Bu insanların 25’inde neler yaptığına inanamayacaksın!

KİŞİSEL GELİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Bazı insanlar erken yaşta ne yapmak istediklerinin farkına varır, bundan emin olur ve adımlarını yapmak istedikleri iş doğrultusunda atarlar. O planladıkları işe ulaşmak için çalışırlar. Diğer bir grup ise, kendilerini yeniden keşfetmek, kariyerlerini ve endüstrilerini değiştirmek, farklı alanları görmek istemek gibi nedenlerle sürekli iş arayan, iş değiştiren insanlardan oluşur ve kendilerine yarayan işi bulana kadar bu süreci devam ettirirler.  

Bir zamanlar Starbucks CEO'su Howard Schultz güzel kahveleri hayal eden bir Xerox satıcısıydı. Başarı yolunun daima düzenli bir alt yapıyla ilerlenmediğini hatırlatan Richard Branson, Arianna Huffington ve 19 etkileyici ve başarılı kişinin 25 yaşındayken neler yaptıklarını derledik. 

 

Martha Stewart

(İş Kadını, yazar, program sunucusu),  Oppenheimer & Co. Şirketinde Monness, Williams ve Sidel'in borsacıları arasında yer aldı.

Martha Stewart ününü, Wall Street'te borsacı olarak beş yıl çalışmasından aldı. Ondan önce, Unilever'den Chanel'e müşteri rezervasyonu yapan bir modeldi.

O zamanlar Wall Street'te çok az kadın vardı. Ve PBS'nin MAKERS serisine verdiği röportajda Stewart, "Bu iş konusunda insanlar pek konuşmadı" dedi. "Kendimi eşsiz görmedim sadece borsa sahibi olmak için çok iyi eğitim aldım."

1972'de Stewart, Wall Street'i artık çocuklarına bakan bir ev kadını olmak için bıraktı. Bir yıl sonra kendi yemek servisini kurdu.


 

Mark Cuban (İş Adamı, Dallas Mavericks'in sahibi) Dallas'ta bir barmendi.

25 yaşındayken Küba, Indiana Üniversitesi'nden mezun olmuş ve Dallas'a taşınmıştı. İş hayatına barmen olarak başladı, daha sonra bir PC yazılımı perakendecisi olan bir firmada satış elemanı olarak çalıştı. Bir sabah bir mağazayı açmak yerine birileriyle ortaklaşa bir şeyler üretmek istediği fikrinden dolayı kovuldu. Bu onun ilk işini kurması için ilham kaynağı oldu; MicroSolutions.

"Dallas'a vardığımda, zorluklarla mücadele ediyordum, üç odalı bir evde altı adamla birlikte uyuyordum" diyen Cuban "Spor İşinde Nasıl Kazanılır?" kitabında anlatıyor: "Ben herşeyin etrafında dolandım, gezdim. Büyük evlerde yaşamak, orada kalabilmek ve motivasyon olarak bunu kullanmak nasıl bir şey düşünün. "

 

Arianna Huffington (Yazar), o zamanlarda erkek arkadaşıyla birlikte BBC için dünya çapında müzik festivallerine yolculuk ediyordu.

Arianna Huffington'tan önceleri Arianna Stassinopoulos'du ve 21 yaşındayken bir soru-cevap yarışması esnasında ünlü İngiliz Gazeteci Henry Bernard Levin ile bir araya geldi. İkisi arasında bir ilişki başladı ve kadının özgürlüğünün kısıtlanmasını anlatan "Kadın" adlı kitabını yazarken birbirlerine akıl hocalığı yaptılar. Kitap Huffinton 23 yaşındayken basıldı. 

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, Huffington, BBC için yazdığı gibi Levin ile dünyadaki müzik festivallerine gitti. Levin'le olan ilişkisi bir gün sona erdi çünkü evlenmek veya çocuk sahibi olmak istemiyordu. Huffington 30 yaşındayken New York'a taşındı. O yıl Levin'e ithaf ettiği Maria Callas'ın biyografisi yayınlandı.

Bir röportajında; "[Levin] benim akıl hocamdı, ikinci buluşmamız Covent Garden'da The Mastersingers'ı görmekti, yurtdışındaki ilk gezisi Bayreuth'ün Wagner'in Yüzüğünü görmesini sağladı" dedi.

 

Lloyd Blankfein (İcra Kurulu Başkanı, Goldman Sachs) mutsuz bir avukattı.

