Başarıyı yakalamış insanların 24 özelliği!

KİŞİSEL GELİŞİM

Yazar: Kampüste Ne Var?

Hepimiz hayatımızda her şeyin kötüye gittiğini düşündüğümüz dönemler geçirdik. Kendini eleştirmek en kolay yoldur. İş yerindeki konumundan, evdeki sorunlara ve bunlarla nasıl başa çıkabildiğini kendine sorarsın. Ve bunları sorgulamak seni her geçen gün bir adım ileri atarak, başarı geçmişini günden güne zirveye taşır.

Bu tür belirsizlikler ve kendinde gördüğün eksiklikler bile sana, başarısız olduğunu düşündürebilir. Kendini takdir etme vakti bulamazsın. Belki de çoktan başarılısın ama bundan haberin yok! İşte sana bunların kanıtı olarak birkaç ipuçları:

1. Gelirini kontrol et

Çoğu işveren maaşla çalışanlarını onlara bağlı kıldığını düşünüyor. Ay sonuna maaşının bitmesinden korkmayarak bir hayat yaşıyorsan, başarılısın. Para sıkıntısını düşünmeden yaşayabiliyorsun.

2. Övgüye ihtiyacın yok

Sevdiklerimiz tarafından, beraber çalıştığımız kişiler tarafından söylenen övgülerle bu günlere gelindi. İş yerinde veya evinde kendinle alakalı bir övgü duymayı beklemiyorsan da başarılısın demektir. Övgü beklememek, mental anlamda çok güçlü olduğunu gösterir.

3. Hayatın sakindir

Hayatının sadece bir sene önceki halini düşün. Epeyce değişiklikler var değil mi? Bir şeylerin daha sakin olduğunun farkına varabilirsin. Evinde, okulunda veya işinde farklılıkları kolaylıkla gözlemleyebilirsin. Durumun böyle olması hayatının başarılı olduğunun bir diğer göstergelerindendir. Kargaşadan uzak, düzenli bir yaşantı.

4. Planın vardır

Başarı, olmak istediğin yere ulaşmak için yaptıklarından oluşan uzunca bir yoldur. Gerçekten hedeflerine ulaşmak için yaptıklarını güzelce planlaman seni bir adım öne çıkarır. Çoğu kişi planlı hayata ayak uyduramaz ve bu yolda kaybolur.

5. Kargalardan önce uyanıyorsun

Eskiler ne der bilirsiniz. Erken kalkan, çok yol alır. Başarılı biri olmak için çalışıyorsan, öğlen kalkarak bunu asla yapamazsın. Erken saatlerde yataktan çıkıp, kendini hazır hissediyorsan başarılı karakter ve hayat için en güzel adımlardan birini attın.

6. Daha fazlasını istiyorsun 

Hayatının şimdilik güzel devam etmediğini düşünüyor olabilirsin, ancak başarıya giden yoldaki bir diğer adımlardan biri senin için bu olacaktır. Durumun ne olursa olsun, daha iyisi olduğunu bilmek ve onun için çalışmak sana en güzel sonuçları verecektir. Hırs ve azim duygusu kendin konusunda olan kararlılığınızı gösterir.

7. Sosyal yaşantın aktif

Sosyal çevren, para ve itibarınla alakalı olsa da çok büyük payı yoktur. Birçok farklı kesimden kişilerle bir araya gelebiliyorsan ve onlarla iletişim kurabiliyorsan, başarılı olduğun bir yön daha! Sorunlu kişileri insanlar çevrelerinde bulundurmamaya özen göster.

8. Karşılıklı Saygıyı Önemsiyorsun

Başarı, bu zamana kadar yaşadığın deneyimlerden, bunlardan çıkardığın derslerden ve stres- zorluklardan sonra gelir. Başkalarının saygısını kazanabilmek başarının en önemli yönlerinden biridir. Özellikle senin de karşındaki bireye olan duruşun, saygı kazanmanda önemli nedenlerden biridir.

9. İnsanlara yardım etmek istiyorsun

Başarın şimdi bir sonraki seviyeye ulaştı diyebiliriz. Çevrenizdekilere yardım eli uzatmak, paylaşabilmeyi bilmek ve elindeki tüm imkânları bu yönde kullanman başarının en güzel sonuçlarından biridir.

10. Azimlisin

Daha başarılı hale gelmek için neler yaptığın çok önemli. Zor zamanlarda, zorluklarla başa çıkmaya istekliysen, size bir başarı özelliği daha ekledik! Düşündüğünden her zaman daha iyisin. 

