Bu Yılın Rengi Ne? Kim, Nasıl Belirliyor?

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Tasarım kavramı altındaki şu kavramlarla birlikte açıklanıyor: Çizgi, şekil, renk, doku, ışık değeri. Bu yazıda bu maddelerden sadece “renk” kavramına biraz göz atacağız. Yılın rengi nedir, nasıl karar veriliyor? Kıyafet kombinlerinde, mobilyada, binalarda, arabalarda, oyuncaklarda ve her yerde kullanılan bu renklere birileri karar veriyor. Dünyada otoriter olarak buna karar veren tek bir yer olmasa da ismi ve köklü oluşuyla etki alanı çok geniş kurumlar var. Biz bunlardan sadece Pantone Renk Enstitüsü’nü ele alacağız. 

1963 yılında kurulan Pantone Renk Enstitüsü, firmalara marka kimliğinde ve ürün geliştirme alanında renk konusunda danışmanlık yapan bir kurum. Her gün 10 milyonun üzerinde tasarımcının başvurduğu, dünyada renk bilgisi açısından en önde gelen kurumlardan biri olarak kabul ediliyor. Renk paletleri hazırlayan, bu palette yer alan renklere kodlayarak bilinmeyen tonları dünyada herkes tarafından anlaşılacak şekilde isimlendiren ve yeni ara renkler keşfeden bir kurum.

Yılın rengi belirlenirken geçmiş yılda kullanılan renk paletleri, sosyal iç görüler, sektörlere özel tercih edilebilirlik ve tasarımın diğer unsurlarındaki şekil, doku gibi trendler dikkate alınıyor.

 

http://kampustenevar.com/upload/Color of the year pantone.jpg

 2018 Yılının Rengi Ne?
Pantone, yılın rengi olarak neden Ultra Violet’i seçtiğini şöyle bir alt hikayeyle açıklıyor:
“Kışkırtıcı ve düşünceli, mor gölgeli Ultra Violet rengi bizi geleceğe yönlendiren özgünlüğü, ustalığı ve vizyonu anlatıyor.”

Esrarengiz mor uzun zamanlar boyunca karşıt kültürün, gelenekselliğin ve sanatsal parlaklığın sembolü olmuştur. Müzik ikonları David Bowie, Jimi Hendrix, Ultra Violet renginin tonlarını kullanarak batı pop kültürünün ön planında yer verdi. Duygu dolu bu rengin derinliği, insanların dünyadaki izlerini düşünmeye, yaratıcılığın sınırlarını zorlamaya teşvik ediyor. 

Tarihte Ultra Violet rengi hep mistik alanlarda kullanıldı. Genellikle mistik alanlarda ve diğer buluşma alanlarında mor tonlu aydınlatmaların kullanılması orada toplanan ve bağlantıya ilham veren toplulukları harekete geçirir. 
 
Açıklamanın devamı burada. 

Daha fazla bilgi ve kullanım alanı metotları burada yer alıyor. 

 Yılın Renginin Ürün ve Sektörlere Göre Kullanılması

Enstitü yılın rengini belirlerken sektörlerdeki kullanışlılık ve tercih edilebilirliği de göz önünde bulunduruyor. Bu açıdan kullanım alanı örnekleri paylaşıyor. Ayrıca rengi tamamlayacak yan renklerle ilgili farklı konseptlerde paletler öneriyor. İşte bu yılın rengi Ultra Violet ile örnekler:

 

http://kampustenevar.com/upload/Ultra violet 1.jpg

http://kampustenevar.com/upload/Ultra violet 2.jpg

http://kampustenevar.com/upload/Ultra violet 3.jpg

 


 

Yılın Rengini Tamamlayan Renkler-Palet Önerileri

Ultra Violet rengini tamamlayan canlı ve çekici renklerden oluşan bir palet: 

http://kampustenevar.com/upload/Attitude palette.png
Ultra Violet rengiyle çiçeksi ve bahar esintileri dolu bir palet:http://kampustenevar.com/upload/Floral fantasies palette.pngYılın rengi Ultra Violet’i daha baskın renklerle kullanmak isteyenler için bir palet:http://kampustenevar.com/upload/Drama queen palette.png


 

Son 10 Yılda “Yılın Renkleri”
“Geçtiğimiz 10 yılda hangi renkler modaydı?” sorusunun cevabını bir bakışta görmek isteyenler buraya :)

http://kampustenevar.com/upload/Past colors of the year.png


 

Bir Renk Hikayesi: Minyonlar

http://kampustenevar.com/upload/Minions.jpg


Minyonlar karakterlerinin tasarımı için Pantone Renk Enstitüsü ve Universal Stüdyoları bir araya geldi. Bir röportajında Pantone Renk Enstitüsü Başkan Yardımcısı Laurie Pressman şöyle anlatıyor:

Renk bir belirleyicidir ve bir tanımlayıcıdır. Bu bizim dikkatimizi çeker ve derhal çağrışımlar oluşturur. Özellikle Minyonlar için isimlendirilen kendine özgü bir sarı tonu geliştirmek, dünyanın neresinde olursanız olun, Minyonları sadece imza renkleriyle tanıyacaksınız.

Pantone Renk Enstitüsü’ndeki ekip, Minyonlar'ın neyle ilgili olduğunu en iyi ifade edebilen tam sarı tonu tanımlamak için Illumination Entertainment'daki animasyon ekibi ile yakın bir şekilde çalıştı. Pantone Minyon Yellow adını alan bu renk, benzersiz bir şekilde tasarlanmış özel bir renktir. Bu tatlı ve yıkıcı karakterleri en iyi temsil eden renk: Aydınlatıcı, enerjik, arkadaş canlısı ve eğlenceyi seven, canlı, ışıltılı ve sıcak sarı tonlu, canlılığıyla ışıltılı özelliklere sahip olan bu renk olabilirdi.

Röportajın tamamı burada.
 

Kaynak: Kampüste Ne Var