Dünya Kupası'ndan İlginç Bilgiler

HABERLER

Yazar: Mehmet Semih İpek

14 Haziran saat 18:00’de Rusya-Suudi Arabistan maçının ilk düdüğüyle başlayacak 2018 Dünya Kupası için nefesler tutuldu. Bu sene ülkemizin yer alamadığı Dünya Kupası’nda bize maalesef 2002’deki İlhan Mansız çalımını, Hasan Şaş’ın Brezilya golünü, Ümit Davala’nın saç modelini anmak kaldı. Birazdan Dünya Kupası tarihinden ilginç bilgileri, rekorları göreceksin. Bu bilgileri arkadaşlarınla maç izlerken ortamlarda kullanabilirsin.

1. İlk Dünya Kupası Uruguay’da Düzenlendi, ilk şampiyonu Uruguay oldu

Dönemin FIFA Başkanı Jules Rimet adına düzenlenen 1930 yılında Uruguay’da gerçekleşti. Kupaya 13 ülke katıldı, finalinde Uruguay Arjantin’le karşı karşıya geldi. Arjantin 4-2 yenildi. O dönemde birçok Avrupa ülkesi Uruguay’ın deniz aşırı mesafede olması sebebiyle kupaya katılmayı reddetti.

http://kampustenevar.com/upload/Resim1_85060.png


2. Takımlar İlk Kupaya 3 Hafta Süren Deniz Yolculuğuyla Gitti

Belçika, Romanya , Fransa ve Yugoslavya milli takımları aynı gemide 3 hafta süren bir deniz yolculuğuyla Uruguay’daki ilk Dünya Kupası’na katıldı. Futbolcular geminin güvertesinde antremanlarını gerçekleştirdi. Hatta yol üstünde Rio de Jenario’da durup Brezilya Milli Takımı’nı da gemiye aldılar.

http://kampustenevar.com/upload/Resim2_63439.png


3. Efsane Golcü Pele’nin İlk Röportajını Halit Kıvanç Yaptı

1958 Dünya Kupası’na kadar Pele hiç tanınmıyordu ve dünya futbol sahnesinde yerini o zaman almaya başladı. Günümüzde bile dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak gösteriler Pele, İsveç’te gerçekleşen kupada Brezilyalı futbolcuların haberini yapmak istiyordu. Brezilyalı yıldız futbolcuları diğer ülkelerden, büyük kanalların basın mensupları kapmıştı. Halit Kıvanç’ın deyişine göre kimsenin ilgilenmediği kenarda oturan bir çocuk gözüne takılmış. Kimsenin ilgi göstermediği bu futbolcuya sempati duyarak gider ve röportaj gerçekleştirir. Bu Pele’nin kariyerindeki ilk röportajıdır.

http://kampustenevar.com/upload/Resim3_94726.png


4. Brezilya Müzesine Dünya Kupası Götüren İlk Ülke

Dünya Kupası’nın başladığı 1930’dan 1970 yılına kadar ülkeler kazandığı kupayı 4 sene elinde tutuyordu. Gelecek Dünya Kupası’nda aynı kupayı başka bir ülke alıyordu. Kurala göre üç defa kupayı kaldıran ülke kupayı geri vermemek üzere alıp müzesine koyma hakkına sahipti. 1970 Dünya Kupası’nda Brezilya İtalya’yla finale kaldı ve karşılaşmayı kazanarak kupayı evine götürdü. Ondan bir sonraki 1974 Dünya Kupası’nda yeni bir ödül getirildi ve üç defa kupayı kaldıranın kupayı müzeye götürmesi kuralı kaldırıldı.

http://kampustenevar.com/upload/Resim4.png


5. Milli Takımımız ilk Dünya Kupası’na Yazı-Tura ile Gitti

1950’de Brezilya’da gerçekleşen Dünya Kupası’na gitmek için ön elemede hak kazanmamıza rağmen devlet ekonomik koşulların kötü olmasından dolayı takımı Brezilya’ya götürmedi. 1954’te İsviçre’de gerçekleşen kupa ön elemesi için de İspanya ile 3 maç yaptık. O dönemde averaj kuralı yoktu. İspanya Türkiye Milli Takımı’nı 4-2 yendi. Maçın rövanşında 1-0 milli takımımız kazandı. O dönemde “penaltılara kalma” kuralı olmadığı için İtalya’da üçüncü bir maç oynandı. O maç da 2-2 beraberlikle bitti.

http://kampustenevar.com/upload/Resim5_68561.png

 

Dönemin kuralı gereği yazı tura yapıldı. Türkiye bunun sonucunda Dünya Kupası’na katıldı. Tarihinde 2 defa Dünya Kupası’na katılan milli takımımızın ilk katılışı bu şekilde gerçekleşti.


6. Finalde En Çok Kaybeden Takım Hollanda

http://kampustenevar.com/upload/Resim6.png

Hollanda Milli Takımı 1974, 1978 ve 2010 yılında finallere kalıp 3 finalde de kaybetti. 1974’te Batı Almanya’ya, 1978’de Arjantin’e 2010’da da İspanya’ya yenildi, kupayı kıl payı kaçırdı.


7. Bir Maçta En Çok Gol Atan Takım: Macaristan

1982’de İspanya’da gerçekleşen Dünya Kupası’nda Macaristan, El Salvador’u 10-1 skorla yendi ve 

http://kampustenevar.com/upload/Resim7.png

kupa tarihinin en gollü maçı olarak tarihe geçti.


8. 1942 ve 1946 yıllarında Dünya Kupası Yapılmadı

İkinci Dünya Savaşı nedeniyle Dünya Kupası organize edilmedi. 1930’dan 2018’e kadar bu iki yıl haricinde her 4 yılda bir kupa organize ediliyor.


9. Dünya Kupası Penaltılarla ilk 1994’te Belirlendi

1970’lerin başında "penaltılara kalma” kuralı gelse de finalde penaltılara kalma 1994’e kadar olmadı. 1994’te Brezilya ve İtalya penaltılara kaldı ve bu atışlardan sonra kupayı kaldıran takım

http://kampustenevar.com/upload/Resim8.png

Brezilya oldu.


10. Hindistan, Dünya Kupası’na Katılmaya Hak Kazandığı Halde Katılmadı

Evet, doğru. 1950 yılında Hintliler kupaya katılmaya ön eleme maçı oynamadan hak kazandı. Hintliler çıplak ayakla oynamak için ısrar etti, FIFA buna izin vermeyince Hindistan kupaya

http://kampustenevar.com/upload/Resim9.png

katılmadı.

Kaynak: Kampüste Ne Var