Başarılı kadınlar serisi: J.K. Rowling - Hayallerinden vazgeçme!

KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

J.K Rowling'in başarı hikâyesi, herhangi bir masaldan farklı değil. Ancak bu muazzam başarının ardında acı ve sefalet yaşadı. Dünyanın ilk bilyoner yazarının hikâyesine göz atalım. Manchester'dan Londra'ya iptal olan tren yolculuğunda, Harry Potter, Ronald Weasley ve Hermoine Granger, Rowling'in kafasında şekillenmeye başladı.

Çoğu yolcu için basit bir yolculuktu, ancak onun için çok şey ifade ediyordu. O, bütün dünyanın yakında âşık olacağını bilmediği bir genç çocuğun geleceğini gördü. Tüm karakterlerin şekillenmeye başladığı o büyülü Hogwarts Azkaban cadı ve büyücü dünyasını hayal etmeye devam etti ve o zamanlar, bu karakterlerin büyülü hikâyenin gerçekleşeceğine dair hiçbir fikri yoktu. 

 

İlk romanına başlamadan önce "Kendini en büyük başarısız" olarak görüyordu.

Romanında yaşanan kötü olayların hepsini birbirine bağladı. Bir göz atalım, her şey nasıl başladı?

Romanın hikâyesi, annesiyle Manchester'da yaşarken günden güne gelişiyordu, ancak kaderin onun için başka bir planı vardı. 1991 yılında, 25 yaşındayken annesini kaybetti. Annesinin ölümü onu tamamen parçalamıştı. Bu hazin kayıp, Harry Potter’ı yazmaya başladıktan 6 ay sonra gerçekleşti ve yazılarından annesinin haberdar olmayışı onu derinden yaraladı. Bu nedenle, hikâyede Harry Potter, anne ve babasının ölümüne maruz kalmak zorunda kalır çünkü Rowling’in hayatında yaşadığı anne acısını yansıtır. Annesinin ölümünden sonra, değişiklik için Portekiz'e taşındı.Orada İngilizce öğretmenliği yaptı. 1992'de Portekiz TV Gazetesi Yazarı Jorge Arantes ile evlendi. Hamile kaldı ve Jessica adlı kızını dünyaya getirdi. Ancak evliliği uzun sürmedi, 13 ay evli kaldıktan sonra boşandı. Kızı ve Harry Potter’ın ilk bölümüyle beraber Edinburgh’a taşındı.

1993 yılının sonuna kadar her şey kötüye gidiyordu. Yeni doğmuş bebeğiyle çok küçük bir dairede yaşıyordu üstelik sürekli bir işi ve geliri maalesef yoktu. O günleri anlatırken depresyona girdiğini, hatta intihar girişimlerinde dahi bulunduğunu itiraf etti. Tüm bunları söylerken hayallerinden asla vazgeçmediğini de ekledi. Depresyonu, üçüncü romanı Harry Potter ve Azkaban Cezaevi'nde anlattığı, mutluluklarla beslenen Dementors gibi karanlık canavarları, karanlık canlıları icat etmesine yardımcı oldu.Yazmayı kesinlikle çok seviyordu. Zamanının çoğu kızını uyuttuktan sonra kahve içip yazarak geçiriyordu. Hayatta kalma uğruna, evini kiraladı ve devlet yardımları ile yaşamaya devam etti. Ve o parayı kızının ihtiyaçlarına bakmak için kullandı. Utanıyordu, üzülüyordu ve hayatının nereye gideceğine dair hiçbir fikri yoktu. Zorlu koşullar onu yıldırmadı, kafelerde otururken zamanının çoğunu yazmaya harcadı. Kendine ve Harry Potter’ına güveniyordu. Kitabına o kadar bağımlı hale geldi ki, ana karakterleri tek başına tasvir etmekle kalmadı, aynı zamanda Hogwarts'ın her öğrencisinin adını, evini ve sihirli güçlerini yazdı. Karşılaştığı tüm başarısızlıklar ve gerilemeler sonunda onu daha güçlü bir hale getirdi. 5 yıllık sabırlı çalışmasının ardından ilk kitabını bitirdi. Ve Harry Potter'ın ilk baskısı tamamlandı.

