Dünden Bugüne Starbucks

KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Otuz yıl önce Howard Schultz kahve işine başlarken kafasında insanların kahve ile aralarındaki kişisel ilişkilerini geliştirmek amacıyla girdi. Şu anda dünyanın en sevilen markalarından biri olan Starbucks'tan sorumlu ve Fortune 500 listesinde markası en az 3 milyar dolar değerinde. Tabii ki en üstte olmak öyle kolay değil. Brooklyn’de "çalışan yoksullar" ailesinden gelen Schultz, sizce nasıl dünyanın en büyük kahve zincirine tuhaf Seattle kahvesini ekleyerek sahip oldu?

Schultz, 19 Temmuz 1953'te Brooklyn, New York'ta dünyaya geldi. Bloomberg ile yaptığı röportajda, yaptıkları büyüyen projelerde dünyanın servet farklılığına maruz kaldıklarını söyledi. Erken yaşlarda yoksullukla mücadele ediyordu. Schultz 7 yaşında iken, babası bebek bezleri teslim ederken ayak bileğini kırdı. O sırada, babasının sağlık sigortası ya da işçi tazminatı yoktu ve ailesi gelirsiz kaldı. Lisede, Schultz futbol oynadı ve Kuzey Michigan Üniversitesi'ne atletik burs kazandı. Schultz üniversiteye başladığında, sonunda futbol oynamayacağına karar verdi. Öğrenci kredisini ödemek için barmen olarak çalışmak ve hatta zaman zaman kanını satmak da dahil olmak üzere çeşitli işlerde bulundu.1975'te mezun olduktan sonra, ilham bekleyen Schultz Michigan'da bir kayak kulübünde bir yıl çalıştı.

Nihayet Xerox'taki satış eğitim programında New York'ta satış temsilcisi ve işlemciliğini deneyimlediği bir işyerine girdi. İş, ona uymadı, bu yüzden üç yıl sonra, Perstorp adlı İsveçli bir şirkete ait bir züccaciye ticareti olan Hammarplast'ta çalışmaya gitti.Orada, Schultz, başkan yardımcılığına ve genel müdürlüğe yükseldi, New York'taki ABD ofisinden bir satış temsilcisi ekibine yönlendirildi.

Starbucks ile ilk karşılaşması Hammarplast’ta oldu. Kahve dükkânı Seattle’da küçük bir dükkândı ve onun dikkatini çektiği ilk an, o alışılmadık çok sayıda küçük damla kahve makinelerinden sipariş verdiğinde oldu. İlginçti, Schultz, şirketin sahibi olan Gerald Baldwin ve Gordon Bowker'la görüşmek için Seattle'a gitti. Kahve meraklılarının yalnızca küçük bir bölümüne hitap edecek bir ürünü satma cesareti ve tutkusu karşısında şaşkındı.

Bir yıl sonra, 29 yaşında sonunda Baldwin'i perakende operasyonların ve pazarlamanın direktörü olarak çalışmaya ikna etti. O dönemde Starbucks'ın sadece üç mağazası vardı ama insanlar evde kullanım için kilolarca kahve alıyordu, dedi Schultz. Schultz'ın kariyeri ve Starbucks'ın kaderi şirketi Milan'daki uluslararası ev eşyaları fuarına gönderdiğinde sonsuza dek değişti.

 

1985 yılında Schultz, kahve severler için İtalyan benzeri bir deneyim kazandırma fikri kurucular tarafından reddedildiğinde Starbucks'tan ayrıldı. Kısa süre sonra kendi kahve şirketini kurdu: Il Giornale. (İtalyanca gün demek) Il Giornale'yi kurtarmak için Schultz, 1,6 milyon dolardan fazla para toplamak zorunda kaldı. "Para toplamaya çalışırken geçirdiğim yıl boyunca 242 kişiyle konuştum ve 217 kişi hayır dedi" diye söyledi.

‘Fikrinizin neden yatırım yapılıp yapılmamasının binlerce kez duymanın ne kadar can sıkıcı olduğunu düşünmeye çalışın’ diye ekledi.

Schultz, Starbucks'tan uzak iki yılını İtalya'da gördüğü kahve kültürünün benzerini işletmeye çalışan Il Giornale mağazalarını açmaya odakladı. Ağustos 1987'de Il Giornale 3,8 milyon dolar karşılığında Starbucks’ı satın aldı ve Schultz, Starbucks işletmesinin CEO'su oldu. O dönemde altı mağaza vardı. Amerika hızla Starbucks’tan hoşlanıyordu.1992'de şirket NASDAQ'da halka açıldı; 165 mağazası o yıl 93 milyon dolar ciroya ulaştı. 2000 yılına kadar Starbucks, 3.500'den fazla mağaza ile ve yıllık 2.2 milyar dolarlık ciro ile küresel faaliyet gösterdi.

 

Starbucks'ın başarısı Schultz'u zenginleştirdi ve 2001'de Seattle Supersonics'i 200 milyon dolara satın alarak artan Seattle sevgisini gösterdi.

 

Fakat yatırım onun için çok tatsız bir hale dönüştü. 2006'da Sonics'i ekibin Oklahoma City'ye taşınmasıyla bir grup yatırımcıya sattı ve satış Seattle’daki popülaritesine ciddi bir zarar verdi. Daha sonra takıma sahip olmak için "tam bir kâbus" dedi. 2008'de Schultz, mükemmel espressoyu nasıl hazırlayacağı konusunda başarıyı elde etmek için geçici olarak 7,100 ABD mağazasını kapattı. Devamındaki iki yıl boyunca, Starbucks'un 2010'a kadar kazandığı kazanç 315 milyon dolardan 945 milyon dolara üç kat artarak büyük çaplı dönüşüme yol açtı. Yeniden yapılanma kapsamında Schultz, Starbucks'ın 2018 yılına kadar 10.000 asker gazisi ve eşini işe almayı hedeflediğini açıkladı. Geçtiğimiz sene şirket, üniversite çalışanlarının öğrenim ücretlerini ödeyeceğini açıkladı. Starbucks'daki kariyeri boyunca Schultz, "ortak" olarak nitelendirdiği çalışanlarına daima öncelik vermiştir.

Babasının yaralandığı tecrübelerinden dolayı, Schultz tüm çalışanlarına (yarı zamanlı çalışanlar dâhil) eksiksiz sağlık sigortası ve hisse senedi seçenekleri sunmaktadır. Son 28 yılda, Schultz, 65 ülkede 21.000'den fazla şubeye sahip (ironik olarak, İtalya'da yok). Schultz, "Ben hep gülerdim ve başarıya açtım," dedi ve ekledi. Bir başkasını dinlenip iyileşmek üzereyken, ben hala koştum, başkalarının göremediği şeyleri takip ediyorum.” Starbucks büyümeye devam ettikçe - şu anda yıllık 16 milyar dolardan fazla satışı bulunmakta - Schultz'un serveti de öyle arttı. "Pour Your Heart Out" adlı kitabında, muazzam mesleki başarısının, babasının da yaptığı, "Anlamlı bulduğu işten hiçbir zaman vazgeçmemesi ve anlamlı bulduğu her fikrin arkasında durması" olarak açıkladı.

Kaynak: businessinsider