Blankfein, finansmancılar gibi tipik bir yol izlemedi. Aslında işe avukat olarak başladı. Harvard'da hukuk eğitimini 24 yaşındayken alıp hukuk firması Donovan Leisure'a ortak olarak göreve başladı. Fortune Dergisi'nden William Cohen’e ‘’Brooklyn'e olabildiğince il gözüyle bakmaya çalıştım.’’ dedi.

O zamanlarda aşırı sigara içen ve nadiren oyunlar oynayan bir kumarbazdı. Şirkette ortak olmasına rağmen, 27 yaşında J. Aron'a katılarak yatırım bankacılığına geçmeye karar verdi. 

 

Ralph Lauren (Moda Tasarımcısı), Brooks Brothers'da satış asistanıydı.

New York Bronx'ta Ralph Lifshitz olarak doğdu, ancak 15 yaşında babasının verdiği ismini değiştirdi. Baruch Koleji'nde işletme okuyarak hayatına devam etti ve 24 yaşına kadar Brooks Brothers'a katılmak için orduda görev yaptı.

26 yaşındayken, Lauren geniş bir Avrupa tarzı kravat tasarlamaya karar verdi ve bu da sonunda Neiman Marcus ve ona bir fırsat doğurdu. Ertesi yıl "Polo" etiketini çıkardı. 

 

JK Rowling (Yazar) , bir trendeyken Harry Potter serisi fikrini buldu.

Rowling, 1990'da dört saatlik bir tren yolculuğu sırasında Harry Potter fikri aklına geldi, ve o zaman 25 yaşındaydı.

O akşam ilk kitabını yazmaya başladı, ama bitirmesi yıllarını aldı. Rowling, Uluslararası Af Örgütü Londra ofisinin sekreteri olarak çalışırken, Harry Potter hakkında çok fazla hayal kırıklığına uğratılmıştı ve kıdem tazminatı onun önümüzdeki birkaç yıl boyunca yazmaya odaklanmasına yardımcı olacaktı.

Kitabı yazdığı süreçlerde evlendi, kızı oldu, boşandı ve 1995'te kitabını bitirmeden önce klinik depresyon teşhisi kondu. Kitap 1997'de yayınlandı.

 

Jay Z (Müzisyen) hep rap sahnesindeydi fakat bilinmiyordu.

Shawn Carter doğan Jay Z Brooklyn, New York'ta bir gece konduda büyüdü ve 20 yaşında "Jay Z" olarak bilinmeye başladı. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca çeşitli rapçilerle birlikte sahneye çıktı ancak "göreceli olarak anonim kaldı". 27 yaşında iki arkadaşıyla birlikte Roc-A-Fella Records plak şirketini kurdu. Aynı yıl Jay Z, ilk albümü "Reasonable Doubtu" çıkardı.

 

Marissa Mayer (Yahoo!'nun CEO'su) Google'ın 20. çalışanı olarak göreve başlamıştı.

24 yaşında Mayer, Google'ın ve şirketin ilk kadın mühendisi olarak bulunduğunda 20 numaralı çalışanı oldu. Kendisi, Yahoo'nun CEO'su olarak görevine devam etmeden önce 13 yıl şirkette kaldı.

Mayer, VMakers'le yaptığı bir röportajda, Google'ın şu an var olduğu gibi rahat ve lüks kampüslere sahip olmadığını söyledi: 1999 yılının Nisan ayında gerçekleşen röportajlarından birinde ‘’Google, yedi kişilik bir şirketti, ben geldiğimde aynı zamanda şirketin konferans masası olan ping pong masasındagörüşmeye girdim ve girişimi para amaçlı yapmakta haklıydılar. Dolayısıyla görüşmemden sonra Larry ve Sergey ayrılıp tüm büroyu görüşme için çağırdılar. 

O günlerde ofiste herkes görüşmeye geldiğinden, Mayer ertesi gün tekrar görüşmelere gitmek zorunda kaldı.


Warren Buffett (CEO, Berkshire Hathaway) Omaha'da bir yatırım satıcısı olarak çalışıyordu.

Buffett, 20'li yılların başında Omaha'da Buffett-Falk & Co. için bir yatırım satıcısı olarak çalışıyordu ve 26 yaşındayken menkul kıymetler analisti olarak New York'a taşındı. Omahada aynı yıl Buffett Partnership Ltd'yi yatırım ortaklığı olarak başlattı.