1995 yılında kitabın basımı için görüşmeleri başladı. On beşinci kez kitabının ilk bölümünü yeniden yazdı. Yayınlanmasının asla kolay olmayacağını biliyordu. Yayıncılar tarafından "Çocuklar için çok zor," “Çok uzun"," Çocuklar bununla ilgilenmiyor," yanıtlarını aldı. El yazılı hali, ilk 12 yayın firması tarafından reddedildi. Hayal kırıklığına uğradı, ne yapacağı hakkında hiçbir fikri yoktu. Son olarak, Londra'daki yayınevi Bloomsbury onay verdi. Kalem adına "K" ekledi. 4.000 dolara Bloomsbury, Harry Potter'ın haklarını J. K. Rowling'den aldı. Kitap raflara çıktığı andan itibaren çok yoğun ilgi gördü ve çocuk kitabı dalında İngiliz Kitap Ödülü'nü kazandı. Sonunda, 1998'de ABD yayıncılık şirketi olan Scholastic Inc., haklarını 105.000 dolara çıkardı. Sonunda tüm dünya Harry Potter’a âşık olmuştu, üçüncü ve dördüncü baskısı bütün zamanların rekorunu kırmıştı. Yedi kitap dizisi, 450 milyondan fazla sattı ve hayatı tamamen değişti. Daha sonra Warner Brother ilk iki romanın film haklarını 1,5 milyon dolara satın aldı. Forbes, 2011 yılında servetinin yaklaşık 1 milyar dolar değerinde olduğunu tahmin etti ve onu dünyanın en zengin yazarı haline getirdi.

 

J. K. Rowling Başarı Öyküsünden Öğrenmen Gereken Dersler

1-Başarısızlıkların seni durdurmasına izin verme!

“It is impossible to live without failing at something, unless you live so cautiously that you might as well not have lived at all – in which case, you fail by default.” — J.K. Rowling

Reddedilirsen ya da başarısızlığa itilirsen, seni durduran kişilere izin verme. Hayatında zor zamanlar geçiriyorsan, devam et ve pes etme.

2-Tutkunun peşinden git ve hayallerinden vazgeçme!

‘’Rock bottom, became the solid foundation on which I rebuilt my life. – J. K. Rowling’’

Annesinin ani ölümü, başarısız evliliği, işsiz bekâr anne oluşu ama bunlar hayallerini yıkmadı. Bütün durumlar ona karşı geldiğinde bile yazmaya devam etti. İngilizce öğretmenliği yapmış olabilir, ancak hiçbir zaman yazar olma tutkusundan hiç vazgeçmedi. Sonunda tutkusu onu dünyanın en zengin yazarı haline getirdi.

3-Başarı bir gecede olmaz

Anything’s possible if you’ve got enough nerve. – J. K. Rowling

Başarı bir gecede gelmeyecek. İlk kitabını bitirmek için beş yılını verdi, yayıncılık şirketlerinden bir sürü ret ile karşı karşıya kaldı ve nihayetinde o kazandı!

Hayallerine ve isteklerine kısa sürede sahip olamazsın. Ulaşabilmek için uzun süre sabır ve kararlılık gerektirir. Gerçekten beğendiğin işleri yap. Rüyalarından vazgeçme. Senin için kolay olmayacağını biliyorum, hayatın (durumların) seni test edeceği, seni kırmaya çalıştığı zamanlar olacak.

J. K. Rowling'in bu ilham verici başarı öyküsü gibi, ilerlemeye devam ettiğinde sonunda her şeyin rayına oturduğunu göreceksin.

 

Kaynak: callingdreams