Çok İyi Tanıyorsun Ama Hiç Görmedin: Seslendirme Sanatçılarımız

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Mehmet Semih İpek

Onlar, hayatında birçok arkadaşından hatta akrabalarından bile daha çok karşılaştığın kişiler. Televizyonu açtığında, sinemaya gittiğinde ya da bir bilgisayar oyunu oynarken karşına çıkan karakterlere hayat veren sesler. On yıllardır Donald Duck, Mickey Mouse’dan, Shrek’e ve Holywood yıldızlarına kadar. Seslendirme sanatçılarımız yurt dışından Türkiye’ye gelen sanat eserlerinin tercümanı, Türkiye’de üretilen birçok eserin de dili oldular.

Son yıllarda sosyal medyanın gelişmesi, eğitim bakımından yetersiz kişilerin yapım şirketlerinin karşısına daha ucuz iş gücü olarak çıkma fırsatı yakalaması ile seslendirme sanatında eğitime verilen önemin azaldığına dair haklı bir şikayetleri var. Eline mikrofonu alan herkesin kendisinin seslendirme sanatçısı olduğunu iddia ettiği o günlerin öncesinde, usta-çırak ilişkisinin olduğu günlere, stüdyoda tabir-i caizse eskiden titizlikle uyulan “sanatçılık adabına” özlem duyuyorlar. Aynı zamanda şu anda “üstad” diyebileceğimiz ve birçoğumuzun çocukluğundan bugüne her gün karşısına çıkan sesler, hak ettiklerinin çok altında ekonomik bir teklifle karşı karşıya kalıyor.

Kendisi de duayen bir seslendirme sanatçısı olan Uğur Taşdemir (Nam-ı diğer Nicolas Cage) bir YouTube kanalı açarak bu kanalda kendisi gibi seslendirme sanatçısı olan arkadaşlarını ağırlıyor. Kanalı buradan takip edebilirsin: https://www.youtube.com/user/augurtasdemir/videos   

Sohbet tadında geçen bu videoları izlerken bazen öyle öyle ilginç geliyor ki Transformers’taki Optimus Prime ile Shrek aynı yerdelermiş gibi bir duyguya kapılıyorsun. 

Önce “Yabancı filmlerin dublajı nasıl yapılıyor?” bununla açılış yapalım. Uğur Taşdemir’in seslendirmesini kendi yaptığı filmden, işin mutfağını görebileceğin bir video: 
 

Transformers-Optimus Prime: Ayhan Kahya

Uğur Taşdemir’in kanalında “İşte O Ses” röportajlarından konuğu Optimus Prime’ın sesi olan Ayhan Kahya, reklamlarda da sık sık karşımıza çıkıyor. Bu videoda Ayhan Kahya’yı daha yakından tanıyabilir, operadaki geçmişinden ilklerine ve stüdyodaki anektodlarına kadar birçok ipucunu öğrenebilirsin.

 

Küçük bir anekdot, Transformers’ta Optimus Prime karakteri seslendirildikten sonra dünyadaki tüm ülkelerde seslendirme sanatçılarının sesleri bilgisayar ortamında daha güçlü olması amacıyla değiştirilir. Sadece Türkiye’deki Optimus Prime’ın sesi bilgisayar ortamında değiştirilmemiş, doğal haliyle güçlü bulunmuştur.

Donald Duck: Naci Taşdöğen

Sesini duyduğunda, çocukluğuna dönmüş sabah yeni uyanmışsın ve annen kahvaltıda sana çikolatalı ekmek sürüyor gibi hissedebilirsin :) Amerika’da bile Donald Duck seslendirildikten sonra bilgisayar programlarıyla değiştirilirken Türkiye’de Naci Taşdöğen’in doğal sesi olduğu gibi seyirciyle buluşuyor. Videoda, Donald Duck’ın ilk karşısına çıktığında onu seslendirmesinin nasıl ortaya çıktığını da anlatıyor.


Cheetos’un Efsane Sesi: Fatih Özacun

Her akşam evimize misafir olan seslerden biri olan Fatih Özacun sadece Cheetos’un maskotu olan Cheester’ın sesi değil aynı zamanda birçok reklam filmlerinin sesi. Hemen her reklam kuşağında sesini duyabilirsin. Aynı zamanda seslendirdiği Wolkswagen reklamıyla, Türkiye’de en uzun süredir kesintisiz bir markayı seslendiren ilk kişi olduğunu söylüyor.

Iron Man: Günyol Bakoğlu

Video’nun play tuşuna basar basmaz sesi duyup “heaaa” diyeceğin ve o aydınlanmayı yaşayacağın sanatçılardan biri de Günyol Bakoğlu. Birçok farklı Holywood karakterini konuştuğu, reklam filmini seslendirdiği gibi Kadir İnanır’ı bile seslendirmiş. Ama onu en çok Iron Man olarak tanıyorsun. Bir süre İstanbul’dan kaçıp Datça’da yaşamını sürdüren Bakoğlu’nun radyoculuk geçmişi de var.

Julia Roberts: Gülen Karaman

Onu Aşk-ı Memnu’dan Firdevs olarak, Holywood’dan Susan Sarandon, Meryll Streep olarak da tanıyor olabilirsin. Konuştuğu isimleri artık en yakın arkadaşları kadar iyi tanıyor. Konservatuar tiyatro eğitimi aldıktan sonra Devlet Tiyatroları’nda rol almış, 80’li yılların döneminde birçok karışıklığın mağduriyetini yaşamış sanatçılarımızdan. Ama vazgeçmemiş. Bu karanlık dönem geçtikten sonra Şehir Tiyatrosu’na geçme fırsatı olmasına rağmen özel tiyatrolarda kariyerine devam etmiş. 


Uğur Taşdemir’in YouTube kanalında ve sosyal medya kanallarında daha fazla seslendirme sanatçısıyla tanışma fırsatı bulabilirsin. 

 

Kaynak: Kampüste Ne Var