Dil okulları hakkında her şey!

EĞİTİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Yurtdışında dil okulları 

Yabancı dil biliyor musunuz sorusunun artık tedahülden kalktığı bir dönemdeyiz. Herkes artık bir şekilde en basitinden İngilizce biliyor ya da şöyle daha doğru olabilir; bilmeyen tuhaf karşılanıyor. İş dünyası, eğitim ve sosyal hayat içerisinde artık İngilizce'nin kapladığı yer hakkında konuşmaya bile gerek yok. Üstelik bir dil demek bir insanla daha iletişime geçebilmek; daha aktif, daha hayatın içinde olabilmek demek. 

Hal böyle iken yabancı dil öğrenebilmek için birçok seçenek karşımıza çıkıyor. Yurt içinde dil öğrenimini sağlamak amacıyla hizmet veren birçok kuruluş var ama insanoğlu yaradılış olarak kolaya kaçmakla programlanmış olduğundan, zorunda kalmadıkça bir şeyin üstüne düşmüyor. Bir dili öğrenmek, keşke bir kapsül ilaç içerek oluşacak kadar kolay bir şey olsaydı, maalesef ki değil. Bu yüzden bir dili iyi öğrenmek istiyorsak gidip yerinde, o dilin kültürüyle, koşullarıyla beraber görüp öğrenmeliyiz. Bu, daha kaliteli öğrenim sağlayacaktır. 

Dil öğrenmek için yurtdışı dil okullarına başvurabilme, yurtdışı yaz okullarına gidebilme, yurtdışında master yapabilme ya da staj yapma gibi imkanlar var. 

Yurtdışında dil eğitimi almakla ilgili herkesin kafasında birçok soru ve şüphe oluşabilir. Özellikle aileleri ikna etme sürecinde insan bir böbreğini bırakacakmış gibi hissedebiliyor. Kaygılar olabilir ancak artık yurtdışında okumak çok daha kolay. Mesela ulaşım konusunda rahat olunmalı; eskiden Amerika’ya, aylar süren bir yolculuktan sonra varanlar, günümüz şartlarında bu sürenin 13 saate inip üstüne ‘’of çok uzun ya .s .s ‘’ diye sızlandığımızı bilse, çok şaşırırlardı. ‘E peki nerede kalacağım’ da kritik sorulardan; kayıt yaptıracağınız yerlerin yurtları oluyor, bir çok güvenilir opsiyon var. Yani her şey kesinlikle daha kolay. 

Aslında, yurtdışında okumayı seçmek tüm hayatınız boyunca en ilginç, hayatınızı zenginleştirici deneyimlerinden biri olacaktır. 

Akademik gelişiminizin yanında dünyaya açılmak kişisel gelişiminizi de oldukça etkiler. Değişik bir kültürü görmek, dünyanın her yerinden gelmiş global insanlarla beraber olmak, yeni bir hayatı keşfetmek özgüveninizi ve ufkunuzu açar. Zorluklarla baş etmeyi öğretir, deneyimlerinizi genişletir.

Kariyerinizi de bu boyutuyla etkiler. Gittiğiniz iş görüşmelerinde bu deneyiminizi çalışma hayatıyla entegre ettiğinizi göstermek sizi daha iyi bir pozisyona sokar. Ya da dil öğrenimi için gittiğiniz okullarda yeni tutkularınızı keşfedip bunun üstünde durmak isteyebilirsiniz. Ya da öğrenim hayatına devam etmek isteyip masterınızı tamamlamanın yollarını arayabilirsiniz. Bu seçenekler sizin zevkleriniz doğrultusunda çoğalabilir. Tabi şans faktörünü es geçmemek lazım. Yani karşınıza çıkan her fırsatı değerlendirmelisiniz.

Dil okulları, eğitimde en iyi alternatiflerden. Erasmus’tan sonra en çok tercih edilenlerden de diyebiliriz. 

18 yaşından küçükseniz şayet dil okullarına gidememe gibi bir durum söz konusu ama böyle bir durumda 7 ile 18 yaş arası öğrencilerine hitap eden yaz okullarına da yönelebilirsiniz.  

