4000 Yıllık Gelenek: GO Oyunu

KÜLTÜR VE SANAT

Yazar: Gaye Gamze Yılmaz

Go rivayete göre günümüzden 4000 yıl önce Çin’de ortaya çıkmış bir strateji oyunu. Kökenine dair kesin bir bilgi olmamasına rağmen M.Ö. 600’lü yıllara ait mezar kazılarında Go tahtaları bulundu. Go M.S. 8. Yüzyılda Japonya’ya taşındı ve zaman içerisinde Japon kültürünün önemli bir parçası oldu. Oyun zaman içerisinde Uzak Doğu’da yayılarak gelenek haline geldi. Efsaneye göre Çin imparatoru Yao, oğlu Tan Chu’nun zekasını geliştirmek amacıyla bu oyunu üretti. Bir başka rivayete göre ise Go oyunu şamanik kehanet tahtasından türedi. Go ile ilgili bilinen en ünlü hikayelerden biri, Amerika’nın 2.Dünya Savaşı’na girmesine neden olan Japon Pear Harbor baskınının Go’daki “yalnız taşa saldır” taktiğinden hareketle geliştirildiğidir. Günümüzde Go oyunu Güney Kore’de ve Uzak Doğu’da 24 saat yayın yapan TV kanalları ve Go’ya özel fakültesi bulunacak kadar önemli bir yere sahip. Batı dünyası ise oyunla çok geç tanıştı. Batı’da Go’nun yaygınlaşması 2.Dünya Savaşı’ndan sonra başladı. Türkiye’de ise ilk Go kulübü 1980’li yılların sonunda ODTÜ’de Alper Kılınç’ın girişimleriyle kuruldu. 
 

Peki Go oyununun nasıl oynandığını merak ediyor musun? Hadi şimdi birlikte bakalım!
Go üzerinde 19 yatay 19 dikey çizgi bulunan tahtada 2 oyuncuyla oynanır. Oyunda siyah ve beyaz renklerde tek tip taşlar bulunur. Oyuna siyah taş başlar. Taşlar arasında renk farkından başka bir fark yoktur. Taşlar çizgilerin kesişim noktalarına konulur. Tahtaya konulan bir taş hareket edemez. Oyun sırayla taş ekleyerek devam eder. Bir taş ancak esir edilirse tahtadan kaldırılır ve karşı oyuncu taşı tahta kenarında biriktirir. Oyun 2 oyuncudan birinin kazanamayacağını düşünerek oyunu terk etmesiyle ya da oyunu sonlandırıp puanlanmasıyla sona erer.
 

Peki Go’nun sadece zaman geçirebileceğin bir oyun olduğunu mu düşünüyorsun? Tabi ki Go bununla kalmayıp seni birçok konuda geliştirecek güce sahip. Hadi şimdi onlara göz atalım! 

Go oynamak konsantrasyonunu arttırır ve hafızanı güçlendirir. Go oynuyorsan eğer ileri hamleleri hesaplamak ve tahmin edebilmek mecburiyetindesindir. Böylece analitik düşünme ve hesaplama becerini geliştirirsin. Go oyunu yaratıcılığını arttırarak esnek düşünmeni sağlar. Go sadece bir oyun değil aynı zamanda 4000 yıllık bir gelenek. Çeşitli ritüellerle birlikte yenmeyi, yenilmeyi ve rakibe saygıyı öğrenirsin. 
 

Kaynak: Kampüste Ne Var