Akşamdan kalmanın 7 aşaması

PSİKOLOJİ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Kampüste ne var diye düşündüğünde aklına gelen ilk şey belki de “Eğlence var!” olacaktır. Seni anlıyoruz ve bu konuda da yardım etmek istiyoruz. Ne de olsa, öğrencinin galaksi rehberi eğlenceyi de kapsamazsa nasıl sana yol gösterebilir?

Şimdi diyelim ki, dün gece çok iyi bir partideydin ve eğlenirken bir dakika bile pişman olmadın. Ama sabah farklı bir hikâyeye uyandın. Şimdi, yorgun, huysuz, midenin "ne yaptın arkadaş" dediği bir durumdasın. Hemen toparlanman lazım!

1- İlk aşama - Uyanma

Evet,  ertesi gün. Belki boş bir Nugget poşetinin yanında uyanıyorsun. Gözlerin bulanık görüyor ve neden dün geceki kıyafetlerle uyuyakaldın merak ediyorsun. Ardından, önceki gecenin birkaç saatini birleştirmeye çalışacaksın ama bu senin için zor gözüküyor. Nasıl oluyorsa sabah saatin 7'sinde uyanmışsın. Sadece birkaç saat uyumuşsun, kendini toparlayabilmek adına daha fazla uyuman gerek. Dünyanın sana henüz hazır olmadığını anladın, banyoda kaplan yok (yoksa var mı?!) yatıp uyumana devam et. 

2- İkinci aşama – Uyanış (Tekrar)

Bu sefer güzel bir saatte uyanıyorsun. Hala yatağından kalkmak sana zor geliyor ama en azından kendini saat 3'te eve dönerkenki gibi hissetmiyorsun. Dönüyor gibi hissediyor olabilirsin (içmeseydin arkadaşım, alkol tüm kötülüklerin nesiydi, evet anasıydı) ve yatağa bile oturamayabilirsin. Cüzdanına bakıp şükür edersin her şey yerli yerindedir, ama gerçekten bütün paranı dün gece harcadın mı? Hepsini mi bitirdin?  Başın ağarmaya devam ederken paranın neden bittiğini iyice anlıyorsun. Güneşli bir sabahsa dışarı çık ve birkaç dakika otur. Güneş gözlüğüne ihtiyacın olabilir, çünkü ışığa karşı daha hassaslaşırsın, az da olsa güneşe çıkmak sana iyi gelecektir. Başka bir kurtulma numarası duş almaktır. Soğuk suyun etkileri, birçok acıdan kurtulmana neden olur aynı zamanda düşünmek ve rahatlamak için birkaç dakikanı ayırmış olursun. Dikkat et küvetin içinden Snoop Dogg çıkmasın.

3- Üçüncü aşama – Geri dönüşlü hatırlamalar

Ne yaptım, nereye geldim sorularına cevap düşünüyorsun. Yatağında oturduğunda (ya da kanepende, yerde, arkadaşının evinde…  Bu tamamen önceki gecene bağlı) dün gece yaşananları düşünürsün. Taksi yolculuğunu hatırlayan var mı? Söylenen şarkılar, şakalar, önemli gelişmeler vs. Devamı biraz bulanık ama her zaman başlangıç hatırlanır. Saat ilerledikçe hatırlamalardaki bulanıklık gider ancak bazen bulanık kalmasını isteyebilirsin. Eski sevgilinden 6 mesaj gelmiş, bilmediğin birinden başka bir mesaj… Yavaşça aynaya doğru gidip ‘Bunları sen mi yaptın?’ diye sorgulayabilirsin.

4- Dördüncü aşama - Doğal vitaminleri içmeyi denemek

Vücudunuzdaki ağırlıktan kurtulmak için sana en iyi gelecek şeyi yapıp bol bol su içiyorsun. Bir bardak su hiçbir zaman bu kadar sana lezzetli gelmemiştir. Banyo işi de tamam, kendine geliyorsun. Daha iyi gibisin ama başın ve miden muhtemelen çok da farklı değil. Su içmeye ek olarak, bitki çayları ruh halini yükseltecek, meyve suları çok gerekli vitaminleri geri getirmeye yardımcı olacaktır. Alka seltzer, vitamin suları, bebe asprini ve devamı...

5- Beşinci aşama – Yanlış alarm

Sabah 9’daki kahvaltıyı kaçırdın. 12’ye de zor yetişirsin gibi. Sen yine de güzelce giyindin, çıkmayı kafana koydun ve bir şeyler atıştırmak istiyorsun. Biraz daha bekle istersen, az sabır birazdan enerjin yerine gelecek.

6- Altıncı aşama- Yemek

Yiyecekler hakkında bir karar vermeden önce yavaş yavaş bir bardak daha su iç. Bulantın geçtiğinde, yemeğini düzgünce seç. Kendini artık yemek yemeye hazır hissediyorsun. Yemek yapmak büyük bir meziyettir. Buna üşendiğinden yemek söyleyeceksin. Eğer normal biriysen Dominos’un en büyük pizzasını canın deli gibi çekiyordur ve hatta yiyebilir durumdasındır. Artık yemek yemek aklına geldiğinde miden bulanmıyordur aynı zamanda deli gibi de acıkmışsındır. Ve söylediğin yemek kapıya geldiğinde mutlulukla kapıyı aralarsın. Bizden tavsiye az yağlı bir şeyler söyle kendine.

7- Yedinci aşama – Uyku

Uzun bir günü geride bıraktın. Eee yıprandın tabii. Beklemediğin bir anda deli gibi uyku bastırdı. Bu her yerde olabilir. Kanepede, arkadaşının evinde, dışarda, mutfakta ve hatta derste bile! Eğer derste karşı koyabilirsen kendinle gurur duy! Daha önce horul horul uyumadıysan bu gece öyle uyuyabilirsin. Kendini dinlendirip bir sonraki parti için hazırlıyorsun. Gençlik enerjisi, yürü be!

En azından sadece bu gün için, içki içme fikrini uzak tutmak adına ne gerekiyorsa yap!

Kaynaklar:

https://advice.milkround.com/8-stages-of-the-student-hangover

http://www.huffingtonpost.co.uk/2014/02/26/students-drinking-hangover_n_4859087.html

https://www.thespruce.com/the-six-stages-of-hangovers-760158

 

Kaynak: advice.milkround