Dünyaca ünlü Walt Disney’in hikâyesi

KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Walt Disney, karikatür filmlerinin öncüsü, Disneyland'ın, televizyon yapımcısı ve şovmeniydi. Walter Elias "Walt" Disney, 5 Aralık 1901'de Illinois'de bulunan Hermosa'da dünyaya geldi. O ve erkek kardeşi Roy, dünyadaki en ünlü sinema yapımı üretim şirketlerinden biri olan Walt Disney Productions'ı kurdu. Disney yenilikçi bir animatördü ve karikatür karakteri Mickey Mouse'u yarattı. Hayatı boyunca 22 Akademi Ödülü kazandı ve tema parkları Disneyland ve Walt Disney World'ın kurucuları arasında yer aldı.

 

 

Disney 1919'da Fransa'dan döndüğünde, bir gazeteci olarak kariyer yapmak için Kansas City'e geri döndü. Kardeşi Roy, Pesmen Rubin Sanat Stüdyosu'nda ona bir iş ayarladı  ve burada Ub Iwerks olarak bilinen karikatürist Ubbe Eert Iwwerks'le tanıştı. Daha sonra Disney, kesme animasyonuna dayalı reklam filmleri çektiği Kansas City Film Reklam Şirketi'nde çalıştı. Disney, bu sefer bir kamera ile deneme yapmaya ve elle çizilmiş jel animasyon yapmaya başladı dardından kendi animasyon işini açmaya karar verdi. Reklam şirketinden Fred Harman'ı ilk çalışanı olarak seçti.

 

Walt ve Harman, Laugh-O-Grams adlı karikatürlerini gösterime sokmak için yerel Kansas City tiyatrosu ile anlaşma yaptı. Çizgi filmler oldukça popülerdi ve Disney kendi stüdyosunu tuttu. Laugh-O-Gram, Harman'ın kardeşi Hugh ve Iwerks de dahil olmak üzere çalışan ekibini kurdu. Cartoonland'da Alice adını verdikleri canlı aksiyon (live action: İki ya da üç boyutlu animasyon serilerinin, insanlar tarafından canlandırıldığı filmler) ve animasyonun birleştiği yedi dakikalık bir masal dizisi hazırladılar. Bununla birlikte, 1923 yılına kadar stüdyo borç yükü altına girmişti ve iflasın eşiğindeydi.

Disney ve ağabeyi Roy bir süre içinde paralarını toparladı ve Hollywood'a taşındı. Iwerks de California'ya taşındı ve orada Disney Brothers Studio'yu başlattılar. İlk anlaşmaları New York distribütörü Margaret Winkler ile Alice çizgi filmini dağıtmak oldu. Ayrıca Lucky Tavşan Oswald adlı bir karakter icat ettiler ve her birini 1,500 dolara sattılar. 1925 yılında Disney, Lillian Bounds adlı bir boya sanatçısını işe aldı ve kısa bir süre beraber olduktan sonra çift evlendi.

 

Mickey Mouse

Birkaç yıl sonra Disney, Winkler ve kocası Charles Mintz'in, Iwerks hariç Disney'in tüm animatörleriyle birlikte Oswald'ın haklarını çaldıklarını keşfetti. Hemen Disney kardeşler, eşleri ve Iwerks, Walt'un geliştirdiği yeni bir karakterle Mickey Mouse olarak adlandırılan üç karikatürü üretti. Mickey'nin yer aldığı ilk animasyonlu filmi Plane Crazy ve The Gallopin 'Gaucho düzenledi; sessiz filmlerdi bundan dolayı dağıtım bulamadılar.Disney ses ve müzik donanımlı, Steamboat Willie adlı üçüncü kısa filmi hazırladı. Walt, Mickey'i seslendirdi ve çizgi film bir anda ses getirdi.

1929'da Disney, Mickey'nin Minnie Mouse, Donald Duck, Goofy ve Pluto gibi yeni yaratılmış arkadaşlarını içeren Silly Symphonies'i yarattılar. En popüler çizgi filmlerden  ‘Çiçekler ve Ağaçlar’ ilk renklendirilmiş film olarak paylaşıldı ve Oscar ödülüne layık görüldü. Disney, televizyonu bir eğlence ortamı olarak ilk kez kullananlar arasında yer aldı. Zorro ve Davy Crockett serileri çocuklar arasında oldukça popülerdi, Mickey Mouse Club, Mouseketeer olarak bilinen gençlerin rol aldığı çeşitli gösteriler de vardı. Walt Disney'in Wonderful World of Color, Disney'in yeni tema parkını tanıtmaya başladığı popüler bir pazar gecesi şovu oldu. Disney'in kendisinin ürettiği son büyük başarısı, canlı aksiyon ve animasyonu karıştıran hareketli resim Mary Poppins (1964) oldu. 

Disney'in 17 milyon dolarlık Disneyland tema parkı, 17 Temmuz 1955'de Anaheim, California'da aktör (ve gelecekteki ABD başkanı) Ronald Reagan'ın başkanlık etmesi ile açıldı. Birkaç aksilik içeren sahte bir açılış gününün ardından (binlerce sahte davetiyenin dağıtımı da dahil olmak üzere) site, çocukların ve ailelerinin keşfedebileceği, gezintilerin keyfini çıkarabileceği ve Disney karakterlerini karşılayabileceği bir yer olarak bilinir bir hale geldi. Çok kısa sürede park yatırımını on kat arttırmış ve dünya çapında turistleri eğlendiriyordu. Açılışın birkaç yıl sonrasında Disney, Florida'da Yarın Deneysel Prototip Topluluğu ve yeni bir tema parkı planlarını başlattı.

1966'da Disney'e akciğer kanseri teşhisi konduğunda hala yapım aşamasındaydı. 15 Aralık 1966'da 65 yaşındayken öldü. Disney yakıldı ve külleri Los Angeles, California'daki Forest Lawn Mezarlığı'na taşındı. Kardeşinin ölümünden sonra Roy, 1971'de Walt Disney World adıyla açılan Florida tema parkını bitirme planlarını sürdürdü.

Kaynak: biography