2020'de popüler olacak meslekler

KARİYER

Yazar: Kampüste Ne Var?

Yıkıcı teknolojiler, iklim değişimi, robot bilimi, doğal kaynak sınırlamaları, yenilenebilir enerji, paylaşım ekonomisi, cloud sistemi, big data… Bu saydıklarımız insanların çalışma şekillerini değiştirmek için olan fırsatlardan sadece birkaçı ve geleceğin işleri olması konusunda büyük potansiyel taşıyorlar. The World Economic Forum’un araştırmasına göre piyasada otomasyonun artmasıyla birlikte 5 milyon işin yok olması bekleniyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte monoton işlerin çoğu yok olacak ama bazı sektörler için hala insana ihtiyaç duyulacak. İşte uzmanlara göre 2020’nin potansiyel popüler işleri!

Siber savaş yeni terörist tehdidi olacak

Dünyada siber saldırıların önümüzdeki 3 senede 3 trilyon doları geçeceği tahmin ediliyor ve böyle bir dönemde siber savunma uzmanlarına talep artacak. Son 5 yılda, istihbarat ve poliçe çözümleyicilerine talep 21.4% artmıştır. Bu talep; teknoloji, eğlence, telekomünikasyon, bankacılık, finans ve muhasebe gibi farklı endüstrilerde tedarik sayısını geçtiği için siber güvenlik, ilginç ve karlı kariyerlerin kapısını aralamakta. Teknolojinin her geçen gün daha fazla yayılmasıyla birlikte (medikal implantasyon, elektronik araba kontrolleri, akıllı binalar) siber güvenlik alanından ilginç bir kariyer oluşturma olasılığı çok büyük. 

 

İleri görüşlü üniversiteler geleceğin siber güvenlik uzmanlarını yetiştirmek için şimdiden hazırlıkları hızlandırdı. Örnek olarak; Yüksek konumdaki üniversitelerden Macquarie Üniversitesi, Optus Macquarie University Cyber Security Hub adı altındaki siber güvenlik merkezine 10 milyon Avustralya doları harcamıştır. Bu merkezde, lisans veya lisansüstü programlarını sürdüren bireylere reklam, özel ve endüstriyel müracaatlar için etkili bir bilgi ortamı oluşturmak amaçlanıyor. 

Bilgi ve İletişim Teknolojileri profesyonellerine talep 2020’de %26 ‘a yükselmesi bekleniyor. Yenilikçi bir gelecek için sen de ilgili fakültelere göz atabilirsin.

Teknoloji çağında sağlık sektörü

Günümüzde artık insan ömrü çok daha uzun ve bu sebeple sağlık sektörüne talep her geçen gün artıyor. Teletıp, robotlu ameliyat ekipmanları ve diğer teknolojik gelişmeler endüstriyi otomasyona kaydırmasına rağmen, tüm popülasyona sağlık hizmeti vermek için halen tıbbi görevlilere ihtiyacımız olacak. Ama tabii ki bu etken sektörün robotlaşmasına engel değil. Robotik sağlık yöntemlerinin kültürler arası yetkilenme, duygusal ve sosyal zeka gibi ince beceriler kazanması için zamana ihtiyacı var ama çok da uzağımızda değil. Kariyer koçu şirketi Challenger, Gray and Christmas Inc.‘in araştırmasına göre 2018 ve 2025 arasında popüler olacak işlerin neredeyse yarısı sağlık sektöründe bulunmakta. Örnek olarak; tıbbi teknisyenlik, fiziksel terapistler ve iş yeri ergonomisi uzmanlığını gösterebiliriz.

Ayrıca aynı şirketin raporuna göre veterinerlik mesleğinin talep sayısının fazla olacağı, bunun yanı sıra tıbbi sekreterlik ve asistanlığına da ihtiyaç duyulacağı söyleniyor.

Ürün tasarımcıları hiçbir yere gitmiyor!

World Economic Forum’un çıkardığı rapora göre 2020’de en çok talep edilecek becerilerden bir tanesi yaratıcılık. Bunun nedeni ise sanayinin otomasyon devrimine girmesine rağmen yaratıcı işlerin hala insana ihtiyaç duyacak olmasından kaynaklanıyor. Rapora göre özellikle endüstriyel tasarımcılarına talep olacak. Bu tasarımcılar araba, alet ve sanayi ürünleri tasarlamaktadırlar.

 

Sosyal zeka ve yeni medya okuryazarlığı

Yukarıdaki başlıklarımızda bahsettiğimiz gibi robotların sosyal ve duygusal zeka konusunda gelişmesine daha çok zaman var. ‘Sosyal beceriler günümüzde çok önemli ve iletişim kurmak artık çok kolay. Sen ya da ben Filipinler’den biriyle bir saat içinde görüşme ayarlayabiliyoruz. Sanal işbirliği bu alanda çok önemli.’ demiş Devin Findler (Institution for the Future Araştırma Direktörü). Aynı zamanda yeni medya okuryazarlığı altında, çeşitli medya platformlarını anlama ve bu alanlarda en iyi şekilde iletişim kurma becerisi robotların daha kendilerine katamayacakları bir özellik.

WEF (Word Economic Forum) raporuna göre, satış ve bunla ilgili işler dünyada en çok gelişmekte olan işlerden bir tanesi. Bureau of Labor Statistics’in araştırmasına göre pazarlama uzmanlarına, müşteri, perakende ve satış temsilcilerine talep 2024’e kadar %6.4’ den %18.6% ‘ya yükselmesi bekleniyor.   

Kaynaklar:

https://www.weforum.org/agenda/2016/01/8-jobs-every-company-will-be-hiring-for-by-2020/

http://blog.startupnationcentral.org/cybersecurity/15-worlds-investment-cybersecurity-go-israel/

https://www.topuniversities.com/student-info/careers-advice/what-will-hottest-jobs-be-2020

https://www.fastcompany.com/3058422/these-will-be-the-top-jobs-in-2025-and-the-skills-youll-need-to-get-them