Cesur sanal dünya!

KİŞİSEL GELİŞİM, PSİKOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Yapılan bir araştırmaya göre her gün Instagram’da ortalama 32 dakika harcıyoruz. Arkadaşlarımızın ya da merak ettiğimiz insanların hayatlarını izliyor, belki de ne kadar çok eğlendiklerini, ne kadar iyi yaşadıklarını ve kendi hayatımızın ne kadar sıradan olduğunu düşünüyoruz. Peki, her şeyin göründüğü gibi olmadığı hiç aklınıza geldi mi?

 

http://kampustenevar.com/upload/carolynstritch1.jpg

 

Elbette artık sosyal medyada paylaşılan her şeyin gerçeği yansıtmadığının farkındayız. Ancak yine de hayranı olduğumuz ya da takip etmekten keyif aldığımız insanların hayatlarını tahmin etmemiz mümkün değil. İşte bu gerçeklikten uzak hayatlara dikkat çekmek isteyen seyahat blogger’ı Carolyn Stritch de müthiş bir plan yaptı!

 

Freelance çalışan bir fotoğrafçı olan 32 yaşındaki Carolyn Stritch’in instagram hesabındaki fotoğrafları hem ilgi çekici, hem de büyüleyici. İşte tam da bu noktada, harika fotoğrafların ardından o müthiş planı devreye sokuyor.

 

http://kampustenevar.com/upload/carolynstritch2.jpg

 

Paylaştığı bu fotoğrafla birlikte 22. yaş doğum günü için kendine bir hediye vermek istediğini ve bir sonraki gün Disneyland’a gideceğini söylüyor.

 

http://kampustenevar.com/upload/carolynstritch3.jpg

 

Bir gün sonra ise Uyuyan Güzel’in Şatosu’nun önünde tek başına çekilmiş fotoğrafını paylaşıyor ve tabii ki tüm takipçileri inanıyor.

 

http://kampustenevar.com/upload/carolynstritch6.jpg

Birkaç gün sonra ise her şeyin bir projeden ibaret olduğunu, gerçekte Disneyland’a gitmediğini açıklıyor. FaceApped programıyla yüzünü en az 10 yaş daha genç gösteren ve takipçilerini tek başına Disneyland’e gittiğine inandıran Carolyn Stritch; amacının tamamen uydurduğu bir hikayeyi takipçileriyle paylaştığında neler olacağını görmek olduğunu söylüyor ve ekliyor;

 

“Kimse pijamalarımı, sabah uyandığımda felaket durumda olan saçlarımı ya da laptopa bakmaktan kambur olmuş sırtımı görmek istemez. Bu benim çoğu günümü geçiriş şeklim. Siz de benim kitaplarımı, penceremi, seyahat fotoğraflarımı, benim sizin hayatlarınızdan küçük kesitler görmek istediğim gibi görmek istiyorsunuz”

 

http://kampustenevar.com/upload/carolynstritch7.jpg

 

Özetle insanlar sosyal medyada doğal hallerini ve hislerini olduğu gibi paylaşmıyor. Herkes mükemmelin ve yaşamak istediği hayatın peşinde… Peki, siz sosyal medyada ne kadar gerçeksiniz?