Dil öğrenmenin yöntemleri, eğitim kurumlarının eğitim şekillerine göre değişir. Bazı okullarda sadece teorik olarak eğitim verilirken, bazı okullarda ise teorik eğitimin yanında bir de pratik eğitim verilmektedir. Kalıcı ve etkili olabilmesi açısından ikinci uygulama daha verimlidir. Rövanşta olan dil İngilizce olduğu için ülkemizden ve dünyanın diğer ülkelerinden eğitim için en çok tercih edilen iki ülke olarak İngiltere ve Amerika olarak görülmektedir.

Ancak öğrenmek istediğiniz her dil için o ülkenin okullarına bakmalısınız. 

http://www.realegitim.com/yurtdisi-dil-okullari-fiyat-listesi/

Bu site, size bazı dil okulları hakkında ışık tutacaktır. 

İngiltere’nin çok tercih edilmesinin yanında okul masrafları ve yaşam giderlerinin pahalılığı, çalışma izninin olmaması ve okullarda çok fazla Türk olması öğrencilerin diğer seçeneklere yönelmesine neden olabilir. İngilizce eğitimi alabileceğiniz diğer ülkeler ise; Amerika, Kanada, Avustralya, İrlanda, Yeni Zelanda ve Malta.

Almanca da yurtdışına gidilerek öğrenilmek istenen popüler dillerden bir diğeridir. Yurtdışında Almanca dil eğitimi için gidebileceğiniz tek ülke Almanya değildir; Avusturya ve İsviçre de seçenekleriniz arasında yer alabilir. 

Kısaca istediğiniz dili öğrenmek için birçok ülke seçeneğinin bulunduğunu bilmek avantaj sağlar. Örneğin İspanyolca dil eğitimi için İspanya çok tercih edilse de Latin Amerika ülkeleri olan; Arjantin, Bolivya, Dominik gibi ülkeler de seçilebilir. 

Dil eğitimi için doğru bir ülke kadar doğru eğitim programı da seçmek çok önemlidir. İlk önce ne amaçla eğitim almak istediğinize karar vermelisiniz. Genel İngilizce, iş İngilizcesi, akademik ve sınava hazırlık İngilizcesi gibi alanlara ayrılır. TOEFL ‘a girmek isteyen birinin iş ingilizesi programına katılması bu ne perhiz bu ne lahana turşusu dedirtebilir. Amaca uygun program seçmek önemlidir!

Ülkemizde de olduğu gibi eğitimlere başlamadan önce seviye belirleme sınavı yapılarak daha verimli ve etkin bir gruplandırma ile eğitim verilir. Kurs bitiminde öğrencilere katılım belgesi ve sertifikaları verilir. Bu zaten dil okullarını tercih etmenin elle tutulur nedenlerinden biridir. Bu belgeler, hayatınızın birçok alanında lehinize kullanacağınız bir semboldür. 

Dil okulu seçimine göre sınıf mevcudu farklılık gösterir ama bu sınıflar genel olarak 15 kişinin üstüne çıkmamaktadır. 

Öğrencilerin alacakları ders saatleri, programların yoğunluğu, ders saatlerinin süreleri bu eğitim programlarına ve tercih edilen dil okuluna göre farklılık göstermektedir. Eğitim programları haftalık 10 saatten 40 saate kadar değişiklik göstermekle birlikte, 1.30 saat ile 45 dakika arasında da değişmektedir. Dil okulunun seçiminde ders saatlerinin yoğunluğu ve süreleri de önemli noktalardandır. Yurtdışı dil eğitiminizi 4 haftadan 32 haftaya kadar olan seçeneklerle alabilme imkanınız bulunmaktadır. Yani bu tamamen sizin isteğinize ve maddi olanaklarınıza göre karar verdiğiniz bir durumdur. 

Yurtdışı eğitimine giderken aklı kurcalayan sorulardan biri de konaklama durumudur. Okula yakın mı, yeri güvenli mi, konaklama türü ne gibi sorulara çözüm aranız. Dil okulları için aile yanında konaklama, öğrenci yurtları ya da öğrenci evleri gibi opsiyonlar vardır. Birçok dil okulu öğrencilerine yurt imkanı sunar. 2, 3 ve 4’er kişilik odalar bulunurken tabi bunların fiyatlandırması da kişi sayısına göre değişmektedir. Tercih edilen şehre göre konaklama türü de değişebilir; örneğin İngiltere’nin aile gelenek yapısı Türklere benzediği için aile yanında konaklama önerilebilir. Amerika için ise öğrenci yurtlarını seçmek daha iyi olacaktır. En çok tercih edilen, en ekonomik ve verimli konaklama modeli aile yanında konaklama modelidir.  Bu konaklama çözümünde, evinde kullanmadıkları boş odaları olan aileler bu odalarını öğrencilere kiralarlar. Bu ne kadar güvenilir olabilir ki diye düşünebilirsiniz ama bu aileler güvenlik soruşturmaları yapılmış ve kayıt altına alınmış aileler olup, bu işi profesyonel olarak yapmaktadırlar. Güvenlik konusunda içinizi ferah tutabilirsiniz.  

