Avrupa yapımı diziler, Amerikan dizilerine kafa tutuyor!

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Kampüste Ne Var?

Amerikan dizilerinin işgali altındaki televizyon ve internet platformlarında artık Avrupa dizileri birer birer boy gösteriyor. Bunlardan bir kaçının sizin için toparladık...

 

Bron/Broen

 

2011 yılında başlayan Bron/Broen, İsveç ve Danimarka ortak yapımı bir dizi. İsveç dilinde Bron, Danimarka dilinde ise Broen, ‘köprü’ anlamına gelmektedir. İlk üç sezonunu geride bırakan dizi, dördüncü sezonuyla 2017 yılında izleyicisiyle buluştu.

 

http://kampustenevar.com/upload/bron.jpg

 

Konusu:

İsveç ve Danimarka arasında ulaşımı sağlayan Öresund Köprüsü’nde, bir dakikadan az bir süreliğine elektrik kesintisi yaşanır. Elektrikler geri geldiğinde, köprünün tam ortasında bir ceset bulunur. İkiye bölünmüş olan ceset, yarısı İsveç diğer yarısı Danimarka sınırında olmak üzere bırakılmıştır. Bu nedenle bu cinayet için görevlendirilen dedektiflerden birisi İsveç Polisinden Saga Noren, diğeri de Danimarka Polisinden Martin Rohde olur. İki ülke polis teşkilatları tarafından ortak yürütülen soruşturmada, ortaya çıkan her ipucu sonrasında katilin kimliğine daha çok yaklaşılır. Ancak olaylar İsveç ve Danimarka arasında krize yol açacak şekilde ilerler.

 

Dark

 

Almanya yapımı dizinin ilk sezonu, 2017 yılında Netflix’te yayınlandı. Eleştirmenler tarafından Stranger Things dizisinden etkilenmiş olduğu yazıldı çizildi. Ancak Dark, alt metinleri ve atmosferiyle daha ilk bölümden izleyiciyi içine çekmeyi başardı ve merakı sürekli diri tutan kurgusuyla kendisine farklı bir yer edindi.

 

http://kampustenevar.com/upload/dark.jpg

 

Konusu:

Olaylar, Almanya’nın Winden adlı küçük bir kasabasında yaşanıyor. Bu mütevazı kasaba, suç oranının çok düşük olduğu bir yer. Kasabada iki genç çocuğun tuhaf bir şekilde kaybolmasıyla birlikte, bir gizem çemberinin içine giriyoruz. Hikayenin temelinde dört aile ve bu ailelerin üç jenerasyondaki iç içe geçmiş yaşamları yer alıyor. Hikaye, üç farklı zamanda (1953-1986-2019) geçiyor. Dört farklı ailenin bu dönemlerdeki yaşantılarıyla kompleks bir ağ örülüyor.

 

La Casa De Papel

 

İspanya yapımı dizinin ilk sezonu, Mayıs 2017’de yayına başladı ve Kasım 2017’de sona erdi İspanyol televizyonunda. Birçok ülkede yayın haklarını satın alan Netflix ise, birinci sezonu modifiye edip 13 bölüm olarak Aralık 2017’de yayınladı. Sıra dışı bir soygun/polisiye dizisi olan La Casa De Papel eleştirmenlerden tam not aldı.

 

http://kampustenevar.com/upload/lacasadepapel_75384.jpg

 

Konusu:

Profesör, lakaplı gizemli bir adam yüzyılın soygununu yapma hayaliyle kusursuz bir plan yapar. İnce eleyip sık dokuyan Profesör, ülkenin dört bir yanından kendi alanlarında isim yapmış insanlardan oluşan bir ekip toparlar. Kusursuz planını beş ay boyunca bir eve kapanarak ekibine anlatır ve her ihtimali düşünerek ek planlar yapar. Sonunda hazır olduklarında plan işlemeye başlar. Profesör, planını gerçekleştirmek üzere polisi ustalıkla yönlendirirken sekiz hırsız, rehineler alarak kendilerini İspanya Kraliyet Darphanesine kilitler. Ellerinde kusursuz bir plan olsa da unuttukları bir şey vardır. Bir soygunun başarıyla sonuçlanması için en az plan kadar ekip de kusursuz olmalıdır.