Doğaya Doğru Bir Rota: En İyi Kamp Alanları

HABERLER

Yazar: Kampüste Ne Var?

1. Sülüklü Göl, Bolu

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde bulunan Sülüklü Göl, Türkiye’nin nispeten gizli kalmış kamp alanları arasında. Bölgenin zorlu coğrafyasının da katkısı büyük olmuş bu duruma. Ancak tüm zahmetleri göze alıp oraya ulaştığınızda muhteşem bir manzara ve sakin bir doğa sizi bekliyor. Henüz gölün yakınlarda restoran, kafe, ya da market bulunmuyor. Son dakika alışverişlerinizi Mudurnu’dan geçerken yapmanızı öneririz. İstanbul’dan da 3 saatlik bir mesafede bulunuyor. 

2. Salda Gölü, Burdur

Salda Gölü kamp yapılacak yerler listesinin vazgeçilmezleri arasında. Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen bu göl Türkiye’nin en derin 3. gölü olarak biliniyor. Bembeyaz kumlarla kaplı sahili ve masmavi berrak suyu ile yaz tatili konsepti severler için birebir. Göl çevresinde kamp yapabileceğiniz ücretsiz kamp alanları da mevcut. Popüleritesi dolayısıyla yaz dönemi çok kalabalık olduğunu da belirtelim, ilkbahar ya da sonbahara doğru giderseniz daha sakin bir alan bulabilirsiniz. 

3. Badara Yaylası, Rize

Kamp deneyiminizi uçsuz bucaksız yaylalar üzerinde yapmak istiyorsanız Badara Yaylası en güzel kamp yerlerinden biri. Yaylada çadırınızı alıp ücretsiz kamp yapabileceğiniz gibi bungalov evlerde de konaklayabilirsiniz. Su ve gıda alışverişiniz için yaylaya yakın işletmeler de bulunuyor. 

4. Kerpe Kartal Kayalıkları, Kocaeli

İstanbul’a yakınlığı nedeniyle çokça rağbet gören rotalardan biri. Bölgede birçok ücretli konaklayabileceğiniz işletme mevcut. Ücretsiz bir seçenek olarak ise kayalıklar üzerinde kamp yapabilirsiniz. Su ve gıda alışverişinizi kamp bölgesine yakın olan Kerpe köyünden sağlayabilirsiniz. 

5. Uçmakdere, Tekirdağ

Kampın sakinliğinin yanında biraz heyecan da arayanlar için güzel bir rota. Uçmakdere’de, yamaç paraşütü yapmanız mümkün. Uçmakdere’de herhangi bir kumsalda kamp kurabilirsiniz. Yamaç paraşütü yapanların iniş bölgesi de yine kamp alanı gibi kullanılıyor. İstanbul’dan 3 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz bu bölgeye. Yol boyunca bol virajlı ve uçurumlu yollar da size bekliyor, dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. 

6. Yenice Ormanları, Karabük

En iyi kamp alanları listemiz ormanın keyfini doyasıyla yaşayabileceğiniz Yenice Ormanları ile devam ediyor. Yemyeşil doğada yürüyüş yapabilir ya da bisikletinizle küçük bir gezintiye çıkabilirsiniz. İstanbul’dan 5 saatlik bir mesafede olan bu bölgede kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. 

7. Aytap Antik Kenti, Antalya

Kamp deneyiminize tarih kokusu da eklemek istiyorsanız, Alanya’nın doğusunda bulunan Aytap Antik Kenti’ni tercih edebilirsiniz. Bölgede ücretli kamp alanları bulunuyor ve Antik Kente’ yakın restoranlar mevcut. 

8. Hacıllı Şelalesi, Ağva

En iyi kamp yerleri arasında olan bu bölge hem şehre yakın hem de nispeten gizli kalmış bir doğa güzelliği. Şelale manzarasına ulaşmak için Ağva-Şile yolunu takip eden bir yürüyüş parkurunu geçmeniz gerekiyor. Hacıllı köyü etrafında çok sayıda yürüyüş alanı ve ormanlık bölge bulunuyor. Hoşunuza giden herhangi bir yerde kamp yapmanız mümkün.

9. Gökova Orman Kampı, Muğla

Hem denize yakın hem de yemyeşil bir atmosfer arayışındaysanız, kamp yapılacak yerler listenize eklemek isteyeceğiniz rotalardan biri. Ücretli olan kamp alanında toplam 300 çadır ve 70 karavan kapasitesi bulunuyor.  

10. Frig Vadisi, Afyonkarahisar

Geleceği Kapodokya’sı olarak ün salmış Frig Vadisi hem ücretli hem de hem de ücretsiz kamp seçenekleri sunuyor. En iyi kamp alanları arasında tarihsel dokusu ile ön plana çıkıyor. İşletmecelerle ele geçirilmemiş ve saflığını koruyor oluşu da bir diğer avantajı. 
 

Kaynak: Kampüste Ne Var