulan kütüphanede 53.1 milyon kaynak bulunuyor. New York'un en büyük ve ABD'nin ikinci büyük kütüphanesi olan New York Halk Kütüphanesi; çoğunluğunu kitapların oluşturduğu ama aynı zamanda DVD, CD gibi 50 milyondan fazla ögeye ev sahipliği yapıyor. Koleksiyonu şimdiye kadar yazılmış olan her olası konuyu kapsıyor. New York Halk Kütüphanesi aynı zamanda; Örümcek Adam, Hayalet Avcıları, Zamanda Yolculuk, Yarından Sonra,  42. Sokak, Jennie’nin Portresi, Tiffany’de Kahvaltı ve Sex and the City gibi kült filmlere de ev sahipliği yapmıştır.

http://kampustenevar.com/upload/nyhalk.jpg

Admont Manastırı Kütüphanesi

Avusturya’da bulunan Admonnt Abbey, dünyanın en eski manastırı olmasının yanı sıra, dünyanın en büyük manastır kütüphanesini de içerisinde barındırıyor. 1776 yılında inşaatı bitirilen bu muhteşem kütüphane, 48 penceresi ile salona göz kamaştırıcı bir doğal aydınlatma sunarken, yaklaşık olarak 700.000 kitaba da ev sahipliği yapıyor.

http://kampustenevar.com/upload/2_60.jpg

Klementinum Kütüphanesi

Dünyanın en güzel kütüphanesi seçilen Klementinum Kütüphanesi, Prag kentine de ayrı bir değer katıyor. Klementinum dünyadaki en büyük 3. Cizvit Koleji olarak geçiyor, ilk yerel hava kayıtları yine burada 1775 yılında kaydedilmiş. Ünlü İspanyol yazar Jorge Luis Borges'in bir romanında ise bu kütüphaneden bahsediliyor. Klementinum Kütüphanesi, Barok mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesini temsil ediyor. Kütüphane 1722 yılında açılmış, Jesuit Üniversitesinin bir parçası ve 20 000'den fazla kitaba ev sahipliği yapıyor.

http://kampustenevar.com/upload/4_59.jpg

George Peabody Kütüphanesi

1878 yılında tamamlanan George Peabody Kütüphanesi mimar Edmund G. Lind tarafından tasarlanıyor. Johns Hopkins Üniversitesi bir parçası olarak araştırma faaliyetlerini desteklemek ve aynı zamanda şehrin en popüler olaylarına mekan sağlayan sosyal bir yapı olan George Peabody Kütüphanesi'nin içinde sanat galerisi, müzik okulu da bulunuyor. 

http://kampustenevar.com/upload/6_55.jpg

El Escorial Kütüphanesi

Madrid Özerk Bölgesi içinde, Sierra de Guadarrama dağının eteklerinde yer alan El Escorial; manastır, saray, kütüphane bölümlerinden oluşan bir dönem İspanya Kralı II. Felipe'nin ikametgâhı olarak kullanılan muhteşem bir yapı...1984 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan El Escoral'ın inşasına 1563 yılında başlanıyor. II. Felipe'nin ölümünden sonra mirasçıları El Escorial'ın resim, kitap ve yazma koleksiyonlarını geliştirmeyi sürdürüyor. Günümüzde El Escorial; Tiziano Vecellio, El Greco, Francisco de Zurbarán, Jusepe de Ribera, Tintoretto, Coello gibi ressamların en iyi eserlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

http://kampustenevar.com/upload/7_53.jpg

Aberdeen Üniversite Kütüphanesi

Dile kolay beş asırdır toplanan milyonu aşkın objeye sahip bir kütüphane Aberdeen Üniversite Kütüphanesi...  Üç değişik kampüste, beş ayrı kütüphane bölümünden oluşan kütüphane, İskoçya’nın en kapsamlı akademik kütüphane olarak karşımıza çıkıyor. Yapı aynı zamanda 1200 öğrenciye aynı anda çalışma alanı sunuyor.

http://kampustenevar.com/upload/8_45.jpg

Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi

Yale Üniversitesinde yer alan ve dünyada nadir bulunan kitaplara ve elyazmalarının yer aldığı özel bir kütüphanedir. 14 Ekim 1963 tarihinde açıldığında hem Sterling Memorial Kütüphanesi’nin nadir ve değerli kitapları koleksiyonunun yeni sahibi oldu hem de bu mekana üç yeni özel koleksiyon getirildi: Amerikan Edebiyatı Koleksiyonu, Batı Amerika Koleksiyonu ve Alman Edebiyatı Koleksiyonu. Aynı zamanda James Marshall ve Marie-Louise Osborn Koleksiyonu’na da ev sahipliği yapmaya devam ediyor.

http://kampustenevar.com/upload/14_25.jpg