Bu Hafta Hangi Tiyatro Oyununa Gitmeli?

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Berat Karaduman

Derslerin yoğunluğundan kendine az vaktinin kaldığını biliyoruz! Ama kitaplardan kafanı kaldırıp kendine vakit ayırmadan da olmaz! Tiyatro ise kendine ayıracağın vaktini değerlendirmek için en güzel yöntemlerden biri. 

İşte bu hafta izleyebileceğin oyunlardan birkaçı;


Karabahtlı Kardeşlerin Bitmeyen Şen Gösterisi / Altıdan Sonra Tiyatro

Karabahtlı kardeşler, özgün şarkıları ve matrak orkestralarıyla, karnaval tadında hikayelerini gösteriye dönüştürüp her gittikleri yerde hayatlarını anlatmaktadırlar. Maske ve kuklalarla rolden role girerek süsledikleri gösteriye beş kişilik Karabahtlı Orkestrası canlı müzikleriyle eşlik eder.

17 Ekim Çarşamba 20.30’da Kumbaracı50’de!

Daha fazla bilgi için tıklayın.


Arzu Tramvayı / BKM

Blanche'ın dünyası alt üst olduğunda, kız kardeşi Stella'nın New Orleans'taki tek odalı evinden başka gidecek yeri yoktu. Fakat Stella'nın kocası Stanley ve içindeki ilkel öfkesi Blanche'ı sıcak bir savaşın içine sürükleyecekti. Yanında bavulu, içine doldurduğu geçmişi ve umutlarıyla Blanche, onu son durağına götürecek Arzu Tramvayı'na bindi…

17 Ekim Çarşamba 20.30’da UNIQ Hall’de!

Daha fazla bilgi için tıklayın.


Kibarlık Budalası / Tiyatro Kedi

17. yüzyıl Fransa’sında, cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in bir tek amacı vardır: Asilzade olmak. Bunu gerçekleştirebilmek için her şeyi göze alır, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı gösterir. Gülünç duruma düşer, alay konusu olur ama hiç yılmaz. Hedefi bellidir: Soylu sınıfa girebilmek, soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapmak ve biricik kızını  da mutlaka bir “soylu” ile evlendirmek. Oysa kızı bir başka gence aşıktır. Moilere, yarattığı bu olağanüstü tiplemenin etrafını, onu sömürmeye çalışan Kont, ayakları yere basan karısı, sağduyunun ve samimiyetin temsilcileri hizmetçi ve uşak ile bir dantel gibi örer. Neredeyse her sözcük komik ve her durum gülünçtür oyunda.

17 Ekim Çarşamba 20.30’da Kozyatağı Kültür Merkezi’nde!

Daha fazla bilgi için tıklayın.


Manastır / Asmalı Sahne

“Sadece kuşlar ve insanlar uçabilir kuşlar kanatlarıyla insanlar ruhlarıyla.”
Terk edilmiş bir akıl hastanesi… altı hasta ve bir bağımlı. Tek başlarına kendi küçük dünyalarında gözlerden uzak ve zararsızdılar. Ta ki “o şey” olana kadar.

18 Ekim Perşembe 20.30’da Asmalı Sahne’de!

Daha fazla bilgi için tıklayın.
 


Paket Servis / KATS SAHNE

Hayatta var olmaya çalışan ev arkadaşı 2 genç kız, erkeklerin hep kendilerini kandırdıklarını ve önlerine geçtiklerini düşünürler. Erkek dünyasında kadın olarak yaşamanın güçlüklerini ve kadınlara istediklerini yaptıklarını konuşurken bu duruma karşı koymaya karar verirler, hatta erkeklerden intikam almak üzere harekete geçerler. Artık sadece, ilk kurbanlarının kim olacağına karar vermeleri gerekmektedir. Aslında kurban çok uzakta değildir, sadece başına geleceklerden haberi yoktur. Ayrıca biletleri askıda!

18 Ekim Perşembe 20.30’da KATS Sahne’de!

Daha fazla bilgi için tıklayın.
 


Tamamen Doluyuz / İstanbul Devlet Tiyatroları

Sam, konservatuvarın oyunculuk bölümünden mezun bir gençtir. Kendi alanında iş bulamadığı için, şehrin en lüks restoranlarından birinde rezervasyon görevlisi olarak çalışmaktadır. Tek isteği mesleğini yapabilmek ve gittiği oyunculuk görüşmelerinin birinden olumlu cevap almaktır. Ancak hali hazırda, çalıştığı restoranın bakımsız bodrum katında, üç kişinin işini tek başına üstlenerek, Noel tatilinin yoğun rezervasyon trafiğine yetişmeye çalışmaktadır. Üstelik, bir yandan patronlarının mantıksız istekleri, zengin müşterilerin akıl almaz kaprisleriyle ilgilenip, bir yandan da ailesini ve dostlarını mutlu etmeye çalışmaktadır. Bakalım Sam içine düştüğü bu trajikomik ortamdan kendini kurtarıp, asıl işine geri dönebilecek mi?