‘’E her şey iyi güzel de bu bize ne kadara mal olacak?’’ diye herkesin en çok merak ettiği konuya değinecek olursak giderlerinizi üçe ayırabiliriz; okul ücreti, konaklama ücreti ve sosyal- kişisel harcamalarınız. Maliyetler, yurtdışında eğitim alma planları önündeki en büyük engellerdir.  Eğitim için gidilecek olan ülkenin yaşam maliyetlerinin yüksekliği, dil okullarının fiyatları farklılıklar göstermektedir. Yani ‘İngilizceyi İngiltere değil de Yeni Zelanda’da alıyım ben ya’ kıvamına getirebilecek olan farklılıklar. 

Her ülkeye göre harcanabilecek tutar değişse de ortalama haftada 200 USD – 350 USD değerinde bir rakam verilebilir. Fakat eğitim, konaklama ve kişisel maliyetlerin dışında ulaşım, pasaport, başvuru ve kayıt ücretlerini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Hesaplama yaparken tahmini yuvarlamayla yaptığınız hesaplar sonra dudak uçurtacak kıvama da gelebilir. 

Başvuru ücreti, okula kayıt yaptıran öğrencilerden istenilen, giderleri karşılamak için alınan ücrettir. Yalnız şöyle bir sıkıntıyla karşılaşılabilir, başvuru ücreti genellikle kayıt aşamasında ödenir ve vize almamanız veya öğrencinin kayıttan vazgeçmesi durumunda iade edilmez. 

Hazır kayıt ve vize alma tarihi farklılığına gelmiş iken dil okullarına kayıt sürecinden bahsetmekte 

fayda var:

Dil okulları, ilgili şehir, eğitim programları vs. hakkında bütün bilgileri sağladıktan sonra dil okulu seçimini yapabilirsiniz. Dil okulunu seçtikten sonra pasaportunuzla dil okuluna gerekli kayıt işlemleri yapılmaya başlanır. Seçilen dil okulunun kayıt formu doldurulur.

Burada önemli hususlardan biri de kayıt aşamasından önce pasaportunuzun hazır olması işinizi hızlandıracak olmasıdır. 

Kayıt aşamasında ilgili dil okuluna eğitim masraflarının karşılandığına dair banka varlık belgesi iletilmelidir. 

Okuldan kabul belgesi geldikten sonra vize belgelerinin toplanması ve vize randevusunun alınması gerekmektedir.

Dil okulu kaydınız yapıldıktan sonra vize başvurunuz yapılır. Eğer vize alamazsanız dil okuluna kaydınız son bulur; çılgın yurtdışı hayalleri birden yıkılabilir. 

Aynı zamanda seyahat sağlık sigortası da istenilen zorunlu belgelerdendir. 

Bir sürü iş, okurken bile kafam karıştı diyorsanız size bu konuda yardımcı olabilecek kurumlar artık vardır ve günümüzde yaygın bir meslek olarak ta işlev görmektedirler. Size tüm bu süreçte rehberlik edecek, her konuda sizi bilgilendirecek, işlemlerinizi sizin yerinize yapacak dil okulu eğitim danışmanlıkları. Dil okuluna kayıt evraklarının gönderilmesi, pasaport işlemlerinin halledilmesi, vize başvurusunun yapılması, tüm bu süreçlerin kontrolü, konaklama yerinin ayarlanması gibi bütün temel konular üzerinde size yardımcı olan kurumlardır. 

Kısaca, yurtdışı dil okulları biraz meziyetli ve maliyetli bir iş olsa da; ‘kaz gelecek yerden tavuk mu esirgeyeceğim’ , ‘benim minnoş çocuğuma (yada kendime) canım feda’ diyorsanız ne ala! Diyemiyorsanız da ne ala! Tercih sizin takdirinize kalmıştır.

 

Kaynak: realegitim