A’dan Z’ye Staj Bulma Rehberi

STAJ

Yazar: Kampüste Ne Var?

Üniversitenin ilk yılını bitirip adaptasyonun ilk evresini atlatan üniversiteli, sağda solda staj muhabbetlerine kulak kesilmeye başlar. Her geçen gün staj kelimesi kafasında daha bir oturmaya, zamanla da bir endişe unsuru olmaya başlar. Stajı nerde yapmalı, nasıl başvurmalı, CV’yi nasıl hazırlamalı, network mu kurmalı, nereden başlamalı derken sorular uzar gider. 

Yazımızda, aklınızdaki bu sorulara cevap olabilecek ve staj bulma sürecinizi verimli hale getirebilecek önemli noktaları derledik.


Staj = Deneyim  

Her şeyden önce, kişisel beklentilerinizi düşünerek stajın tanımını kendiniz için baştan yapmak güzel bir başlangıç olacaktır. Staj demek deneyim demek, yani teorik bilgilerinizi pratiğe dönüştürmek stajın ana hedefi. Bu kısmı cepte saydıktan sonra, ilgi alanlarınıza göre hangi sektörde ve hangi departmanda deneyim elde etmek istiyorsunuz ona karar vermelisiniz. Bu, iki temel açıdan size pratikte fayda sağlar:

  1. Ne aradığınızı bilirsiniz.
  2. Ne sunacağınızı bilirsiniz.

Her iki maddeyi de staj arama ve başvurma kısmında dikkat etmeniz gerekenler üzerinden açıklayalım.


Staj Başvurularında Nelere Dikkat Etmeli?

Staj başvurusu yaparken kendinizi tanıtmak için iki aracınız var; biri CV'niz, diğeri de mail veya başvuruda istenen (veya tercihli olarak yazmanızın fayda sağlayacağı) niyet yazınız. Her ikisinde de amacınızı ve becerilerinizi daha spesifik bir şekilde ifade etmek profilinizi daha güçlü gösterecektir. 

Staj beklentinize uygun şirketleri belirledikten sonra şirketlerin aradıkları özellikleri belirlemeniz de daha kolay olacaktır. Örneğin; bir A yazılım şirketinde çalışmak istiyorsanız şirketin sunduğu hizmetlerden yola çıkarak ilgili programları öğrenerek CV’nize ekleyebilir ya da niyet yazınızda o programlarla ilgili deneyim elde etmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Ya da, satış departmanında çalışmak istiyorsanız konuyla ilgili seminer vb. etkinliklere katılarak CV’nize ekleyebilirsiniz. Sonuç olarak; ne aradığınızı bilerek şirket seçmek, şirkete ne sunacağınızı öğrenmenizi de sağladı. 

Kısaca, başvuruyu bilinçli bir şekilde yapmış olursunuz. Bu durum görüşme sırasında özgüveninizin de doğal olarak artmasına neden olacaktır. 


Yurt İçi ve Yurt Dışı Staj Olanakları 

Hem yurt içi hem de yurt dışı stajlar çeşitli devlet programları ile destekleniyor. Bu programlar sayesinde işverenin maddi yükümlülüğü büyük ölçüde azalıyor ve staj kabulünü daha olası hale getiriyor. Bu fırsatların bilincinde olmak kapalı sandığınız birçok kapının açılmasına yardımcı olabilir.  Örneğin, yurt içi stajlarda İŞKUR’un İşbaşı Eğitim Programı uygulanıyor. Bu programla öğrencilere uzun dönemli staj imkanı sağlanıyor. Sigorta ve asgari ücret üzerinden hesaplanan stajyer maaşları devlet tarafından ödeniyor. Staj bitiminde işverenler stajyerleri tam zamanlı olarak işe alırlarsa da, sigorta primlerinde indirim uygulanıyor. Programa katılabilmek için şirketin İŞKUR’a başvuruda bulunması gerekiyor.  

Yurt dışı stajlar için de ERASMUS staj programları mevcut. Bu programda staj süreniz boyunca aylık hibe alıyorsunuz. Yurt dışındaki kurumlara başvururken, ERASMUS programı ile başvurduğunuzu ve şirketten maddi bir beklentiniz olmadığını söylemek kabul edilme şansınızı arttırabilir. Başvuruların işleyişi okuldan okula farklılık gösteriyor. Bazı okullarda önce okulunuza başvuru yapıp hibe hakkı kazandıktan sonra staj yeri bulmanız gerekiyor. Bazılarında ise, önce stajınızı bulup kabul mektubunuzla okulunuzun ERASMUS birimine başvuruyorsunuz. 


Yurt dışında Staj

Yurt dışında staj yapmak, sadece mesleki açıdan değil kişisel ve kültürel anlamda da faydalı bir deneyim olacaktır. Staj yerini büyük olasılıkla kendiniz bulmak durumundasınız. Kimi okullarda ERASMUS ofisleri danışmanlık görevi görse de pratikte bu yolda yalnızsınız. Staj yeri ararken kullanabileceğiniz birçok site bulunuyor. Bunların başında programın kendi sitesi olan erasmusintern geliyor. Bu sitede güncel staj ilanlarını takip edebilirsiniz. Bunu yanında AIESEC gibi uluslararası faaliyet gösteren ajansları kullanabilirsiniz. Birçok üniversitede AIESEC öğrenci kulüpleri bulunuyor, onlarla iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

Sitelerin yanında bireysel olarak şirket ve üniversitelere mail yoluyla ulaşarak staj bulabilirsiniz. Yazının başında belirttiğimiz gibi yine şirketler hakkında araştırma yaparak ilgi ve yeteneklerinizi belirten motivasyon mektupları hazırlamak işinize yarayacaktır. Özellikle üniversitelere yapacağınız başvurularda bölüm koordinatörleri ile iletişime geçebilirsiniz. Departman sayfasından yürütülen projeleri inceleyerek çalışmak istediğiniz konuyu ve yürütücü öğretim görevlisini belirleyerek, direkt onlara mail atabilirsiniz. Yine, konuya olan ilginiz veya varsa deneyimlerinizden bahsetmek faydalı olacaktır. İyi bir araştırma yaparak kabul olasılığınızı arttırmanız mümkün. Üniversitelerden kabul alma ihtimalinizin özel sektöre göre çok daha yüksek olduğunu da belirtelim.

Kaynak: Kampüste Ne Var