11. Kibir duymadan kendine güveniyorsun

Gerçek başarılı kişilerle, kendini başarılı gören insanlar arasında büyük fark vardır. Kendilerini kandırma şekillerinden biridir. Başkaları içinde alçak gönüllülük gösterebilirsen ve kişileri motive yönünde etkilersen, zaten başarılısın demektir.

12. Savaşarak bu güne gelmişsindir

Başarısızlıklardan yılmadan bu günlere gelebilmek, başarının temel sırlarından biridir. Yukarı çıkabilmek için, altı deneyimlemen gerekir. Başarısızlıklardan yılmadan, kararlı bir biçimde bu noktaya gelebilmek iradeni ve başarını en doğru biçimde vurgular.

13.Kendini geliştirmek için gayret ediyorsun

Çoğu kişi yaptıklarını bir bitiş çizgisi olarak görür, ancak yapılan en büyük hatalardan biri budur. Her ne kadar yaptığın iş iyi olursa olsun, bir sonrakinin daha iyi olması için fırsatları kovalarsın. Bu sana uzun vadeli başarının kapısını açacaktır.

14. Bir disipline sahipsin

Geçmişte yaşananlardan ve başarılı günlerinden kendine bir disiplin çıkarırsın. Hataların nereden kaynaklandığını, doğrunun ne olduğunu araştırarak kendini bir adım daha  atmış olursun.

15. Sabırlı olmayı biliyorsun

Sabırlı olmak çok büyük bir meziyettir. Bulunduğun yerlerde insanlar üzerinde etki bırakabilmen için, sabırlı olman olması gereken en hatırlanır özelliklerden biri olacaktır.

16. Hayır demeyi biliyorsun

Herkesi mutlu etmen mümkün değil.  “Hayır” kelimesini söyleyebildiğine göre herkesi memnun etme ihtiyacından da kaçabilirsin.

17. Zamanı idare edebilirsin

Zamanı idare edebilmek uzun vadede başarıyı getirir. Etkili kullanabilmek ise başarılı bir insan olmanın sırrıdır. Herhangi bir günde verilen birden fazla görevle başa çıkabiliyor musun? O zaman çoktan başarılısın.

18. Çevrende başarılı arkadaşların vardır

Etrafındakiler başarı ilhamı alabilmenin en kolay yoludur. Eğer zaten başarılı insanlarla çevrili isen istediğin yolda kendini geliştirmen çok daha kolay olacaktır.

19. Başkalarını suçlamazsın

Hayatında kendi hareketlerinin sorumluluklarını alman gerektiğini, yanlışların için başkalarını suçlayamayacağını anlayabileceğin bir noktadasın.

20. Zamanını boşa harcamazsın

Kendini işe yaramaz, boş ve sıkıcı hissettiğin zamanlardan bahsediyoruz. Bu tarz etkinliklere zaman harcamak istemiyorsun ve aynı zamanda kişilerin direktifine uymadan kendi kararlarını özgürce savunabiliyorsun.

21. İddialısın

Evet veya hayır demenin yetersiz olduğunu çok iyi biliyorsun. Düşüncelerini anlamlı kısa açıklamalarla destekleyerek daha derin bir anlamdan bahsediyorsun. Kendini açıklama gereksinimi duyduğun için değil, karşına çıkan farklı kişilerin kolaylıkla seni anlayabilmesi için söylüyorsun. 

22. Olumlusun

Geçirdiğin kötü günlerde, olumsuz düşüncelerin sana hiçbir sonuç vermediğini biliyorsun. Sana kötü ve stresli hissettirmek dışında hiçbir dönüşünü görmedin. Olumlu ve dürüst olduğun sürece, içindeki gücü ortaya çıkarmış olursun.

23. Sağlığını önemsiyorsun

Seni hedeflerine giden yoldan alıkoyacak tüm kötü alışkanlıklardan uzak duruyorsun. Doğrusunun bu olduğunu söylememize gerek yok! Sigara içmek, uyuşturucu kullanmak, egzersiz yapmamakla beraber, yağlı ve yoğun şeker içeren yiyecekler tüketmek. Hepsinin sana olan geri dönüşlerini bildiğin için elini bile sürmüyorsun.

24. Yeteri kadar olgunsun

Kötü durumlarda ve sorun yaşadığın kişilerle çözüme ulaşman gerekir. Başarının sırlarından biri çözüm odaklı olabilmendir. Duygularınla hareket etmen gereken elbet yerler olacaktır ancak uygun ortamda mantıklı olman gerekir.

Unutmamak gerekir ki başarı, maddi bir karşılık değildir. Bahsettiğimiz tüm özellikler seni hayatta ne kadar başarılı olduğunun bir göstergesi. Kendinin tüm özelliklerini kabul etmelisin.