Beynin Bilinenden Kaçma Durumu: Sabah Yataktan Çıkamamak

PSİKOLOJİ

Yazar: Hakan Uçar

Kış aylarının ortasına geldiğimiz bu günlerde, sabah yataktan çıkmak herkes için işkence haline gelebiliyor. Sırf bu sebeple; iş yerine, okula veya randevulara geç kalabiliyoruz. Her ne kadar bu durumu sadece siz yaşıyormuşsunuz gibi gelse de litaratürde bunun bir adı bile var: Klinomani!     

Beyin bize bazı küçük oyunlar oynayabiliyor. Özellikle kış aylarında, sokağa çıkıldığı zaman üşüdüğümüzü daha önce deneyimlediğimiz için beynimiz sıcak ortamı terk etmek istemiyor.

Eğer sabah yataktan çıkamamaktan şikayetçiyseniz, sizin için hazırladığımız ipuçlarına bakmakta fayda var.

 

Kolaydan Başlamak

Yapmanız gereken ilk iş oldukça basit, yatakta doğrulmak. Bazen yalnızca kafanızı kaldırmak bile zor olabilir. Uyandıktan sonra başınızın arkasına bir yastık daha yerleştirerek, uyanık kalmayı destekleyebilirsiniz.


Kendinize Bir Güzellik Yapın

Kahvaltı için harika şeyler düşünün. İyi hazırlanmış bir tost veya sevdiğiniz bambaşka bir şey; eğer mideniz yeterince guruldarsa, yataktan çıkmak daha kolay olabilir.


Sizi Uyandıracak Bir Yardımcınız Var

Belki hiç denememiş olabilirsiniz ancak önemli bir ayrıntı: Alarm kurmak. Dilerseniz üçüncü parti alarm uygulamaları kullanabilirsiniz. Siz kapatana kadar; matematik problemi çözmenizi isteyebilir veya yüzünüzü uyanık görene kadar susmayabilir. Uygulama kullanmak zorunda da değilsiniz. Telefonunuzu uyandığınız gibi ulaşamayacağınız bir yere konumlandırırsanız, sabah uyanmak daha kolay olabilir.

Aşağıdaki alarm uygulamalarından biri kullanılarak, yataktan kalkmak garantilenebilir;


Yeni Alışkanlıklara Merhaba

Yatmadan önce, bir önceki günden sizi mutlu eden anları bir kâğıda yazın. Uyandığınızda bunu okumak, yeni bir güne başlamak için harika bir motivasyon kaynağı olabilir. Eğer evcil hayvanınız varsa uyandığınız gibi onunla ilgilenin. Ona yemek vermek, yürüyüşe çıkarmak gibi seçenekler sizi güne hazırlayacaktır. Eğer yoksa bile, internet dünyası sevimli dostların videolarıyla dolu. Uyandığınızda eğlenceli videolar izlerseniz, güne başlamak için farklı bir motivasyon daha kazanırsınız.


Yukarıdaki önerileri uygulayarak veya kendinize özel alternatifler geliştirerek, bu sorundan kurtulabilirsiniz. Tek hatırlamanız gereken; “uyanmak için bir motivasyon bulmak”

 


 

Kaynak: Kampüste Ne Var