19 Ekim Cuma Küçükçekmece DT Sahnesi’nde!

Daha fazla bilgi için tıklayın.


Mor / Kadıköy Halk Tiyatrosu

Oyun, sığınma evinde yaşayan 5 kadının yaşanmış hikayesini anlatıyor. Karakterler (yaşadıkları şiddet hikayelerinin yanı sıra); günlük yaşamlarını, çekişmelerini, sosyal hayatlarını, alışkanlıklarını, dedikodularını, sırlarını birbirleriyle ve seyirciyle paylaşıyor. Bunu yaparken karakterler kimi zaman duygusal anlar yaşıyor, ağlıyor, kimi zaman komik durumlara düşüp kahkahalar atıyor ve attırıyor.

19 Ekim Cuma 20.30’da CKM’de!

Daha fazla bilgi için tıklayın.
 


Kanlı Komedya ‘Caligula’ / Baba Sahne

M.S. 41 yılında, Cladius şöyle seslenir İmparator Caligula'ya: "Roma Cumhuriyeti’ni hatırlayanlar çoktandır toprak oldu; sonradan doğanlar cumhuriyetin, demokrasi denilen şu şeyin ne olduğunu bile bilmiyorlar, çünkü bütün tarihler çarpıtıldı, bütün kitaplar sansürlendi; demokrasi ve cumhuriyet kelimelerinin üstü çizildi, silindi; bu iki kelime artık dilimizde yer almıyor; halk, zorbalıktan başka bir şey bilmiyor; zorbalıkla emzirildiğinden, zorbalığa anası gibi alışmış ve o yüzden bütün bunları çekiyor; hayır, hayır, çekmiyor, normal hayatını yaşıyor, bunu normal kabul ediyor, hatta hoşuna gidiyor, çünkü başka bir hayat bilmiyor..." ve sonraki 1412 yıl boyunca, yani Roma İmparatorluğu'nun son gününe kadar da, bir daha hiç kimse cumhuriyeti ve demokrasiyi geri getirmeyi denememiş...
"Kanlı Komedya" (Caligula), "Peki ya şimdi?" sorusuna yanıt arıyor...

20 Ekim Cumartesi 20.30’da Baba Sahne’de!

Daha fazla bilgi için tıklayın.


Bira Fabrikası / Moda Sahnesi

Birbirimizi sevmek ve sevilmek için birbirimizi boğazladık. Sonsuz tatmini yaşadık ve bundan böyle, bizim de insanlığın gözüne sokacak yaralarımız var, çünkü bu insanlık birine acımadan sevemez. Biz de herkese uyduk, takımda yerimizi aldık. Küstah kaygısızlığımızdan kurtulup yeniden dirildik. Bu ülke cennet bahçesiydi, ama Eden(Cennet) Bahçesi’nin kalbinde aşk yok, çünkü Havva Adem için değil, tanrı olmak için ısırdı elmayı.. Yeni Babil’in kapılarını zorlamak için kılıçlarımızı kuşandık. Şimdi buradayız, ve sonsuza kadar da burada kalacağız, kendimi bu işe adadım, bu karmakarışık kalabalık karşısında ant içerim.

20 Ekim Cumartesi 20.30’da Moda Sahnesi’nde!

Daha fazla bilgi için tıklayın.


İstila! / B Planı

Oyun sözcük, fikir ve imaj kasırgasına sebep olan büyülü bir ismin etrafında dolanıyor: Abulkasem. Kimlik, ırk ve dille ilgili en derin ön yargılarımıza saldırıyor. Zaman zaman ölümüne komik, zaman zaman rahatsız edici, zaman zaman dokunaklı bir şekilde, tehlikeli hale gelen kimlik algısını paramparça edip bizi kendi kültürel kimliğimizle yüzleşmeye zorluyor.
Kimlik, ırk ve dil!

21 Ekim Pazar 16.00’da Zorlu PSM Studio’da!

Daha fazla bilgi için tıklayın.
 


Aşkölsün / Baba Sahne

Sevmek ve sevilmek üzerine kurgulanmış trajikomik bir hayat hikayesi.
Kepçe kadar yüreğiyle, kaşık kadar haline bakmadan hayat denen bu kazanın altını üstüne getiren bir kadın.
Yaptığımız seçimler bize mi aittir yoksa bize dayatılanlar mıdır?
Yağan yağmurun sevmekle, sahile vuran dalgaların aşkla, rüzgarda dalgalanan başak tarlalarının sevilmekle alakası var mıdır?
Durup hatırlamak ya da hatırlayamamak nasıl karşılık bulur?

21 Ekim Pazar 16.00’da Baba Sahne’de!

Daha fazla bilgi için tıklayın.
 


Haftaya görüşmek üzere!

Kaynak: Kampüste Ne Var