Başucu kitapları

EĞİTİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Üniversite öğrencisi kitap okumayı sevmez denir. Bu kesinlikle yanlış bir yargı. Belki kitap okumaya ayırılan süre biraz düşük olabilir ama her öğrencinin kendini zorunlu tuttuğu bir okuma listesi vardır. Biz de senin listene naçizane tavsiyelerde bulunmak istedik.

Özgürlük, Jonathan Franzen

‘Birinin senden alamayacağı tek şey, istediğin şekilde hayatını mahvetme özgürlüğündür.’

Bu roman özgür birey olma çabalarını, bir aşkın başlangıcını ve bitişini, gençlikte yaşanan doyumsuz tutkuları, yetişkinliğin getirdiği sürprizleri, neden hiç durmadan arkadaşlarımızla yarıştığımızı, en yakınımızdakilere nasıl ihanet ettiğimizi ve hiçbir şeyin neden "olması gerektiği gibi" olmadığını anlatıyor. Onlara göre daha önemli olan nedir: sevgi mi, dostluk mu? Sevdiğin birini kaybetmek istemediğinde ne yaparsın? Her üniversite öğrencisi bu soruların cevabını arar.

Cennetin Bu Yanı, Scott Fitzgerald 

‘Bu, yaşamın karmaşıklığıyla ilgili değil; yaşamı yönlendirmeye çalışmak ve onu kontrol etme mücadelesidir.’

Ayrıcalıklı bir Princeton öğrencisi, mezuniyet sonrası tamamen hayal kırıklığına uğrar. Yaşamın üniversitesinin duvarlarının ardında tamamen farklı olduğunu keşfeder ve şimdi yeniden kendini bulması gerektiğini görür. Tanıdık geliyor, değil mi?

İmkansızın Şarkısı, Haruki Murakami

‘Kendin için üzülme. Sadece pislikler bunu yapar.’

Gerçek aşk ve dostlukla ilgili bir hikâye; bir üniversite öğrencisi yaşam prensiplerini ve tutumunu etrafında olan her şeyle değiştirmek zorunda kalır. Arkadaşlığı ve bizi seven insanların önemini anlamayı ve hayatın kötü gerçeğini kabul etmeye hazır olmak gerektiğini anlatır.  

1984, George Orwell

"Belki de birileri, anlaşılabilecek kadar çok sevilmek istemedi."

Üç totaliter devlet arasında bölünmüş bir dünya. Bütünüyle bir müdahale, tüm insan değerlerinin ortadan kaldırılması ve nefret dolu bu dünyada hayatta kalmaya çalışılması. Sistemi sorgulayabilecek misin? Her zaman olduğun gibi kalacak ve kişiliğini kaybetmeyecek kadar güçlü müsün?

Cesur Yeni Dünya, Aldous Huxley

Yazarı tarafından "olumsuz bir ütopya" adı verilen bir roman. Mutluluğun önemli bir rol oynadığı ancak bireyselliğin takdir edilmediği gelecek dünyamız hakkında bir hikâye. Mutlu kalmak, başkaları gibi olmak mümkün mü? Gençler için daha önemli olan nedir: Bir şeyleri olduğu gibi kabul etmek veya sisteme direnmeyi denemek mi?

Muhteşem Gatsby, F. Scott Fitzgerald

‘Birinin hayatındaki en yalnız an, dünyasının yıkılmasını izlediği andır; yapabileceği tek şey sadece bakmaktır.’

Bu kitap, birçok Amerikalı'nın Caz Dönemi boyunca hissettiği hayal kırıklığını anlayabilmek için okunmalıdır. Muhteşem Gatsby gençlere, yeteneklerini değerlendirip, geçmişi geri getiremeyeceğini anlamalarını öğretecek bir hikaye. 

Silahlara Veda, Ernest Hemingway

‘Kaybedecek bir şeyin olmadığında hayatı yönlendirmek zor değildir.’

İlk ve en iyi! - Birinci Dünya Savaşı'yla ilgili İngiliz edebiyatı “Lost Generation” kitaplarından. Genç ve ürkek erkeklerin nasıl acınası ağır yaralı bir ordu haline geldiğini anlatan savaş hakkında. Unutmak istediğin ancak unutamayacağın bir savaş hakkında.

Cennetten Akan Irmak, Richard Dawkins

Bu kitap, evrim sürecini basit ve ilginç bir şekilde öğrenmek isteyen üniversite öğrencileri için mükemmel bir kitaptır. Yazar, dünyanın varoluşunun ve gelişiminin gerçekten güzel bir açıklamasını yapıyor ve hiç kimse bu hikayeyi sıkıcı bulmuyor!

Otomatik Portakal, Anthony Burgess

‘Seçme hakkına sahip olmayan kişi kişiliğini yitirmiş demektir.’

Çağdaş bir totaliter toplumun genç nesillerini, "liderlik portakalları" olarak adlandıran; liderlerinin isteklerine itaat etmek zorunda bırakılan gençler. Şiddetle yaşama sanatını ele alan, sokak çetesinin lideri olan zeki, acımasız, karizmatik bir karşıt olan Alex, suçluların rehabilitasyonu için yeni bir devlet programının ağına düşer. Ve kendisi şiddetin kurbanı haline geliyor. 

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee

"Tutuklanmaktan mı korktun, yaptığın şeyi kabullenmek zorunda kalmaktan mı?"

"Hayır efendim, yapmadığım şeyi kabullenmek zorunda kalmaktan."

Bu kitap genç bir kızın maceralarını, eğlencesini, yaşıtlarıyla olan ilişkisini ve onun nasıl büyüdüğüyle alakalı. Hayatta; çocuklar, zayıf insanlar ya da farklı ten rengine sahip olan insanlara olan haksızlıkları da dahil olmak üzere öğrenilecek çok şey var. Sonuç olarak, karakterde nezaket, sempati gözlemlenir. Birbirine desteğin kişinin ten rengiyle, sosyal statüsüyle veya görüşleriyle alakası olmadığını söyler. Bu, sadece kişinin ruhuyla bağlantılıdır. 

 

 

 

Kaynak: lifehack