Buffett, NBC'ye New York’un sadece onun için olmadığını söyledi. "Bazı yerlerde bakış açınızın yozlaşması veya kaybetmeniz kolaydır ancak bence bazı perspektifleri Omaha gibi bir yerde tutmak çok kolay." diye ekledi.

 

Ursula Burns (İş Kadını) stajyer olarak başladı.

Burns, NYU Politeknik Enstitüsü'nden makine mühendisliği diploması almak için New York'taki bir konut projesinde zorlu bir hayatın üstesinden geldi ve ardından Columbia Üniversitesi'nde master yaptı.

O zamandan beri Xerox’un kurtarıcısı oldu. 1980'de 22 yaşında stajyer olarak başlamış ve bir yıl sonra tam zamanlı olarak master'a girmişti. Çeşitli ürün geliştirme rollerinde çalışan kadrolardan hızla yükseldi ve 2009'da CEO oldu.

"Xerox'ta çalışmaya karar verdim, birileri " Bu nasıl olur?, Nasıl iş? "dedi. ben de hepsine ‘tamam ben hallederim, yaparım dedim.‘’ Bu cümleleri Burns PBS belgeseli için yapılan röportajda söyledi. "Sonra birileri bazı iş planlamalarını yapmaya ne dersiniz diye tekliflerle geldi, daha sonra büyük global sistemlerin sorunlarına daha fazla eğilmeye başladım."

 

Mark Zuckerberg (CEO, Facebook)

Zuckerberg, 25 yaşına geldiğinde beş yıl boyunca Facebook üzerinde yoğunca çalıştı. O yıllarda - 2009'da-  şirket adeta değeri artan para birimine döndü ve 300 milyon kullanıcıya ulaştı. Zuckerberg o dönemde oldukça heyecanlıydı. Bunun sadece başlangıç olduğunu söyleyip, Facebook’una "Bu düşündüğümüz yol, herkesi etkileşim içinde olma haline getirecek. Hedefimizi gerçekleştirmeye henüz yeni başladık."

Ertesi yıl, Time dergisinde "Yılın Adamı" seçildi.

 

Richard Branson (CEO, Virgin Group)

Branson, 20 yaşındayken ilk kayıt dükkânını açtı, daha sonra 22 yaşındayken atölyesini açtı ve 23 yaşında ise kendi numaralı etiketini piyasaya sundu. 30 yaşına geldiğinde şirketi uluslararası oldu.

Girişimci olarak "İlk yıllar zor geçti" dedi: "Olanları dün gibi hatırlıyorum, binlerce insanın ve 400 şirketin çalıştığı küçük bir işletme sahibi olan bir iş kurmak benim için çok daha zordu. Haftada 7 gün 24 saat çalışmak zorundasın, boşanma durumu vardı, aile hayatını bir arada tutmak zor, bu kanlı bir mücadele ve yalnızca bir kelime gerçekten önemli o da sürekli mücadele edebilmek. " 

 

Google yönetim kurulu başkanı Eric Schmidt (Yazılım Mühendisi) 

Schmidt, UC Berkeley'de lisansüstü öğrenci olarak altı yıl geçirdikten sonra yüksek lisans ve doktora derecelerin başarıyla elde etti. 27 yaş, bilgisayarların çalışmasını yönetmek ve dağıtılmış yazılım geliştirme yönetimi için epeyce bir erken yaştı.

O tüm yazlarını ünlü Xerox PARC laboratuarlarında bir şeyler öğrenerek geçirdi ve bu da bildiğimiz şekliyle bilgisayarın iş istasyonunu yarattı. Orada, ilk kurumsal işinde bulunduğu Sun Microsystems'in kurucusu ile tanıştı.

İlk yıllarında bir programcı olarak "Hiç birimiz geceleri uyuyamadık, çünkü bilgisayarlar bizim için gece daha hızlıydı." dedi.

 

Richard Lui (Gazeteci) MSNC, gazetecilik kariyerinden önce Silikon Vadisi'nin teknoloji endüstrisinde çalıştı.

Silikon Vadisi bugün dünyada bilinen teknoloji merkezi haline gelmeden önce, Lui 1990'lı yıllarda birkaç yeni teknoloji şirketi ile çalışıyordu. Bu süre zarfında, bir patenti bulunan Citibank'da ilk banka merkezli ödeme sistemini başlatmak için Michigan üniversitesi mezunları ile bir araya geldi. 

2010'da MSNBC'ye katılmadan önce, Lui beş yıl boyunca CNN ve Channel NewsAsia ile birlikte çalıştı..


Kaynak: businessinsider